Zapalenie okostnej zęba

Spis treści

Zapalenie okostnej zęba to nieprzyjemna dolegliwość dotycząca zewnętrznej warstwy kości. Z różnych przyczyn może dojść do rozwoju stanu zapalnego, co objawia się silnym bólem i trudnościami w leczeniu.

Zapalenie okostnej zęba

Okostna – czym jest?

Kość wyrostka zębodołowego zbudowana jest z części organicznej, zawierającej komórki kostne oraz z części nieorganicznej, w której skład wchodzą przede wszystkim sole wapnia pod postacią hydroksyapatytów. W każdej kości wyróżnia się istotę zbitą stanowiącą jej część powierzchowną i głębiej leżącą istotę gąbczastą. Korzeń zęba otacza w zębodole cienka warstwa istoty zbitej, zaś w ścianach blaszki zbitej znajdują się liczne otwory tworzące tak zwane sito zębodołowe.

Kość pokryta jest okostną, czyli tkanką łączną włóknistą bardzo dobrze unerwioną. Dlatego też stany zapalne okostnej (szczególnie te przebiegające z odwarstwieniem tej tkanki od kości) charakteryzują się bardzo silnymi bólami.

Okostna w warunkach fizjologicznych jest niewidoczna na zdjęciach RTG, natomiast pod wpływem bodźców patologicznych nabiera aktywności kościotwórczej. Reakcję taką określa się jako odczyn okostnowy. Odczyny okostnowe występują najczęściej w zapaleniach kości i nowotworach złośliwych.

Zapalenie okostnej zęba – przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia okostnej zęba oraz chorób pozostałych elementów tkanek okołowierzchołkowych są zakażenia bakteryjne. Drobnoustroje ze śliny i płytki nazębnej przedostają się do miazgi zęba głównie drogą ubytków próchnicowych i obniżenia miazgi. Drogą ich przedostawania się mogą być jednak równie dobrze: pęknięcie szkliwa i zębiny, starcie powierzchni zębowych czy niektóre zabiegi lecznicze. Następnie bakterie przedostają się z miazgi do kanału korzeniowego, a później do tkanek okołowierzchołkowych, w tym do okostnej.

Należy wspomnieć również o przyczynach niezakaźnych, takich jak:

  • urazy mechaniczne – nagłe, silne uderzenia (np. w boksie), upadki, ugryzienie twardego przedmiotu;
  • czynniki chemiczne – stosowanie niektórych substancji i leków, np. w trakcie leczenia endodontycznego;
  • metody termicznej kondensacji gutaperki;
  • bodźce alergiczne powstające w martwej miazdze.

Zapalenie okostnej zęba – objawy

Zapalenie okostnej zęba nie jest przyjemne, można nawet zaliczyć je do bardziej bolesnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej. Głównym objawem jest bowiem silny ból, który może promieniować w obrębie miejsca patologii. Towarzyszyć temu mogą objawy takie jak:

Leczenie przewlekłego zapalenia okostnej zęba

W pierwszej kolejności warto spróbować leczenia zachowawczego. Składa się z 2 faz: poddziąsłowej i podtrzymującej. Natomiast jeśli sytuacja kliniczna tego wymaga, terapię można uzupełnić o fazę korekcyjną (przeprowadzenie leczenia protetycznego). Leczenie zachowawcze można zastosować u pacjentów z lekką i umiarkowaną postacią przewlekłego zapalenia okostnej. Jednymi z ważniejszych zabiegów leczniczych są tutaj: skaling zębów poddziąsłowy, usunięcie przesiąkniętego endotoksynami bakteryjnymi cementu korzeniowego i wygładzenie powierzchni korzeni. W przypadku lekkiego lub umiarkowanego zapalenia okostnej poprawę zauważa się po około 6 tygodniach po podjęciu leczenia.

Leczenie chirurgiczne przewlekłego ciężkiego zapalenia okostnej jest znacznie bardziej skomplikowane, przy czym po kilku tygodniach często zauważa się niewystarczające efekty.

Leczenie ostrego zapalenia okostnej zęba

Schemat postępowania powinien być inny w przypadku ostrego zapalenia okostnej. Należy jednak zaznaczyć, że leczenie tych zapaleń jest najtrudniejsze i najmniej przewidywalne, a wybrane metody pozostają objawowe.

Wybór koncepcji leczenia jest duży i obejmuje leczenie niechirurgiczne w połączeniu z antybiotykoterapią ogólną, leczenie chirurgiczne z tą samą antybiotykoterapią, leczenie chirurgiczne w połączeniu z leczeniem ortodontycznym lub leczenie implantoprotetyczne.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Górska R., Konopka T., Periodontologia współczesna, Wydawnictwo MTP, Warszawa 2013.
  2. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *