Naturalna pasta do zębów

Spis treści

Naturalna pasta do zębów może być wykonana samodzielnie w domu, jednak zawsze zgodnie z metodyką. Niewłaściwy dobór składników może bowiem skutkować naruszeniem struktury szkliwa, podrażnieniem błon śluzowych jamy ustnej oraz reakcją alergiczną. Jeśli jednak pasta zostanie przyrządzona prawidłowo, może być dobrym wsparciem codziennej higieny jamy ustnej.

Naturalna pasta do zębów

Naturalna pasta do zębów z sodą oczyszczoną

Przepis na naturalną pastę do zębów z sodą oczyszczoną tak naprawdę może obejmować tylko dwa składniki: naturalny, wysokiej jakości olej kokosowy oraz sodę oczyszczoną w proporcjach 1:1. Olej warto ogrzać w temperaturze pokojowej (w lodówce przybierze konsystencję stałą), dzięki czemu łatwiej wymieszać się z sodą. Po dokładnym połączeniu obu składników otrzymujemy gotową do użycia pastę do zębów. Celem efektu odświeżenia oddechu można do niej dodać również 2-3 krople olejku miętowego lub olejku szałwiowego.

Naturalna pasta do zębów z glinką bentonitową

Glinka bentonitowa (znana także jako montmorylonit) to naturalna skała osadowa, utworzona z popiołu wulkanicznego. Jest bogata w minerały (w tym montmorylonit) i wyróżnia się silnymi właściwościami sorpcyjnymi, co oznacza, że może wchłaniać duże ilości płynów i zanieczyszczeń. Coraz powszechniej wykorzystuje się ją również w kosmetologii oraz medycynie alternatywnej. Chcąc wykonać z niej naturalną pastę do zębów, wystarczy 2 łyżeczki oleju kokosowego rozmieszać z łyżeczką sody oczyszczonej i łyżeczką wspomnianej glinki.

Naturalna pasta do zębów z węglem aktywnym

Jeszcze inny przepis może obejmować wykorzystanie węgla aktywnego. Wykazuje on właściwości wiążące toksyczne substancje, potrafi usuwać osady poprzez chemiczną reakcję wiązania ich cząsteczek oraz delikatnie wybiela szkliwo. Głównie przez to, że w niewielkim stopniu ściera i poleruje, pomagając usuwać osad i kamień nazębny. Nie podrażnia przy tym dziąseł, ani nie niszczy szkliwa. Aby przygotować pastę do zębów na bazie węgla aktywnego, wystarczy połączyć 2 łyżeczki węgla aktywnego (jeśli mamy wyłącznie tabletki, wcześniej należy rozkruszyć je np. łyżeczką) z łyżeczką sody (opcjonalnie), oraz wodą, którą dolewamy do tego momentu, aby uzyskać odpowiednia dla nas konsystencję. Następnie wszystkie składniki bardzo dokładnie mieszamy.

Naturalna pasta do zębów – wskazane i zakazane składniki

Przygotowując pastę do zębów we własnym domu, śmiało można dodawać do niej takie naturalne składniki jak:

  • olej kokosowy;
  • soda oczyszczona;
  • węgiel aktywny;
  • glinka bentonitowa,
  • wyciągi z eukaliptusa;
  • olejki roślinne (np. olejek miętowy, olejek rumiankowy, ale nie przesadzając z ich ilością);
  • ksylitol (ma zdolność przywracania w jamie ustnej prawidłowego pH);
  • żel aloesowy;
  • woda destylowana;
  • zmielona szałwia;
  • goździki.

Wszystkie te składniki są dla szkliwa bezpieczne, podobnie jak dla tkanek miękkich jamy ustnej.

Przeciwwskazanymi składnikami past do zębów są natomiast:

  • sok z cytryny;
  • syntetyczne barwniki;
  • tricolsan;
  • SLS;
  • olejki, na które mamy uczulenie.

Domowe pasty do zębów mogą być bezpieczne, jeśli są przygotowane z odpowiednich składników i stosowane z umiarem. Należy jednak pamiętać, że nie zastąpią profesjonalnej higieny jamy ustnej. Należy więc mimo wszystko systematycznie uczęszczać na kontrole stomatologiczne (aby wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości, patologie i ubytki w szkliwie) oraz na higienizację zębów (która obejmuje skaling zębów, piaskowanie zębów oraz fluoryzację). Należy też mieć na uwadze, że pasty do zębów z fluorem są bezpieczne zarówno dla zębów, jak i tkanek miękkich jamy ustnej oraz całego organizmu w przypadku większości osób. Przeciwwskazaniem jest fluoroza lub alergia na fluor. U pozostałych osób (zwłaszcza u dzieci) fluor spełnia ważną rolę. Wzmacnia szkliwo i przeciwdziała rozwojowi próchnicy zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Fedko K., Kosmetyki naturalne, Wydawnictwo SBM, 2024.
  2. Jak wyrabiać w domu mydła zwykłe, lecznicze, toaletowe, kremy, perfumy, pastę do zębów itp., Wydawnictwo Polska Księgarnia, 2024.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *