Jak poprawnie myć zęby?

Spis treści

Jak poprawnie myć zęby, aby jak najdłużej cieszyć się ich pełnym zdrowiem i estetyką uśmiechu? Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że kluczem do zdrowia jamy ustnej jest codzienne szczotkowanie zębów oraz wizyty kontrolne u stomatologa. Wiele osób nie wie jednak, jak duże znaczenie ma właściwa technika szczotkowania zębów.

Jak poprawnie myć zęby?

Jak poprawnie myć zęby?

Błędy techniczne wykonywane podczas mycia zębów mogą mieć poważne konsekwencje. Przykładowo zbyt mocne dociskanie szczoteczki do szkliwa lub korzystanie ze szczoteczki do zębów z twardym włosiem może powodować abrazyjne uszkodzenie szkliwa (abrazja zębów). Na jego powierzchni tworzą się rysy i szczeliny, w których może gromadzić się płytka nazębna będąca czynnikiem ryzyka kamienia nazębnego i próchnicy. Dodatkowo dochodzi do podrażnień dziąseł. Stają się zaczerwienione, obrzęknięte i mogą generować spontaniczne krwawienia. Z kolei szczotkowanie zębów w kierunku linii dziąseł może przyczyniać się do jej obniżania, co jest czynnikiem ryzyka niebezpiecznej paradontozy.

Zobacz również: Krwawiące dziąsła.

Jak zatem poprawnie myć zęby, aby uchronić się przed wymienionymi wyżej konsekwencjami? Istnieje wiele zalecanych metod szczotkowania zębów, dlatego warto wybrać spośród nich jedną, najwygodniejszą dla siebie.

Metoda roll

Metoda roll jest rekomendowana przez specjalistów i lekarzy zdecydowanie najczęściej. Inna jej nazwa brzmi: metoda obrotowo-wymiatająca lub metoda dziąsło-ząb. Polega na ustawieniu włosia szczoteczki pod kątem 45 stopni w stosunku do powierzchni zębów i dziąseł. Następnie główkę szczoteczki przesuwa się ruchem obrotowo-wymiatającym po dziąsłach i powierzchniach zębów. Ruch ten należy wykonać 4-6 razy w jednym miejscu.

Metoda Bassa

W trakcie tej metody włosie szczoteczki ustawia się pod kątem 45 stopni w okolicy szyjek zębowych, kierując włókna w stronę wierzchołka korzenia zęba. Dalszym etapem jest wykonywanie drgająco-wibrujących ruchów poziomych. Nie mogą one jednak być zbyt intensywne, aby nie zwiększać ryzyka recesji i obnażenia korzeni. Decydując się na metodę Bassa, należy sięgnąć po szczoteczkę z miękkim i równo ściętym włosiem.

Metoda Stillmana

Podobnie jak w metodzie poprzedniej, główka szczoteczki powinna być ułożona pod kątem 45 stopni w stosunku do wierzchołka korzenia. Następnie przesuwa się ją ruchem poprzeczno-wibrującym w kierunku powierzchni żujących. Ze względu na charakter ruchu inna nazwa metody Stillmana brzmi metoda masująco-oczyszczająca.

Zobacz również: Ile minut trzeba myć zęby?

Szczotkowanie zębów – pozostałe metody

  • metoda Chartersa – włosie szczoteczki układa się do płaszczyzny zgryzowej, wykonując ruchy obrotowe;
  • metoda Fonessa – wykonywanie ruchów okrężnych, co usuwa jednak płytkę bakteryjną tylko z gładkich powierzchni zębów, pozostawiając ją zalegającą na powierzchniach stycznych;
  • metoda Solo – szczotkowanie oddzielnie każdego zęba, szczególnie bruzdy okołozębowej oraz brzegu dziąsła.

Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszą się szczoteczki elektryczne, szczoteczki soniczne czy ultradźwiękowe , wykorzystujące technologię oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjną. Nie wymagają one wykonywania skomplikowanych ruchów, dlatego nie trzeba skupiać się na technice i odpowiednich ruchach. Wystarczy przyłożyć taką szczoteczkę na kilka sekund do zęba.

Zobacz również: Kiedy myć zęby?

Jak poprawnie myć zęby? Kolejność zabiegów

Mycie zębów to nie tylko ich szczotkowanie. W pierwszej kolejności należy opłukać jamę ustną, pozbywając się większych i luźnych resztek pokarmowych. Czynność można wykonać również za pomocą irygatora na wodę. Dalszym krokiem jest nitkowanie zębów i przestrzeni międzyzębowych. Obecnie pojawił się bardzo duży wybór różnych nici – od miętowych, odświeżających i nasączonych fluorem, aż do tych o wzmacnianych końcach, idealnych dla osób z aparatem ortodontycznym.

Po wynitkowaniu przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną można przystąpić do właściwego mycia zębów, nie zapominając o powierzchni języka, podniebieniu i wewnętrznych częściach policzków. Na koniec resztki pasty do zębów się wypluwa, unikając płukania jamy ustnej wodą. Można przepłukać ją specjalnym płynem do płukania jamy ustnej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości odnośnie własnej higieny jamy ustnej warto skonsultować się ze stomatologiem. Najlepszą do tego okazją jest co półroczna higienizacja zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mintzberg-Wachowicz P., Złogi nazębne, Asysta Dentystyczna, 4/2018.
  2. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
  3. Swift E., Heymann H., Robertson T., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *