Znieczulenie nasiękowe

Spis treści

Znieczulenie nasiękowe to rodzaj znieczulenia miejscowego stosowanego powszechnie we współczesnej stomatologii. Charakteryzuje się wysoką skutecznością, jest też stosunkowo komfortowe dla pacjenta. Dlatego metodę wykorzystuje się zarówno w przypadku pacjentów dorosłych, jak i dzieci.

Znieczulenie nasiękowe

Znieczulenie nasiękowe – na czym polega?

Znieczulenie nasiękowe polega na podaży środka farmakologicznego znieczulającego miejscowo bezpośrednio w miejsce, które będzie poddawane zabiegowi. Lek wstrzykuje się podskórnie, śródskórnie lub domięśniowo, czego konsekwencją jest skuteczne, czasowe zablokowanie przewodnictwa nerwowego tej okolicy. Pacjent nie odczuwa więc żadnych dolegliwości bólowych związanych z przeprowadzanymi procedurami medycznymi, nawet jeśli jego tkanki są uszkadzane i cięte. Znieczulenie nasiękowe jest praktykowane jednak nie tylko w stomatologii, ale i w innych dziedzinach medycyny.

Czym natomiast wyróżniają się poszczególne sposoby podawania leku nasiękowo? Jak wspomniano wcześniej, lek może być podany:

  • śródskórne – wstrzykuje się go pomiędzy warstwy skóry, co pozwala na szybkie wchłanianie go przez niewielkie naczynka krwionośne skórne. To podstawowy rodzaj znieczulenia powierzchniowego;
  • podskórne – lek wstrzykuje się pod skórę, co pozwala na dłuższe utrzymywanie efektu znieczulającego. W stomatologii sposób ten jest rzadziej wykorzystywany;
  • domięśniowe – lek wstrzykuje się bezpośrednio do mięśnia lub w jego pobliżu. Sposób ten znajduje zastosowanie zwłaszcza wtedy, gdy konieczne staje się znieczulenie głębsze i bardziej lokalne.

Metoda powinna być więc dobrana do wieku i stanu zdrowia pacjenta, ale przede wszystkim do rodzaju planowanego zabiegu i jego lokalizacji na ciele.

Znieczulenie nasiękowe – wskazania

Znieczulenie nasiękowe praktykowane jest przede wszystkim w gabinetach stomatologicznych, gdzie jest podawane np. przed ekstrakcjami zębów, leczeniem kanałowym czy innymi zabiegami z zakresu endodoncji lub drobnej chirurgii stomatologicznej. W innych dziedzinach medycyny takie znieczulenie również się przydaje. Stosuje się je m.in. w okulistyce podczas zabiegu zaćmy, w laryngologii przy leczeniu niektórych chorób krtani i gardła oraz w chirurgii ogólnej, jeśli planowane zabiegi nie są szczególnie rozległe. Przykładem jest choćby konieczność usunięcia zmiany skórnej.

Znieczulenie nasiękowe – przeciwwskazania

Nie zawsze znieczulenie nasiękowe może być jednak użyte. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do niego jest uczulenie na podawany lek, zaś pozostałymi są:

  • niewyrównane, nieustabilizowane, zaawansowane choroby przewlekłe takie jak np. astma oskrzelowa, padaczka, zawał serca;
  • lęk przed igłami i zastrzykami (aichmofobia);
  • stan bezpośrednio po większym zabiegu operacyjnym;
  • zaawansowane zaburzenia krzepnięcia krwi.

Każdorazowo to lekarz decyduje o tym, czy podać pacjentowi znieczulenie miejscowe. Wiek nie jest przeciwwskazaniem, podobnie jak ciąża. Zaleca się jednak, aby w przypadku ciąży poczekać z zabiegami wymagającymi znieczulania do momentu porodu. Chyba że ich wykonanie jest konieczne, o czym ponownie decyduje lekarz.

Zalety znieczulenia nasiękowego

Znieczulenie nasiękowe wykonywane nowoczesnymi igłami jest niemal bezbolesne (podobne do wkłucia przy pobieraniu krwi) i komfortowe dla pacjenta. Jeśli dany pacjent jest wyjątkowo wrażliwy na igły lub leczenie dotyczy dziecka, lekarz może wcześniej zastosować znieczulenie miejscowe za pomocą żelu z lidokainą bądź może użyć gazu rozweselającego. Dużą zaletą tej metody znieczulania jest szybkie działanie – nie trzeba długo czekać na efekty, są one zauważalne praktycznie natychmiast. Uniwersalność, niska cena oraz mała inwazyjność sprawiają, że znieczulenie nasiękowe bywa coraz częstszą metodą znieczulania z wyboru w gabinetach stomatologicznych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Machała W., Śmiechowicz K., Znieczulenie ogólne z małym przepływem – low-flow anaesthesia (LFA) – opis metody, Anestezjologia i Ratownictwo 2010; 4: 340-353.
  2. Larsen R., Anestezjologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *