Usuwanie zębów mlecznych

Spis treści

Usuwanie zębów mlecznych z reguły nie jest rutynową praktyką, ponieważ w odpowiednim momencie wypadają one same. Zdarza się jednak, że wizyta u stomatologa dziecięcego jest nieunikniona, a jej celem jest ekstrakcja zęba mlecznego, np. zatrzymanego. Co warto wiedzieć o takich sytuacjach? Oto najważniejsze informacje.

Usuwanie zębów mlecznych

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne zaczynają wypadać około 6. roku życia, choć wiek nie stanowi reguły. Zjawisko następuje stopniowo, ponieważ pozbycie się wszystkich tzw. mleczaków jednocześnie uniemożliwiłoby spożywanie pokarmów. Zwykle w pierwszej kolejności traci się dolne jedynki, później zaś dolne dwójki oraz kolejno: górne jedynki i górne dwójki, kły oraz trzonowce. Ciężko jednak określić stałe ramy czasowe dla każdego dziecka. Szacuje się, że w okolicach 12. roku życia dziecko nie powinno posiadać już zębów mlecznych.

Jak wygląda usuwanie zębów mlecznych?

Usuwanie zębów mlecznych w gabinecie stomatologicznym jest zabiegiem całkowicie bezbolesnym dla dziecka, gdyż odbywa się w znieczuleniu miejscowym (z reguły komputerowym, które jest najmniej inwazyjne i najbardziej komfortowe dla pacjenta), zaś sam ząb mleczny nie ma jeszcze tak mocnego ukorzenienia, jak ząb stały. Tym samym nie trzeba wprowadzać tak dużej siły, aby rozerwać więzadła w zębodole i usunąć go z łuku zębowego. Sam akt wyrwania mleczaka to kwestia kilkunastu sekund, choć wizyta z reguły jest dłuższa. Obejmuje bowiem aspekty takie jak:

  • rozmowa z rodzicami;
  • dobór znieczulenia;
  • rozmowa z dzieckiem;
  • wytworzenie zaufania i wprowadzenie pozytywnej atmosfery;
  • znieczulenie;
  • opieka pozabiegowa.

Gdy okolice wyrywanego zęba zostaną znieczulone, lekarz stomatolog specjalnymi szczypcami chwyta ząb mleczny wymagający usunięcia, a następnie płynnym ruchem wyjmuje go z dziąsła, unikając przy tym nadmiernych ruchów na boki, aby nie powiększać rany. Po akcie odkaża ranę i przyciska do niej niewielki gazik jałowy, którego celem jest zahamowanie krwawienia i stworzenie warunków do powstania skrzepu. Rodzice otrzymują plan zaleceń do domu i mogą opuścić gabinet stomatologiczny.

Usuwanie zębów mlecznych – wskazania

W większości przypadków nie ma konieczności usuwania zębów mlecznych w gabinecie stomatologicznym, ponieważ wypadają one same we właściwym momencie. Najczęściej wtedy, gdy znajdujący się pod nimi ząb stały jest już względnie gotowy na wyrznięcie się. Istnieją jednak sytuacje, w których pojawia się konieczność interwencji lekarskiej. Są one następujące:

  • przetrwałe zęby mleczne – o zębach przerwanych mówi się wówczas, gdy znajdują się one w łuku zębowym pomimo dawno przeminiętego czasu ich fizjologicznego wypadnięcia;
  • urazy zębów mlecznych – np. złamania korony zęba, zwichnięcie zęba i inne, które mogą sprawiać dziecku ból;
  • reinkludowane zęby mleczne – czyli takie, które powoli zagłębiają się w wyrostku zębodołowym. Przypadłość ta jest jednak skrajnie rzadka. Uważa się, że dotyczy do 1% dzieci w Polsce;
  • skrajnie zniszczony ząb mleczny – np. w związku z zaawansowanym procesem próchnicowym, gdy nie ma sposobności wyleczenia go zachowawczo.

Zdrowych zębów mlecznych nie usuwa się, lecz czeka, aż wypadną samoistnie. Każdy przypadek wymaga jednak indywidualnej konsultacji ze specjalistą.

Ile kosztuje usuwanie zębów mlecznych?

Warto wiedzieć, że możliwości leczenia stomatologicznego dzieci w Polsce w ramach NFZ są niezwykle rozbudowane. Przede wszystkim najmłodsi pacjenci całkowicie za darmo mogą poddać się plombowaniu wszystkich zębów mlecznych. Poza tym do dyspozycji mają też leczenie chorób przyzębia, operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich czy usunięcie ze wskazań ortodontycznych zawiązków zębów. Darmowe jest też usuwanie zębów mlecznych. Jeśli jednak chcemy wykonać zabieg prywatnie, średnia cena za jeden ząb mleczny wynosi około 150-200 zł, do czego należy doliczyć koszt wybranego znieczulenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Olczak-Kowalczyk D., Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Turska-Szybka A., Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia, 2/2011.
  2. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *