Kontrola stomatologiczna

Spis treści

Kontrola stomatologiczna to rutynowo przeprowadzana wizyta u dentysty, której podstawowym celem jest profilaktyka i wczesne wykrywanie ewentualnych schorzeń zębów i całej jamy ustnej. Rekomenduje się przeprowadzanie kontroli stomatologicznych u każdego dorosłego człowieka 1-2 razy w roku. Z takiej pomocy skorzystać można w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Kontrola stomatologiczna

Kontrola stomatologiczna na NFZ

W ramach świadczeń gwarantowanych, wszystkim pacjentom ubezpieczonym w NFZ przysługuje badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej raz w roku, a także kontrolne badania lekarskie 3 razy w roku.

Warto też wiedzieć, że każdej osobie dorosłej co 6 miesięcy rekomenduje się wykonanie pełnej higienizacji zębów, na co składają się:

Jednak spośród tych zabiegów jedynie skaling jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co przysługuje pacjentom dorosłym raz w roku. Bardziej szczegółowe i kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej musi więc odbywać się prywatnie.

Prywatna kontrola stomatologiczna

Jeśli z różnych względów nie chcemy lub nie możemy uczęszczać na kontrole stomatologiczne w ramach NFZ, równie dobrze można odbywać je prywatnie. Wówczas są one w pełni odpłatne, wiążąc się zwykle z kosztem 100-250 zł, w zależności od wielkości miasta oraz renomy lekarza. Prywatna kontrola stomatologiczna może odbywać się dwukrotnie w ciągu roku – co 6 miesięcy podczas higienizacji zębów, aby efektywnie wykorzystać te wizyty.

Jak przebiega kontrola stomatologiczna?

Kontrola stomatologiczna ma z reguły rutynowy przebieg. Rozpoczyna się zebraniem szczegółowego wywiadu zdrowotnego, jak również sprawdzeniem terminu poprzedniej wizyty. To idealny moment, aby pacjent zgłosił ewentualne niepokojące dolegliwości, takie jak krwawiące dziąsła, ból zęba, suchość w gardle, afty o charakterze nawracającym, stany zapalne, wszelkiego rodzaju problemy z zębami i przyzębia, językiem czy tkankami miękkimi jamy ustnej. W dalszej kolejności lekarz przystępuje do kontroli stomatologicznej. Z wykorzystaniem powiększającego lusterka, źródła światła oraz specjalnych dmuchawek i szpatułek sprawdza kondycję zębów oraz identyfikuje ubytki bądź urazy szkliwa. Sprawdza także długość i odsłonięcie szyjek zębowych oraz kamień nazębny, który może osadzać się na powierzchni zębów lub pod dziąsłami. Zgłasza pacjentowi wszelkie niepokojące oznaki, w tym również może zasugerować konieczność wprowadzenia uzupełnienia protetycznego bądź uzupełnienia ortodontycznego.

Jeśli na wizycie ma zostać przeprowadzona higienizacja zębów, odbywa się ona po przeprowadzeniu wcześniejszej kontroli. Następnie lekarz stomatolog ustala wizytę kolejnej kontroli bądź wyznacza termin na planowane leczenie, jeśli jest ono konieczne. Niektórzy pacjenci mogą znajdować się w grupie ryzyka chorób zębów, przez co kontrole są u nich częstsze.

Czy kontrola stomatologiczna boli?

Kontrole stomatologiczne są całkowicie bezbolesne, ponieważ nie wymagają ingerencji w tkanki i są nieinwazyjne. Nie uszkadza się tkanek w ich przebiegu, nie wymagają także znieczulenia miejscowego czy znieczulenia ogólnego. Jedynie u niektórych pacjentów pojawić się może chwilowy, przejściowy dyskomfort, gdy przy ubytkach lub nadwrażliwości zębów dojdzie do wywołania objawów.

Kontrola stomatologiczna – wskazania i przeciwwskazania

Kontrola stomatologiczna powinna być przeprowadzana rutynowa dwa razy w roku, co pozwala na bieżące monitorowanie stanu zdrowia zębów. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ wcześnie rozpoznane zmiany nie wiążą się z wysokim ryzykiem powikłań, leczy się je szybciej, a cały proces terapii jest bardziej komfortowy. Szczególnymi wskazaniami do kontroli stomatologicznej poza ustalonymi ramami czasowymi są: ból zębów, nalot na języku o niepokojącym zabarwieniu, silna nadwrażliwość zębów, krwawiące i opuchnięte dziąsła, a także wszelkie inne dolegliwości odczuwane przez pacjenta.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania, w przypadku kontroli stomatologicznej praktycznie ich nie ma. Procedura może być przeprowadzona u małych dzieci już od pierwszych lat życia, osób starszych, kobiet ciężarnych i karmiących piersią, pacjentów przewlekle chorych, w tym onkologicznych. Systematyczne kontrole stomatologiczne są podstawą dbania o siebie, zarówno osób dorosłych, jak i dzieci.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *