Irygator do zębów

Spis treści

Irygator do zębów to przenośne, niewielkie i poręczne urządzenie stworzone do maksymalizowania codziennej higieny jamy ustnej, w szczególności u osób z aparatami ortodontycznymi, uzupełnieniem protetycznym bądź stłoczeniami zębów. Pozwala na szybkie usuwanie resztek pokarmowych i płytki nazębnej za pomocą wody wyrzucanej pod ciśnieniem ze specjalnego otworu.

Irygator do zębów

Co to jest irygator do zębów?

Irygator do zębów nazywany jest również irygatorem dentystycznym lub irygatorem doustnym. To urządzenie służące do przepłukiwania zębów i jamy ustnej wodą pod ciśnieniem, zwykle strumieniem pulsującym. Korzystanie z niego sprawia, że efektywnie i dokładnie można pozbyć się płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych z miejsc trudno dostępnych dla zwykłej szczoteczki do zębów. Działanie irygatora jest skutecznym sposobem wykorzystywanym w leczeniu oraz profilaktyce chorób przyzębia.

Aby móc skorzystać z irygatora do zębów, wystarczy napełnić zbiorniczek ciepłą, czystą wodą, a następnie ustawić dyszę urządzenia pod kątem około 90 stopni do powierzchni zębów, tuż przy linii dziąseł. Po uruchomieniu irygatora odpowiednim guziczkiem (podobnie jak ma to miejsce w przypadku szczoteczki elektrycznej), wlana wcześniej woda jest wyrzucana pod ciśnieniem i tym samym czyści powierzchnię szkliwa. Aby oczyścić wszystkie zęby, należy przesuwać irygatorem po całym łuku zębowym, usuwając resztki pokarmowe i płytkę nazębną z określonych miejsc jamy ustnej. Szczególną uwagę powinno się poświęcić przestrzeniom międzyzębowym i okolicy zetknięcia zębów z dziąsłami.

Przy pierwszym użyciu lub podczas czyszczenia kieszonek międzyzębowych należy stosować strumień o niższym ciśnieniu, aby nie doprowadzić do obniżania się linii dziąseł, a więc do odsłaniania szyjek zębowych. Bardzo ważne jest dbanie o irygator, a więc systematyczne czyszczenie go (po każdym użyciu oraz okresowo za pomocą odkamieniacza). Nie zaleca się wlewania do irygatora płynów do płukania jamy ustnej.

Zobacz również: Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu.

Irygator do zębów – jak działa?

Większość irygatorów została wyposażona w funkcję mieszania wody z powietrzem. Wprowadzenie pęcherzyków powietrza w ciasne przestrzenie międzyzębowe i kieszonki dziąsłowe pomaga zwalczyć rozwijające się bakterie beztlenowe w jamie ustnej. Ponadto urządzenia te mogą wytwarzać pulsacyjny strumień wody, który skutecznie czyści zęby z resztek pokarmowych i masuje dziąsła, poprawiając ich ukrwienie.

Ile kosztuje irygator do zębów?

Dobrej jakości irygator do zębów można kupić już w przedziale cenowym 150-300 zł. Na rynku znajdują się oczywiście tańsze modele, jednak większość z nich wykonano z niższej klasy materiałów, istnieje więc ryzyko, że dość szybko się zepsują i tym samym pojawi się konieczność ponownego zakupu.

Irygator do zębów – wskazania

Z irygatora do zębów może korzystać każdy człowiek dbający o zdrowie i higienę jamy ustnej. Szczególnymi wskazaniami są jednak:

Irygatory są na tyle proste, że w określonych przypadkach mogą z nich korzystać nawet dzieci.

Irygator do zębów – przeciwwskazania

Z irygatora do zębów nie powinny korzystać osoby z paradontozą oraz ostrymi stanami zapalnymi dziąseł. Niebezpieczne jest również nieprawidłowe korzystanie z tego urządzenia, ponieważ może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń dziąsłowych. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z instruktażu stomatologicznego podczas rutynowej, kontrolnej wizyty u dentysty. Rekomenduje się ją co pół roku, wykonywana jest wówczas w ramach higienizacji zębów.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kopeć A., I. Brukwicka, B. Błaszczak, Z. Kopański, J. Rowiński, J. Strychar. Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journal of Clinical Healthcare, s. 12, 2017.
  2. https://www.shop-dent.pl/data/include/cms/Do-pobrania-ulotki/ULOTKA_Irygatory.pdf?srsltid=AfmBOopc_6nPwA3J-IuvO6KGTKe4gUH5kAxvYgT3EnkCm5B0GtgE4Udz
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *