Lakierowanie zębów

Spis treści

Lakierowanie zębów to bezbolesny zabieg stomatologiczny polegający na aplikacji na powierzchnię zębów lakieru bogatego w jony fluoru. Ma na celu wzmocnienie szkliwa i profilaktykę próchnicy, dlatego najczęściej wykonuje się go u dzieci (choć coraz więcej dorosłych również decyduje się na lakierowanie zębów).

Lakierowanie zębów

Na czym polega lakierowanie zębów?

Światowa Organizacja Zdrowia i Światowa Federacja Dentystyczna rekomendują profilaktyczne stosowanie preparatów z fluorem w każdym wieku, podkreślając ich skuteczność i bezpieczeństwo. Jednym z zabiegów zaliczanych do fluoryzacji zębów jest właśnie ich lakierowanie. Ma na celu uszczelnienie naturalnych bruzd w zębach bocznych, zwłaszcza w zębach trzonowych i zębach przedtrzonowych, w których mogłaby gromadzić się płytka nazębna wraz z kamieniem nazębnym. Wykorzystuje się do tego specjalny lakier, zawierający w składzie jony fluorkowe, a także hydroksyapatyt.

Cały zabieg dotyczący jednego zęba trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga znieczulenia miejscowego ze względu na pełne bezpieczeństwo i bezbolesność. Po osuszeniu zęba nakłada się na jego powierzchnię lakier, który w kontakcie ze śliną twardnieje, tworząc na zębie zabezpieczającą, wytrzymałą powłokę. Lakierować można zarówno zęby mleczne u dzieci, jak i zęby stałe bez względu na wiek pacjenta. W przypadku dzieci jest to szczególnie ważne, ponieważ zęby mleczne wykazują znacznie zwiększoną wrażliwość na bakterie i tendencje do rozwoju próchnicy.

Lakierowanie zębów – zalecenia po zabiegu

Przez 2 godziny po lakierowaniu zębów nie powinno się nic jeść ani pić. To czas, gdy jony fluoru wiążą się ze szkliwem i stabilizują się. Żywność oraz płyny zmniejszyłyby skuteczność zabiegu. Z tego samego względu nie zaleca się szczotkowania zębów przez najbliższe 12 godzin oraz spożywania kwaśnych produktów przez 2 doby.

Należy pamiętać, że lakierowanie zębów nie uchroni przed próchnicą, jeśli pacjent nie przestrzega zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej i naraża się na czynniki ryzyka tej choroby. Są nimi zwłaszcza:

  • unikanie codziennego szczotkowania zębów, w szczególności chodzenie spać z brudnymi zębami;
  • pomijanie nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych;
  • niedokładne szczotkowanie zębów, zbyt mocne dociskanie włosia do powierzchni szkliwa;
  • bruksizm;
  • dieta obfitująca w cukry proste, w szczególności w słodycze (zwłaszcza jeśli po ich spożyciu dana osoba kładzie się spać bez szczotkowania zębów).

Zalecenia po lakierowaniu powinny więc obejmować również długoterminową właściwą higienę jamy ustnej. W razie braku wystarczającej wiedzy na ten temat zawsze warto porozmawiać ze stomatologiem, który przeprowadzi krótki instruktaż w tym zakresie.

Przeciwwskazania do lakierowania zębów

Przeciwwskazaniem do lakierowania zębów jest próchnica lub stan zapalny jamy ustnej. W pierwszej kolejności należy wyleczyć zęby i usunąć stan zapalny, dopiero później można dbać o dalszą profilaktykę chorób zębów drogą ich lakierowania. W przypadku próchnicy należy usunąć ogniska próchnicowe, aby nawet najmniejszy patologiczny element nie pozostał w zębie. Następnie ubytek uzupełnia się specjalnym materiałem światłoutwardzalnym. Dopiero potem można zastosować metody fluoryzacji, np. lakierowanie zębów, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu próchnicy.

Zobacz również: Najczęstsze choroby zębów.

Lakierowanie zębów – wskazania

Lakierowanie zębów należy przeprowadzać u każdego pacjenta bez względu na wiek. Ryzyko próchnicy jest największe u dzieci od 5. roku życia, dlatego już w tym wieku powinny zostać przeprowadzone pierwsze zabiegi fluoryzacji. W przypadku osób dorosłych lakierowanie wskazane jest w szczególności pacjentom z aparatami ortodontycznymi, suchością jamy ustnej (kserostomia), odsłoniętymi szyjkami zębowymi, bruksizmem, protezami zębowymi. Większość specjalistów rekomenduje jednak wykonywanie go 2 razy w roku, podobnie jak ma to miejsce przy higienizacji zębów.

Ile kosztuje lakierowanie zębów?

Koszt lakierowania zębów wynosi około 100-200 zł za wszystkie zęby, które tego potrzebują. Zwykle zabieg przeprowadzany w odniesieniu do zębów stałych jest około 50 zł droższy. Lakierowanie zębów mlecznych oraz zębów stałych u pacjentów do 18. roku życia jest bezpłatne, jeśli zabieg wykonywany jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Zabieg na NFZ można powtarzać do 18. roku życia co najwyżej raz na kwartał.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczmarek U., Jackowska T., Mielnik-Błaszczak M., Jurczak A., Olczak-Kowalczyk D. Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatologia, 24/2019.
  2. Knychalska-Karwan Z., Stomatologia zachowawcza wieku rozwojowego, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2008.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *