Metoda Bassa

Spis treści

Metoda Bassa to najczęściej polecana metoda szczotkowania zębów. Jest prosta w wykonaniu i jednocześnie skuteczna – dokładnie oczyszcza powierzchnie zębów. Wszelkie metody szczotkowania zębów dedykowane są posiadaczom szczoteczek manualnych. Przy wersjach elektrycznych czyszczenie zębów jest mniej skomplikowane i wymaga wyłącznie przyłożenia włosia pod odpowiednim kątem.

Metoda Bassa

Metoda Bassa – na czym polega?

W przebiegu metody Bassa włosie szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębów, kierując je do wierzchołków korzeni zębów. Następnie wykonuje się niewielkie poziome ruchy, określane jako drgająco-wibrujące. Zaleca się wykonanie 5 powtórzeń, każde składające się z mniej więcej 30 ruchów. Omawiana metoda może jednak być praktykowana wyłącznie z użyciem miękkiej szczoteczki do zębów.

Metoda Bassa – dla kogo?

Metoda Bassa jest bezpieczna, skuteczna i prosta w wykonaniu. Z tego względu rekomenduje się ją praktycznie każdemu, kto chce zadbać o higienę jamy ustnej. Sprawdzi się w każdym wieku (choć u dzieci warto zacząć od metody Fonesa, która jest znacznie prostsza), przy dziąsłach zdrowych oraz w przebiegu chorób przyzębia. Należy pamiętać, że bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń metodycznych. Przy braku kontroli istnieje tendencja do przechodzenia w intensywne szorowanie zębów, co nie jest korzystne ani dla dziąseł, ani dla szkliwa. Z kolei korzystanie ze szczoteczki ze zbyt twardym włosiem może zwiększyć ryzyko recesji dziąseł.

Osoby, które mają trudności z przestrzeganiem zasad jakiejkolwiek metody, a chcą każdego dnia prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, mogą zdecydować się na kupno szczoteczki elektrycznej lub szczoteczki sonicznej. Z ich wykorzystaniem wystarczy przyłożyć główkę z włosiem pod odpowiednim kątem do szkliwa.

Zobacz również: Jak poprawnie myć zęby?

Metody szczotkowania zębów

Do pozostałych metod szczotkowania zębów zalicza się następujące:

  • metoda Fonesa – szczotkę ustawia się pod kątem prostym do dziąsła, wykonując następnie okrężne ruchy obrotowe, obejmujące dziąsło i korony zębów. Nie jest jednak dokładna;
  • metoda Stillmanna – nazywana również masująco-oczyszczającą. Szczoteczkę ustawia się włosiem do wierzchołka korzenia pod kątem 45 stopni. Powinno ono obejmować częściowo dziąsło i koronę zęba. Część pracująca szczoteczki ruchem poprzecznie-wibrującym z dziąsła przesuwa się na koronę zęba, a następnie ruchem wymiatającym w kierunku brzegu siecznego lub powierzchni żującej;
  • metoda roll – szczoteczkę ustawia się pod kątem 45 stopni, włosie kierując do wierzchołków korzeni. Część pracująca szczoteczki ustawiona jest równolegle do powierzchni żującej zębów. Wykonuje się ruchy obrotowo-wymiatające;
  • metoda Chartersa – dość trudna, przy której niewłaściwe ustawienie szczoteczki może doprowadzić do uszkodzenia dziąsła. Włosie układa się pod kątem 45 stopni, kierując je w stronę płaszczyzny zgryzowej w taki sposób, aby lokalizowało się częściowo na dziąśle i częściowo na koronie zęba. Następnie wykonuje się ruchy obrotowe przy jednoczesnym i równomiernym ucisku na dziąsła.

Wybór metody powinien być uzależniony przede wszystkim od wieku, stanu uzębienia i ewentualnie występujących schorzeń przyzębia. Przykładowo przy recesjach dziąseł i chorobach przyzębia bardzo dobrze sprawdza się metoda Chartersa, jednak jeśli jednocześnie pacjent ma problemy ze zdolnościami manualnymi lub jest w podeszłym wieku, stomatolog zaleca prostszą w wykonaniu metodę, która również sprawdzi się przy tych schorzeniach, np. metodę Stillmanna.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szeląg N., Szczoteczka do zębów – cz. I, Asysta Dentystyczna, 1/2016.
  2. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski B., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *