Przetoka zębowa to patologiczny stan w jamie ustnej, który obejmuje tworzenie się kanalików. Przez nie może przechodzić ropna lub ropno-krwista wydzielina, czemu często towarzyszą także inne nieprzyjemne objawy. Z pewnością jest to stan wymagający natychmiastowego leczenia stomatologicznego.
Przyczyny przetoki zębowej
Przetoka zębowa może powstać wskutek chorób dziąseł, zmian próchnicowych, urazów mechanicznych lub niepoprawnie wykonanych zabiegów stomatologicznych, zwykle ekstrakcji zęba lub leczeniu kanałowym. Są to najpopularniejsze przyczyny tego niefizjologicznego stanu. Rozwija się wskutek powstałego stanu zapalnego. Należy wiedzieć, że przetoka dziąsłowa najczęściej towarzyszy zaawansowanym patologiom w obrębie miazgi zęba.
Przetoka zębowa – objawy
Mianem przetoki określa się kanaliki wyścielone nabłonkiem, które powstają między dwoma narządami lub jamami ciała. Innymi słowy jest to specyficzne połączenie, którego fizjologicznie nie powinno być.
Przetoka zębowa objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi zęba, które przechodzą w ból szczęki lub do niej promieniują. Do innych objawów można zaliczyć:
- bóle głowy;
- obrzęk dziąseł z tendencją do krwawienia;
- nadwrażliwość zębów;
- zaczerwienienie dziąsła;
- nieprzyjemny zapach z ust.
U większości pacjentów można zauważyć wybrzuszenie na dziąśle wypełnione ropą lub krwawą wydzieliną. W zależności od obrazu klinicznego wyróżnia się także przetoki bierne i aktywne. Bierne ujawniają się okresowo, zaś aktywne obejmują występowanie samoistnych wysięków. Bagatelizowanie problemu i unikanie wizyty u stomatologa może skutkować zapaleniem zatok, infekcją bakteryjną organizmu czy nawet utratą zębów. W najgorszym wypadku może rozwinąć się sepsa.
Leczenie przetoki zębowej
Leczeniem przetok zębowych zajmuje się endodonta. Najczęściej wykonuje on leczenie kanałowe. Wcześniej warto zastosować płukanie jamy ustnej roztworem wody i soli, co jest jednym z najpopularniejszych sposobów łagodzenia stanów zapalnych. Oczywiście istnieje wiele domowych sposobów na niwelowanie bólu i stanu zapalnego, co może przynieść efekty, aczkolwiek jedynie krótkotrwałe. Wyleczenie przetoki zębowej gwarantuje wyłącznie specjalistyczne leczenie endodontyczne.
Przed przystąpieniem do leczenia należy wykonać RTG, które umożliwi dokładne zlokalizowanie stanu zapalnego i przetoki zębowej. Poza leczeniem kanałowym stomatolog często zaleci i wykona również inne zabiegi higienizacyjne, np. skaling. Jeśli przyczyną przetoki jest szerząca się próchnica, leczenie musi objąć jej eliminację. W domu zalecana jest szczególnie dokładna higiena jamy ustnej uwzględniająca nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz stosowanie płukanek.
Zalecenia po zabiegu
Po leczeniu endodontycznym przetoki zębowej należy przestrzegać kilku prostych zasad, które dotyczą przede wszystkim pierwszego dnia po zabiegu:
- unikać palenia papierosów;
- stosować zimne okłady celem zmniejszenia bólu i obrzęku;
- stosować dietę półpłynną;
- omijać leczoną okolicę podczas szczotkowania zębów;
- odpoczywać i unikać nadmiernych aktywności fizycznych.
Leczenie endodontyczne jest bezbolesne, ponieważ wykonuje się je w znieczuleniu. Dopiero po zejściu znieczulenia pacjent może odczuwać dyskomfort i ból, który jednak szybko mija. Z pewnością jest to jednak cena warta zdrowia.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Krzyżak M., Klimczyk-Święch M., Gardiasz M., Leczenie endodontyczne zębów mlecznych – techniki postępowania, materiały obturacyjne. Przykłady kliniczne, Twój Przegląd Stomatologiczny, 1/2020.
- Felsztyński M., Błaszczyszyn A., Sławecki K., Alternatywne sposoby postępowania w zamykaniu połączenia ustno-zatokowego, Dental and Medical Problems, 2/2008.
- Solarek D., Szczepańska J., Powikłania w zębach stałych w wyniku dużych zaniedbań w obrębie uzębienia mlecznego u 4-letniego dziecka. Opis przypadku, Nowa Stomatologia, 4/2019.