Rodzaje wycisków protetycznych

Spis treści

Rodzaje wycisków protetycznych to podstawowy temat nie tylko z zakresu protetyki, ale ogólnie pojętej stomatologii. Wycisk stanowi jeden z najważniejszych elementów wielu procedur stomatologicznych, gwarantując ich dokładność i rzetelność, a więc i końcowy efekt zabiegów.

Rodzaje wycisków protetycznych

Rodzaje wycisków protetycznych

Wyróżniamy następujące rodzaje wycisków protetycznych:

  • orientacyjne;
  • robocze;
  • czynnościowe;
  • anatomiczne.

Wyciski orientacyjne służą szczegółowemu opracowaniu planu leczenia, robocze służą do wykonania protez czy aparatów ortodontycznych, zaś celem anatomicznych jest odwzorowanie elementów anatomicznych jamy ustnej, uwzględniając także mięśnie. W opracowywaniu protez ruchomych najczęściej stosuje się wyciski czynnościowe, które pobiera się zalecając pacjentowi wykonywanie ruchów wargami, policzkami i językiem.

Zobacz również: Wycisk alginatowy.

Kiedy i jak wykonujemy wycisk protetyczny?

Wyciski protetyczne wykonuje się najczęściej w protetyce i ortodoncji, przed założeniem:

Aby stomatolog był w stanie odpowiednio pobrać wycisk protetyczny, musi zaopatrzyć się w łyżki wyciskowe oraz masy wyciskowe. Sama czynność pobierania wycisków jest w pełni bezbolesna i bezpieczna, nie wymaga zastosowania środków znieczulających. Trwa bardzo krótko, często tylko 2-3 minuty. Stomatolog umieszcza odpowiednio dobraną masę wyciskową na specjalnej łyżce (inna dla szczęki, a inna dla żuchwy), po czym wkłada łyżkę do jamy ustnej pacjenta, zatapiając w masie jego zęby. Następnie wystarczy odczekać kilka minut do momentu stwardnienia masy – wycisk jest gotowy. Można odesłać go do pracowni protetycznej w celu wykonania wybranych uzupełnień. Zazwyczaj, aby wykonać pracę protetyczną, pobiera się 2 wyciski – górny i dolny. Dzięki temu stomatolog może odwzorować warunki zwarciowe, czyli zgryz.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Mierzwińska-Nastalska E., Kochanek-Leśniewska A., Protetyka stomatologiczna dla techników dentystycznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *