Infekcje gardła to szeroka grupa problemów zdrowotnych obejmująca zakażenia wirusowe, bakteryjne bądź grzybicze, rozwijające się w obrębie gardła i migdałków. Problem może mieć charakter ostry lub przewlekły. W obu przypadkach warto skonsultować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, który wdroży optymalne postępowanie terapeutyczne.
Infekcje gardła – przyczyny
Wirusy stanowią główną przyczynę stanów zapalnych gardła (nawet do 90%), a do najczęstszych patogenów zaliczamy: adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, jak również wirusy grypy i paragrypy.
Niewielki odsetek ostrych zapaleń gardła (średnio około 5-10%) ma charakter bakteryjny. Są to z reguły zakażenia paciorkowcem β-hemolizującym grupy A, rzadziej Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i inne szczepy. Należy pamiętać, że przyczyną infekcji gardła mogą być też bakterie atypowe: chlamydie, dwoinki rzeżączki czy mykoplazmy. Chorują głównie dzieci, nastolatkowie i młodzi dorośli, ale dolegliwość może wystąpić u osoby w każdym wieku.
Infekcje grzybicze gardła są już skrajnie rzadkie. Stanowią najczęściej konsekwencję nieleczonej kandydozy jamy ustnej lub ogólnoustrojowych zakażeń grzybiczych.
Infekcje gardła – objawy
Obraz kliniczny w dużej mierze zależy od tego, czy mamy do czynienia z infekcją gardła wirusową czy bakteryjną. Za rozpoznaniem ostrego wirusowego zapalenia gardła przemawiają następujące objawy:
- nieżyt nosa trwający maksymalnie do 3 dni, poprzedzający ból gardła;
- kaszel, raczej kaszel suchy;
- niewielkie podwyższenie temperatury ciała, zwykle nieprzekraczające 38,5 stopni C;
- bóle mięśniowe;
- pogorszone samopoczucie;
- zapalenie spojówek;
- przekrwienie całej błony śluzowej gardła;
- powiększenie węzłów chłonnych szyi (z reguły jednak dość niewielkie lub nie występuje wcale).
Z kolei na infekcję bakteryjną (zwykle anginę paciorkowcową), wskazują:
- nagły i ostry początek choroby;
- wysoka gorączka z dreszczami, zwykle przekraczająca 38,5 stopni Celsjusza;
- silny ból gardła, w szczególności pojawiający się i nasilający przy połykaniu;
- wyraźne przekrwienie migdałków;
- naloty w kryptach migdałkowych pojawiające się w okolicach 2. lub 3. dnia od rozpoczęcia choroby, które mogą dodatkowo generować nieprzyjemny zapach z ust;
- bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyi.
Jeśli natomiast w jamie ustnej i na gardle pojawią się pleśniawki, podejrzewać można infekcję gardła grzybiczą. Jest to szczególnie częsty objaw u małych dzieci.
Diagnostyka infekcji gardła
Infekcje gardła diagnozuje się na podstawie wywiadu zdrowotnego i objawów zgłaszanych przez pacjenta, co często wystarczy do ustalenia trafnego rozpoznania. Jeśli jednak lekarz ma wątpliwości, może zlecić pobranie wymazu z gardła do bardziej szczegółowych badań diagnostycznych, a także może zlecić badania krwi. USG węzłów chłonnych raczej wykonywane jest rzadko.
Infekcje gardła – leczenie
Infekcje gardła leczy się przyczynowo. Jeśli są wywołane zakażeniem bakteryjnym, najczęściej zleca się starannie dobrane antybiotyki. Jeśli natomiast przyczyną jest zakażenie wirusowe, rzadziej zleca się leki przeciwwirusowe, częściej zaś działania objawowe mające na celu wzmocnienie odporności i złagodzenie objawów uprzykrzających życie.
Domowe metody na infekcje gardła mogą być następujące:
- picie naparów ziołowych lub wykonywanie płukanek ziołowych gardła – mowa zwłaszcza o wykorzystaniu ziół takich jak szałwia, rumianek, prawoślaz czy tymianek;
- wdrożenie do diety naturalne antybiotyki, takie jak cebula, czosnek, miód czy imbir w większych ilościach;
- picie złotego mleka, czyli mleka z dodatkiem kurkumy i przypraw;
- spożywanie probiotyków oraz ich suplementacja;
- płukanie gardła solą fizjologiczną;
- inhalacje ziołowe z dodatkiem soli Kłodawskiej i olejków eterycznych;
- ciepłe okłady na szyję;
- picie naparów z siemienia lnianego.
Przy zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należy ponownie udać się do lekarza rodzinnego.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnuszki bioalgi
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów, witamin. Wykazuje działanie antygrzybiczne, przeciwwirusowe, antyalergiczne, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kalicki B., Milart J., Wachnicka‑Bąk A., Placzyńska M., Jung A., Ból gardła – kiedy leczenie objawowe jest wystarczające?, Pediatr Med Rodz 2012, 8 (2), p. 107-110.
- Waśniewska-Okupniak E., Ból gardła, Lekarz POZ, 5/2020.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.