Jak myć zęby niemowlakowi i czy czynność ta jest w ogóle potrzebna? Każdy wie, że higiena jamy ustnej świadczy o zdrowiu danego człowieka. Ma to znaczenie również w wieku niemowlęcym. Brak czyszczenia pierwszych zębów mlecznych może doprowadzić do rozwoju próchnicy, infekcji jamy ustnej czy nawet wad zgryzu w późniejszym wieku.
Higiena jamy ustnej noworodka
W ostatnich latach większą wagę przykłada się do higieny jamy ustnej w okresie noworodkowym, czyli u dzieci do 28. dnia życia. Chociaż tak małe dzieci nie mają zębów, na dziąsłach i błonach śluzowych jamy ustnej mogą gromadzić się resztki pokarmu, będące siedliskiem bakterii. Oczyszczanie jamy ustnej noworodka można przedstawić następująco:
- dokładne umycie dłoni przez rodzica;
- przygotowanie gazika i szklanki letniej wody;
- owinięcie gazika wokół palca i zanurzenie go w letniej wodzie;
- delikatne włożenie palca do jamy ustnej dziecka, przetarcie górnego oraz dolnego dziąsła i błony śluzowej policzków.
Nie ma konieczności wykonywania tej czynności po każdym karmieniu. Sugeruje się, aby zabieg przeprowadzić raz dziennie. Nieco inaczej wygląda sytuacja u niemowląt, u których wyrznęły się już pierwsze zęby. Podstawą jest wtedy zaopatrzenie się w odpowiednią szczoteczkę do zębów.
Jaka szczoteczka dla niemowląt?
Szczoteczka do zębów dla niemowląt powinna być wykonana z tworzywa sztucznego i mieć małą, zaokrągloną końcówkę. Umożliwia usuwanie resztek pokarmowych z zębów oraz delikatne masowanie dziąseł. Najlepiej, aby miała także szeroki trzonek, co zapewni dziecku wygodne jej trzymanie. Chociaż to rodzice w pierwszych latach życia odpowiadają za czyszczenie dziecku zębów, maluch powinien mieć chwilę każdego dnia, aby potrzymać szczoteczkę i pobawić się nią. Dzięki temu nie będzie odczuwał awersji do codziennego szczotkowania zębów.
Coraz większą popularnością cieszą się jednak szczoteczki elektryczne. Posiadają miękkie włosie i dzięki delikatnym drganiom pozwalają dokładne oczyszczać powierzchnie zębów i dziąseł. Są wyposażone w timer, który co 30 sekund sygnalizuje konieczność przejścia do następnej ćwiartki łuku zębowego.
Jak myć zęby niemowlakowi?
Jedną z najłatwiejszych jest metoda Fonesa (okrężna). Polega na lekkim rozchyleniu ust niemowlęcia, ustawieniu włosia szczoteczki prostopadle do osi długiej zębów i wykonywaniu ruchów okrężnych. Oczyszcza się tak powierzchnie przednie i tylne zębów, zaś powierzchnie żujące myjemy ruchem poziomym. Należy pamiętać, że szczoteczką do zębów myjemy wyłącznie wyrznięte już zęby. Jeśli chcemy oczyścić dziąsła, najlepiej posłużyć się gazikiem i ciepłą wodą, jak w przypadku noworodków. Włosie szczoteczki mogłoby podrażniać delikatne tkanki dziąseł, tym bardziej podczas ząbkowania, gdy są one obrzęknięte i bolesne.
Szczotkowanie zębów u niemowląt powinno odbywać się 2 razy dziennie pastą z fluorem. Szczególnie istotne jest mycie zębów przed snem ze względu na zatrzymanie fluoru w jamie ustnej. Ponadto podczas spania następuje zmniejszenie wydzielania śliny, która już nie oczyszcza tak dobrze zębów i nie dostarcza im w odpowiedniej ilości składników mineralnych. Po wieczornym myciu zębów dziecko nie powinno jeść ani pić, wyjątkiem jest woda.
Dzieci należy również uświadamiać, że pasty do zębów nie należy połykać, ale ją wypluwać. Niemowląt nie uczymy płukania jamy ustnej po zabiegu szczotkowania zębów, ponieważ nie zrozumie tej czynności i po prostu połknie wodę wraz z resztkami pasty, co nie jest dobrym rozwiązaniem.
Dlaczego myjemy zęby niemowlakom?
W wieku niemowlęcym pojawia się spore ryzyko rozwoju próchnicy butelkowej. Próchnica butelkowa (próchnica wczesnego dzieciństwa) jest konsekwencją długotrwałego i/lub częstego kontaktu zębów ze smoczkiem. Skutkuje to osadzaniem się pokarmów, zwłaszcza bogatych w cukier, na słabo zmineralizowanych zębach, co prowadzi do powstawania ubytków. Największym błędem jest dawanie dziecku butelki tuż przed snem, aby zasnęło ze smoczkiem w buzi. Wówczas bakterie będą miały całą noc, aby rozwinąć się w jamie ustnej i powodować szkody.
Unikanie czyszczenia pierwszych zębów mlecznych może doprowadzić do ich psucia, co zwiększa ryzyko infekcji jamy ustnej, a nawet infekcji ogólnoustrojowych. Patogeny mogą przejść do krwi i rozprzestrzenić się po całym organizmie. Niski poziom higieny zębów przyczynia się do spadku ogólnej odporności. Ponadto zepsute zęby mleczne również bolą, co zwiększa dyskomfort u dziecka. Próchnica zębów mlecznych w późniejszym wieku może przenieść się na zęby stałe.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Szczepańska J., Hilt A., Daszkowska M., Marczuk-Kolada G., Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych.
- Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.