Płukanie zębów po umyciu

Spis treści

Płukanie zębów po umyciu ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Stomatolodzy częściej rekomendują wyplucie jedynie piany po paście do zębów i pozostawienie jamy ustnej w takim stanie, a więc z pominięciem płukania ust. Niektórzy nie wyobrażają sobie jednak tak zakończyć szczotkowania zębów. Co warto wiedzieć w tym temacie?

Płukanie zęby po umyciu

Płukanie zęby po umyciu – korzyści

Osoby zachęcające do płukania zębów po umyciu wskazują na dwie podstawowe korzyści takiego działania:

  • uczucie odświeżenia jamy ustnej – w paście mogą znajdować się resztki bakterii i płytki nazębnej, w związku z czym warto dokładnie ją wypłukać i uzupełniająco przepłukać jamę ustną ciepłą wodą. Tym samym uzyskuje się natychmiastowe uczucie świeżości w obrębie jamy ustnej;
  • uniknięcie posmaku pasty do zębów – nie każdy człowiek lubi przez pewien czas czuć resztki piany i posmak pasty, zwłaszcza jeśli nie jest ona miętowa, lecz ze względu na terapeutyczne zastosowanie może nie smakować najlepiej.

Zęby po wyszczotkowaniu płuczemy z reguły tylko chwilę, wypłukując następnie tę wodę.

Dlaczego nie płukać zębów po umyciu?

Przeciwnicy płukania zębów po ich umyciu wskazują na następującą kwestię. Płucząc jamę ustną po wyszczotkowaniu zębów, pozbywamy się z niej resztek piany po paście, która wciąż zawiera cenne składniki aktywne. Mogłaby więc w najbliższym czasie wywierać jeszcze korzyści zdrowotne, chroniąc szkliwo i dziąsła. Wypłukując ją, pozbawiamy się szans na czerpanie większych korzyści ze starannie dobranego składu past do zębów.

Płukać czy nie płukać zębów po umyciu?

Tak naprawdę żadna z tych sytuacji nie będzie negatywna, o ile będziemy pamiętać o systematycznym szczotkowaniu zębów zgodnie z zaleceniami lekarzy i stomatologów. Zachęcają oni do dwukrotnego mycia zębów w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczorem, przy czym po wieczornej higienie nie należy już nic jeść oraz nie powinniśmy pić słodzonych napojów. Dodatkowo przed każdym szczotkowaniem zębów zaleca się dokładne wynitkowanie przestrzeni międzyzębowych, aby usunąć płytkę nazębną i bakterie z ciasnych miejsc między sąsiednimi zębami. Jeśli zachowamy wszystkie te wskazówki, higiena jamy ustnej będzie mogła być oceniana na wysokim poziomie. Oznacza to, że nie będzie mieć większego znaczenia, czy po szczotkowaniu zębów wypłuczemy jamę ustną, czy też nie.

Płyn do płukania jamy ustnej

Jeszcze inną opcją jest sięgnięcie po płyn do płukania jamy ustnej zamiast po ciepłą wodę. Tym samym pozbędziemy się resztki piany po paście, jeśli komuś rzeczywiście to przeszkadza, a dodatkowo zadbamy o to, aby w jamie ustnej pozostały składniki aktywne produktu stomatologicznego, które będą wzmacniać i chronić tkanki. Decydując się na użycie płynu do płukania ust, uzyskamy jeszcze silniejszy efekt odświeżenia, niż ma to miejsce przy płukaniu ust zwykłą wodą. Tak naprawdę ostateczna decyzja powinna być podjęta samodzielnie. Ewentualnie zachęca się do konsultacji ze swoim stomatologiem, aby przedyskutować wszelkie za i przeciw obu wyżej wymienionych sytuacji.

Płukanie zębów przed umyciem

Płukanie zębów przed umyciem jest natomiast jak najbardziej wskazane w każdej grupie wiekowej, jednak w szczególności u pacjentów noszących uzupełnienie protetyczne bądź aparat ortodontyczny stały. W takich przypadkach resztki jedzenia mogą gromadzić się i utykać pomiędzy sztucznymi elementami i drucikami, dlatego wypłukanie zębów pozwoli na szybkie i komfortowe pozbycie się ich. W tym samym celu użyć można irygator, który napełnia się wodą. Jest ona następnie wyrzucana pod ciśnieniem, a nakierowana na dany ząb, wymiata z niego zanieczyszczenia.

Kiedy nie płukać zębów po umyciu?

Zakaz płukania zębów zarówno przed jak i po ich umyciu jest niezmiernie istotny u osób w pierwszych dniach po ekstrakcji zęba. W dziurze po zębie tworzy się wówczas skrzep, który zasklepia ranę i pozwala brzegom dziąsłowym na zbliżenie się do siebie. Jeśli wypłuczemy skrzep, powstanie niezwykle bolesna przypadłość zwana suchym zębodołem. Wymaga ona czasochłonnego i skomplikowanego leczenia, jednocześnie uprzykrzając pacjentowi życie. Aż do momentu zagojenia rany i samoistnego odpadnięcia skrzepu odradza się płukanie jamy ustnej, picie wody z butelki, picie ze słomki oraz wykonywanie wszelkich czynności zwiększających ciśnienie w jamie ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *