Naturalna pasta do zębów bez fluoru może być sporządzona samodzielnie we własnym domu, jak również zakupiona w drogerii przez osobę, która zwraca szczególną uwagę na skład produktów do higieny jamy ustnej. Coraz więcej osób decyduje się zrezygnować z pasty zawierających fluor, obawiając się fluorozy. Taka czynność wprawdzie nie ma większego uzasadnienia, jednak każdy ma prawo do podejmowania własnych decyzji zakupowych.
Naturalna pasta do zębów bez fluoru
Naturalna pasta do zębów bez fluoru to taka pasta, która nie zawiera w swoim składzie wspomnianego pierwiastka. Aby była bezpieczna i skuteczna, nie powinna zawierać także następujących związków:
- SLS – sprawia, że pasta przyjemnie się pieni i jest wygodna w użyciu, jednak wykazuje niszczące działanie na błonę śluzową jamy ustnej;
- Tricolsan – środek antybakteryjny, niestety o potwierdzonym wpływie na zwiększanie ryzyka chorób nowotworowych oraz na zaburzanie gospodarki hormonalnej człowieka;
- Parabeny;
- Sodium Hydroxide;
- syntetyczne barwniki;
- PEG, czyli grupa syntetycznych polimerów.
Należy też zwrócić uwagę, czy na opakowaniu pasty do zębów widnieje informacja o braku dodatku fluoru.
Naturalna pasta do zębów bez fluoru – jak zrobić?
Jak wspomniano we wstępie, naturalną pastę do zębów bez dodatków fluoru można z łatwością przygotować samodzielnie w domu. Dużą zaletą takiej czynności jest to, że będziemy bardzo dobrze znać pełen skład produktu i możemy dowolnie dobierać składniki, których użyjemy.
Przepis nr 1
Potrzebne są następujące składniki:
- 3 łyżki naturalnego, nierafinowanego oleju kokosowego;
- 1 łyżka ksylitolu;
- pół łyżki żelu z aloesu.
Na samym początku należy wymieszać ksylitol z żelem aloesowym aż do momentu, w którym ksylitol ulegnie całkowitemu rozpuszczeniu. Następnie dodajemy do tego olej kokosowy i ponownie dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną pastę można przechowywać w lodówce przez około 5 dni.
Przepis nr 2
Do tego przepisu potrzebujemy następujących składników:
- pół łyżki ksylitolu;
- 1,5 łyżki węgla aktywowanego;
- 2 łyżki naturalnego, nierafinowanego oleju kokosowego;
- 3 krople olejku miętowego.
Taka pasta będzie miała działanie silnie odświeżające oddech oraz wybielające zęby. Ksylitol rozdrabniamy w oleju kokosowym do momentu, aż się rozpuści, a następnie dodajemy do tego pozostałe składniki. Całość dobrze mieszamy i przekładamy do szklanego słoiczka. Przechowujemy tak samo, jak poprzednią pastę do zębów, maksymalnie 5 dni w lodówce.
Zobacz również: Wybielanie zębów w domu.
Przepis nr 3
Kolejny przepis wymaga użycia następujących składników:
- 3 płaskie łyżki sody oczyszczonej;
- płaska łyżka drobnoziarnistej soli morskiej lub soli kłodawskiej;
- łyżka naturalnego, nierafinowanego oleju kokosowego;
- 3 krople olejku miętowego.
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, najlepiej rozpuszczając na początku sól w oleju kokosowym, a następnie dodając pozostałe. Taka pasta działa silnie antybakteryjnie oraz odświeżająco.
Naturalna pasta do zębów bez fluoru – czy jest skuteczna?
Liczne badania kliniczne potwierdzają, że rezygnacja z fluoru w pastach do zębów nie jest najlepszym wyborem. Fluor występuje w nich w tak niewielkim stężeniu, że nie wpływa szkodliwie ani na tkanki zębów, ani na ogólne zdrowie. Należy jedynie pamiętać, aby nie połykać piany z pasty, co zaleca się jednak w przypadku każdego innego rodzaju pasty do zębów. Fluor silnie wzmacnia strukturę szkliwa i zabezpiecza ją przed bakteriami próchnicotwórczymi. Udowodniono również, że wszelkie niedobory fluoru w szkliwie wielokrotnie zwiększają ryzyko próchnicy, a także łamliwości zębów i nadwrażliwość zębów. Osoby decydujące się na rezygnację z fluoru w pastach do zębów, powinny chociaż pamiętać, o co półrocznych zabiegach higienizacji zębów, obejmujących także profesjonalną fluoryzację zębów. Specjaliści rekomendują je przez całe życie człowieka.
Zobacz również: Zawartość fluoru w pastach do zębów.
Odnośnie skuteczności w aspekcie oczyszczania zębów z bakterii i resztek jedzenia, naturalne pasty bez fluoru będą działać podobnie, jak ma to miejsce w przypadku past zawierających ten pierwiastek. Wybór stosowanej pasty powinien być indywidualny, jednak zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się z lekarzem dentystą i zapytanie o jego propozycję.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), mikroelementów, witamin Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, Farmacja Praktyczna, 9/2009.
- Kociołek-Balawejder E., Żebrowska M., Pasta do zębów. Część I. Składniki podstawowe, Przemysł Chemiczny, 6/2011.
- Surdacka A., Okupnik M., Rola antybakteryjnych past do zębów w profilaktyce próchnicy i chorób przyzębia, Twój Przegląd Stomatologiczny, 4/2019.