Kiedy myć zęby?

Spis treści

Kiedy myć zęby i czy pora dnia, w której dba się o higienę jamy ustnej, ma większe znaczenie? Wiele osób już w dzieciństwie czy wczesnej młodości wyrabia sobie nawyk szczotkowania zębów o określonej porze. Warto jednak wiedzieć, kiedy prawidłowo powinno się myć zęby, aby jak najdłużej zachować zdrowie jamy ustnej.

Kiedy myć zęby?

Kiedy myć zęby?

Pewne jest, że zęby należy myć codziennie. Płytka bakteryjna i resztki jedzenia gromadzą się nie tylko na powierzchni zębów, ale również w przestrzeniach międzyzębowych, na języku, dziąsłach, podniebieniu czy policzkach. Dlatego tak ważne jest zarówno szczotkowanie, jak i nitkowanie zębów czy korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej.

Mycie zębów – rano czy wieczorem?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna, zęby powinno się szczotkować zarówno z rana, jak i wieczorem. W pierwszym przypadku mycie zębów pozwala na usunięcie bakterii nagromadzonych w jamie ustnej w ciągu dnia oraz pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust. Najlepiej wykonywać tę czynność jeszcze przed jedzeniem, aby nie dostarczać tym bakteriom węglowodanów zawartych w śniadaniu, przez co mogłyby szybciej się rozwijać.

Z kolei szczotkowanie zębów wieczorem pozwala na pozbycie się płytki nazębnej i resztek pokarmowych nagromadzonych w ciągu całego dnia. W efekcie jest jeszcze ważniejsze niż szczotkowanie poranne. Wieczorne mycie zębów powinno odbyć się przed pójściem spać, a więc po spożyciu ostatniego posiłku. Po czynności higienicznej zabronione jest już spożywanie posiłków lub picie słodzonych herbat i kolorowych napojów. W razie pragnienia najlepiej sięgać po czystą wodę, która nie osadzi się na umytych zębach.

Mycie zębów po każdym posiłku

Niektóre osoby myją zęby nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, po każdym spożytym posiłku. Ma to największe znaczenie u osób z uzupełnieniem protetycznym lub aparatem stałym na zęby, ponieważ resztki pożywienia mogą zachodzić w metalowe i sztuczne elementy takich akcesoriów. Nie będą mogły więc zostać usunięte językiem i śliną, co ma miejsce u pozostałych osób. Osoby z protezami lub aparatami ortodontycznymi powinny więc czyścić zęby po każdym większym posiłku (nie ma potrzeby wykonywać tej czynności po drobnych przekąskach), nie zapominając o nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych.

Jeśli jednak nie posiadamy takich rozwiązań medycznych, mycie zębów po każdym posiłku nie jest koniecznością. Udowodniono, że do zachowania zdrowia jamy ustnej wystarczą 2 dokładne, rzetelne zabiegi szczotkowania zębów w ciągu dnia (rano i wieczorem). Nie należy również pomijać znaczenia profesjonalnej higienizacji zębów co 6 miesięcy. Wykonuje się ją w gabinecie stomatologicznym, a obejmuje ona: piaskowanie zębów, skaling oraz fluoryzację.

Kiedy myć zęby po posiłku?

Dawniej polecano myć zęby od razu po spożytym posiłku, np. bezpośrednio po zjedzeniu kolacji czy śniadania. Dziś jednak wiadomo, że taki nawyk może zaszkodzić. Wiele rodzajów pożywienia i napojów posiada wysoką kwasowość. Podczas ich spożywania kwas osadza się na zębach i nie od razu zmywa się śliną. Pozbycie się związków kwasowych zajmuje jamie ustnej około 20-30 minut. Szczotkowanie zębów bezpośrednio po posiłku sprzyja przenikaniu kwasu do szkliwa, a także do zębiny znajdującej się pod nim. Innymi słowy, wcieramy kwas w szkliwo. Należy więc odczekać 20-30 minut po posiłku, aby wyszczotkować zęby. Jeśli nie mamy tyle czasu, można dokładnie przepłukać usta ciepłą wodą i dopiero wtedy rozpocząć szczotkowanie.

Kiedy myć zęby po ekstrakcji?

Po zabiegu ekstrakcji zęba bardzo często odczuwamy dyskomfort na myśl o szczotkowaniu zębów. Istnieje obawa, że skrzep zostanie wypłukany i utworzy się suchy zębodół lub po prostu boimy się dolegliwości bólowych czy podrażnienia rany. Po wyrwaniu zęba należy pamiętać, aby przez 2-3 dni nie płukać jamy ustnej, ponieważ woda może usunąć tworzący się w ranie skrzep i przyczynić się do powstania przykrej dolegliwości o nazwie suchy zębodół. Mycie zębów już od pierwszego dnia jest natomiast wskazane, aby bakterie bytujące w jamie ustnej nie przedostały się do świeżej rany.

Jak najlepiej szczotkować zęby po ekstrakcji? Należy zastosować niewielką porcję pasty, aby nie doszło do nagromadzenia się nadmiaru piany w ustach, a następnie delikatnie wyszczotkować zęby, pomijając okolicę zabiegową. Pastę wypluwamy, w pierwszych dniach nie ma potrzeby płukania ust. Jeśli jednak nie chcemy pomijać tej czynności, nabieramy wodę w usta, trzymamy chwilę (nie płucząc ust), a następnie powoli uchylamy usta i pozwalamy wodzie wypłynąć przez działanie siły grawitacji.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Swift E., Heymann H., Robertson T., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2009.
  2. Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć, Poradnik Stomatologiczny, Narodowy Fundusz Zdrowia, Szczecin 2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *