Rodzaje wycisków protetycznych to podstawowy temat nie tylko z zakresu protetyki, ale ogólnie pojętej stomatologii. Wycisk stanowi jeden z najważniejszych elementów wielu procedur stomatologicznych, gwarantując ich dokładność i rzetelność, a więc i końcowy efekt zabiegów.
Rodzaje wycisków protetycznych
Wyróżniamy następujące rodzaje wycisków protetycznych:
- orientacyjne;
- robocze;
- czynnościowe;
- anatomiczne.
Wyciski orientacyjne służą szczegółowemu opracowaniu planu leczenia, robocze służą do wykonania protez czy aparatów ortodontycznych, zaś celem anatomicznych jest odwzorowanie elementów anatomicznych jamy ustnej, uwzględniając także mięśnie. W opracowywaniu protez ruchomych najczęściej stosuje się wyciski czynnościowe, które pobiera się zalecając pacjentowi wykonywanie ruchów wargami, policzkami i językiem.
Zobacz również: Wycisk alginatowy.
Kiedy i jak wykonujemy wycisk protetyczny?
Wyciski protetyczne wykonuje się najczęściej w protetyce i ortodoncji, przed założeniem:
- stałego lub ruchomego aparatu na zęby;
- uzupełnienia protetycznego – np. koron, mostów;
- szyn relaksacyjnych;
- szyn wybielających zęby.
Aby stomatolog był w stanie odpowiednio pobrać wycisk protetyczny, musi zaopatrzyć się w łyżki wyciskowe oraz masy wyciskowe. Sama czynność pobierania wycisków jest w pełni bezbolesna i bezpieczna, nie wymaga zastosowania środków znieczulających. Trwa bardzo krótko, często tylko 2-3 minuty. Stomatolog umieszcza odpowiednio dobraną masę wyciskową na specjalnej łyżce (inna dla szczęki, a inna dla żuchwy), po czym wkłada łyżkę do jamy ustnej pacjenta, zatapiając w masie jego zęby. Następnie wystarczy odczekać kilka minut do momentu stwardnienia masy – wycisk jest gotowy. Można odesłać go do pracowni protetycznej w celu wykonania wybranych uzupełnień. Zazwyczaj, aby wykonać pracę protetyczną, pobiera się 2 wyciski – górny i dolny. Dzięki temu stomatolog może odwzorować warunki zwarciowe, czyli zgryz.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
- Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.