Polerowanie zębów

Spis treści

Polerowanie zębów znane jest także pod nazwą polishing. Polega na delikatnym usuwaniu powierzchownych przebarwień w obrębie szkliwa i wygładzaniu go, aby usunąć z niego ewentualne mikroskopijne bruzdy i zagłębienia, w których gromadzić się może płytka nazębna wraz z bakteriami. Często zabieg ten wchodzi w skład procedur higienizacji zębów.

Polerowanie zębów

Polerowanie zębów – na czym polega?

Polerowanie zębów jest powszechną procedurą, stosowaną jako część zabiegów profilaktycznych w obrębie jamy ustnej. Ciekawostką jest, że pierwsze profesjonalne pasty do oczyszczania zębów pojawiły się około 50 lat temu w momencie, gdy stworzono nową profesję – higienista stomatologiczny. Wcześniej do usuwania przebarwień i osadów nazębnych stomatolodzy wykorzystywali mieszaniny pumeksu z wodą, a do końcowego polerowania – wodnej zawiesiny kredy. Współcześnie polerowanie zębów jest zabiegiem w pełni profesjonalnym, nieniszczącym szkliwa.

Ma na celu uzyskanie gładkiej, lśniącej powierzchni zębów, po wcześniejszym skalingu (usuwanie kamienia nazębnego), kiretażu (oczyszczanie z kamienia i spłycanie kieszonek dziąsłowych) oraz piaskowaniu zębów (usuwanie osadu). Polega na równomiernym nałożeniu specjalnej pasty, która ma właściwości czyszczące i polerujące, a następnie na wtarciu jej w zęby za pomocą urządzenia z gumową, twardszą końcówką o zaokrąglonym kształcie. Trwa to zaledwie kilka minut, a zwieńczeniem powinna być fluoryzacja zębów, aby wzmocnić szkliwo i zabezpieczyć je przed bakteriami próchnicotwórczymi.

Polerowanie zębów – dlaczego warto wykonywać?

Uzyskanie gładkiej powierzchni zębów i zadbanie o obecność wypełnień zmniejsza ryzyko odkładania się płytki nazębnej i tworzenia zewnątrzpochodnych przebarwień. Bakterie nie mają się gdzie tak intensywnie gromadzić, w efekcie czego codzienne szczotkowanie zębów będzie jeszcze wydajniejsze. Celem zabiegu polerowania zębów jest przede wszystkim profilaktyka problemów takich jak: nadwrażliwość zębów, przebarwienia, próchnica, kamień nazębny, nieświeży oddech, stany zapalne w obrębie jamy ustnej.

Polerowanie zębów – jak często wykonywać?

Polerowanie zębów powinno być stałym elementem pakietu higienizacji zębów, na który składają się dodatkowo: piaskowanie zębów, skaling oraz fluoryzacja. Rekomenduje się wykonywanie takiego zestawu co 6 miesięcy. Niestety nie jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), dlatego koszt higienizacji pokrywa się samodzielnie.

Polerowanie zębów – przeciwwskazania

Kluczowymi przeciwwskazaniami do polerowania zębów są osteoporoza (ze względu na kruchość kości i szkliwa), opryszczka wargowa oraz ostre infekcje w obrębie jamy ustnej – przed zabiegiem należy je wyleczyć.

Czy polerowanie zębów boli?

Polerowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym, nie powoduje nawet dyskomfortu. Z tego względu z powodzeniem może być wykonywany we wszystkich grupach wiekowych, również u dzieci, bez konieczności zastosowania znieczulenia.

Czy polerowanie zębów jest bezpieczne?

Polerowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, wręcz rekomendowanym każdemu człowiekowi dbającemu o higienę i zdrowie jamy ustnej. Niestety nieprawidłowo wykonany może przynieść skutki uboczne. Im większa prędkość obrotów oraz siła nacisku, tym większy poziom abrazji i wytworzonego ciepła, które może skutkować powstaniem nadwrażliwości zębów, a nawet uszkodzeniem miazgi. Dłuższy kontakt narzędzia czyszczącego ze szkliwem wpływa ponadto na poziom startego substratu. Dlatego polerowanie powinno być wykonywane krótkimi, przerywanymi ruchami, jako że redukuje to abrazję powierzchni i produkcję ciepła. Większość powierzchni może być wypolerowana w czasie 2-5 sekund. Współcześnie ogromną wagę przykłada się do metodyki tego typu zabiegów, w związku z czym powikłania praktycznie się nie zdarzają.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Seget-Bieniasz A., Szeląg N. Cechy past polerskich i sposób ich stosowania na przykładzie past Prophy CCS i Prophy PRO firmy Directa. Asyst Hig Stomatol, 1/2016.
  2. Kaługa P., Higienistka i asystentka stomatologiczna. Podstawy pracy w zawodzie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2024.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *