Opuchnięte dziąsła przed okresem

Spis treści

Opuchnięte dziąsła przed okresem są zmorą niektórych kobiet, a przyczyny tego zjawiska leżą w zmianach hormonalnych. Są one całkowicie fizjologiczne i wręcz niezbędne, aby mogły zajść poszczególne etapy cyklu menstruacyjnego takie jak owulacja czy menstruacja. Niestety wraz ze spadkiem stężenia estrogenów i ze wzrostem stężenia progesteronu mogą pojawić się objawy niepożądane.Opuchnięte dziąsła przed okresem

Gospodarka hormonalna podczas cyklu menstruacyjnego

Każdy cykl menstruacyjny, zwany również cyklem miesiączkowym, rozpoczyna się krwawieniem. Miejsce ma wówczas całkowite złuszczenie błony śluzowej macicy aż do jej warstwy podstawnej. Opuszcza ona organizm przez pochwę, co nazywa się właśnie miesiączką lub okresem. Po tym następują kolejno 2 fazy:

  • faza proliferacyjna (faza folikularna);
  • faza wydzielnicza (faza lutealna).

Faza proliferacyjna trwa do połowy cyklu i obejmuje jajeczkowanie. Wcześniej miejsce ma pełna odbudowa błony śluzowej macicy. Około 12. dnia cyklu dochodzi do znacznego podwyższenia syntezy estradiolu, który później pobudza wydzielanie LH (hormonu luteinizującego) przez przysadkę mózgową. Zwiększone wydzielanie LH indukuje jajeczkowanie, nazywane też owulacją. Ma ona miejsce około 14. dnia cyklu miesiączkowego. Pęcherzyk pęka, uwalniając komórkę jajową do jamy brzusznej, gdzie jest wychwytywana przez jajowody. Gdy powstaje ciałko żółte, rozpoczyna się faza lutealna cyklu miesiączkowego.

Jeśli chodzi o zmiany hormonalne, przed nastaniem miesiączki w organizmie kobiety dochodzi do spadku poziomu estrogenów i podwyższenia poziomu progesteronu. Właśnie ten dysbalans przyczynia się do wystąpienia licznych objawów takich jak właśnie opuchnięcie i krwawienie z dziąseł. Innymi dolegliwościami przed wystąpieniem okresu są: obrzęk piersi, zaburzenia snu, wahania nastroju (ze stanami depresyjnymi włącznie), wzdęcia. Intensywność tych objawów zależy od indywidualnych predyspozycji kobiety oraz jej ogólnego stanu zdrowia.

Opuchnięte dziąsła przed okresem – diagnostyka

Jeśli kobieta zmaga się z czasowo występującymi obrzękami dziąseł, powinna zaobserwować, czy jest to zależność związana z cyklem miesiączkowym. Może więc zapisywać sobie na kartce datę rozpoczęcia i zakończenia miesiączki oraz datę odczuwania dolegliwości opuchniętych dziąseł. Jeśli opuchnięcia dziąseł pokrywają się z etapem przedmiesiączkowym (fazą lutealną), można podejrzewać, że jest to zjawisko hormonozależne.

Jednocześnie rekomenduje się wizytę u stomatologa, aby określił, czy nie ma innych możliwych przyczyn opuchnięcia dziąseł, takich jak stany zapalne, próchnica, kamień nazębny czy paradontoza. Każdej dorosłej osobie zaleca się kontrolę stomatologiczną raz w roku, nawet jeśli wydaje jej się, że ma zdrowe zęby i nie zmaga się z bólem zęba.

Opuchnięte dziąsła przed okresem – leczenie

Przy opuchnięciu dziąseł przed okresem należy udać się do stomatologa, aby przeprowadził higienizację zębów. Na higienizację zębów składają się zabiegi takie jak skaling zębów, piaskowanie zębów, fluoryzacja zębów, polerowanie zębów. Celem jest dokładne usunięcie płytki nazębnej i usuwanie kamienia nazębnego, a następnie zabezpieczenie szkliwa preparatami fluorkowymi. Wpływa to korzystnie nie tylko na stan zębów, ale i dziąseł. Nawet jeśli opuchnięcie dziąseł wiąże się ze zmianami hormonalnymi wynikającymi z cyklu menstruacyjnego, higienizacja zębów wykonywana systematycznie co 6 miesięcy w połączeniu z dbałością o higienę jamy ustnej mogą znacznie łagodzić ten objaw, a nawet całkowicie go likwidować.

Domowe sposoby na opuchnięte dziąsła

Do grona domowych sposobów łagodzenia obrzęku i krwawienia dziąseł zalicza się codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych i wykonywanie płukanek jamy ustnej specjalnymi płynami, ewentualnie naparami ziołowymi przyrządzonymi z rumianku lub szałwii. Jeśli kobieta wyjątkowo źle przechodzi fazę lutealną, a obrzękowi dziąseł towarzyszą również inne nieprzyjemne objawy, lekarz ginekolog może podjąć decyzję o antykoncepcji hormonalnej lub podawaniu kobiecie leków hormonalnych celem ich złagodzenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gałecka-Wanatowicz D., Stachura-Spłuszka A., Jurczak A., Chomyszyn-Gajewska M., Stany zapalne dziąseł w wieku pokwitaniowym (puberty gingivitis) – przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia, 3/2012.
  2. Ganong W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *