Higienizacja zębów to pakiet podstawowych czynności stomatologicznych mających na celu profilaktykę chorób jamy ustnej i dokładne oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia nazębnego. W skład profesjonalnej higienizacji wchodzi piaskowanie zębów, skaling oraz fluoryzacja. Każdy człowiek powinien korzystać z higienizacji raz na 6 miesięcy.
Na czym polega higienizacja zębów?
Higienizacja zębów wykonywana jest przez higienistkę stomatologiczną. To zbiór zabiegów oczyszczających zęby i profilaktycznych, które są całkowicie bezbolesne (przy skalingu może pojawić się jedynie dyskomfort) i bezpieczne. W ich skład wchodzą:
- piaskowanie zębów – usunięcie z powierzchni szkliwa ciemnych osadów i przebarwień na zębach, a także płytki nazębnej, za pomocą urządzenia zwanego piaskarką. Wykorzystuje ona wodę pod wysokim ciśnieniem, w której zawieszone są drobinki czyszczące (substancje ścierne);
- skaling – usuwanie kamienia nazębnego, zwykle za pomocą ultradźwięków. Polega na wprowadzeniu kamienia w mikrodrgania o wysokiej częstotliwości, przez co odpadają one od powierzchni szkliwa. Skaling kończy się bardzo dokładnym przepłukaniem jamy ustnej wodą;
- fluoryzacja – wykonywana na zakończenie, po przepłukaniu jamy ustnej. Ma na celu wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Zwykle polega na umieszczeniu w jamie ustnej formy z pianką na 2-3 minuty. Po jej wyjęciu resztkę pianki należy wypluć, nie płuczemy już jednak ust.
W zależności od gabinetu stomatologicznego dodatkowym zabiegiem może być polerowanie zębów. Spowalnia osadzanie się płytki nazębnej i bakterii na powierzchni szkliwa poprzez przywrócenie mu gładkości. Po higienizacji zębów bardzo często odbywa się profesjonalny instruktaż z właściwej higieny jamy ustnej. Higienista stomatologiczny na podstawie uzębienia pacjenta może ustalić błędy w codziennym szczotkowaniu zębów i wskazać miejsca, które są pomijane. Dzięki temu pacjent może wdrożyć odpowiednie zmiany.
Ile kosztuje higienizacja zębów?
W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) każdemu pacjentowi objętemu ubezpieczeniem zdrowotnym przysługuje raz w roku możliwość bezpłatnego wykonania skalingu, a więc usunięcia złogów nazębnych wraz z instruktażem higieny jamy ustnej. Zabieg ten dotyczy wszystkich zębów w szczęce i żuchwie. NFZ nie przewiduje jednak refundacji w stosunku do pozostałych zabiegów. Pełen pakiet kosztuje średnio 250-350 zł, w zależności od placówki medycznej.
Higienizacja zębów – jak często wykonywać?
Poza codziennym czyszczeniem zębów i nitkowaniem przestrzeni międzyzębowych, każdej osobie rekomenduje się profesjonalną higienizacją raz na pół roku. Warto udać się do stomatologa, który zaleci optymalną częstotliwość wizyt dla danego pacjenta.
Higienizacja zębów – efekty
Do efektów higienizacji zębów zaliczamy:
- rozjaśnienie powierzchni szkliwa – zęby są bielsze, ponieważ powierzchowny osad z kawy czy pożywienia zostaje usunięty;
- przywrócenie świeżego oddechu – mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że kamień nazębny wydziela nieprzyjemny zapach;
- wzmocnienie zębów i dziąseł;
- ochronę przed próchnicą, stanami zapalnymi miazgi i przyzębia oraz wieloma innymi problemami stomatologicznymi;
- naukę prawidłowej higieny jamy ustnej w warunkach domowych;
- wygładzenie zębów.
W trakcie higienizacji zębów wykryte mogą zostać ubytki wymagające leczenia, przez co pacjent może wypełnić je jeszcze zanim zaczną powodować przykre dolegliwości bólowe. Zęby stają się gładkie, czyste i piękne. Często stosuje się powiedzenie: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, co w przypadku higienizacji zębów jest w całości prawdą.
Czy higienizacja zębów boli?
Higienizacja zębów jest czynnością bezbolesną. Piaskowanie zębów może w niewielkim stopniu podrażnić dziąsła, jednak dolegliwość szybko mija, zwykle już w ciągu godziny. Dyskomfort, a nawet lekki ból, może pojawić się przy wykonywaniu skalingu, zwłaszcza, jeśli kamień nazębny lokalizuje się pod dziąsłami. Aby tego uniknąć zaleca się regularną higienę domową. Polerowanie zębów nie powoduje żadnych dolegliwości, zaś fluoryzacja określana jest wręcz jako przyjemne. Z tego względu, że pianka zawierająca fluor dostępna jest w wielu wersjach smakowych.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szymańska-Sowula M., Chmiel K., Profilaktyka stomatologiczna, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2017.
- Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.