Dystalizacja zębów

Spis treści

Dystalizacja zębów to pojęcie odnoszące się do działań bezpośrednio związanych z leczeniem ortodontycznym. Umożliwia bowiem przesunięcie zęba lub kilku zębów wzdłuż wyrostka zębodołowego w kierunku dotylnym. Efektem tego jest m.in. uzyskanie miejsca w łuku zębowym dla pozostałych zębów oraz korekta wad zgryzu.

Dystalizacja zębów

Na czym polega dystalizacja zębów?

Istnieje wiele metod dystalizacji zębów, najczęściej pojawia się konieczność dystalizacji zębów trzonowych szczęki. Jeszcze do niedawna popularnością cieszyły się wyciągi zewnątrzustne: szyjny, potyliczny lub kombinowany. Zewnątrzustne pochodzenie siły z elastycznego wyciągu wymagało jednak od pacjenta dużej motywacji i regularności, na co nie miały wpływu działania ortodonty. Poszukiwanie metod dystalizacji zębów trzonowych niezależnych od współpracy pacjenta zainspirowało opracowanie stałych aparatów wewnątrzustnych, takich jak:

  • Pendulum;
  • Distal jet;
  • Jones jig;
  • Pendex;
  • Distalix;
  • sprężyna Lockar.

Technika cofania zębów trzonowych tymi aparatami zakłada wykorzystanie jako jednostki kotwicowej przedniej części podniebienia i/lub pierwszych lub pierwszych i drugich zębów przedtrzonowych. Jednym z popularniejszych aparatów do cofania pierwszych zębów trzonowych szczęki jest aparat Pendex. Jego skuteczność w dystalizacji zębów porównuje się do skuteczności karkowego wyciągu zewnątrzustnego.

Podsumowując, dystalizacja zębów ma na celu przywrócenie odpowiedniego ich ułożenia w łuku zębowym, w przypadku występowania ich wychyleń i stłoczeń. Stosuje się do tego specjalnie dobrane aparaty ortodontyczne, pozwalające na wywołanie ruchu zęba lub zębów w pożądanym kierunku.

Dystalizacja zębów – wskazania

Dystalizacja zębów konieczna jest w przypadku:

Decyzję o dystalizacji zębów zawsze podejmuje ortodonta zajmujący się danym pacjentem. Aby jak najlepiej dobrać metodę leczenia, wybór aparatu ortodontycznego rozpoczyna się wykonaniem wycisków łuków zębowych oraz badaniem RTG. Dystalizacja zębów jest uzupełnieniem innych metod ortodontycznych. Zazwyczaj leczenie trwa 2-3 lata, w tym czasie lekarz wykorzystuje szereg rozmaitych technik.

Czy dystalizacja zębów jest bezpieczna?

Dystalizacja zębów zawsze prowadzona jest pod okiem doświadczonego ortodonty. Przemieszczenie zębów nie następuje w ciągu kilku dni, lecz jest to proces trwający wiele tygodni, a nawet miesięcy. Stopniowa zmiana pozycji poszczególnych zębów jest więc całkowicie bezpieczna i nie wpływa negatywnie na tkanki przyzębia. Często dystalizacja zębów jest jedyną skuteczną metodą pozwalającą przywrócić właściwe ustawienie zębów, a więc i estetykę uśmiechu. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego ponownie wykonuje się zdjęcie RTG, aby ocenić nowe ustawienie zębów przed zdjęciem aparatu ortodontycznego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Antoszewska J., Sarul M., Kawala B., asymetryczna dystalizacja zębów szczęki w oparciu o mikroimplanty absoanchor. Opis przypadku, Implantoprotetyka, 4/2008.
  2. Łukasiewicz D., Grodzka I., Szarmach I., Dystalizacja pierwszych zębów trzonowych szczęki aparatem Pendex, Czasopismo Stomatologiczne, 3/2007.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *