Dodatkowe zęby

Spis treści

Dodatkowe zęby, inaczej nazywane zębami  nadmiarowymi, to zjawisko odnoszące się do obecności większej ilości zębów niż ma to miejsce w warunkach fizjologicznych. Może dotyczyć każdego miejsca w łuku zębowym, zarówno górnym, jak i dolnym. Najczęściej obecność dodatkowych zębów zauważa się jednak w przednim odcinku szczęki.

Dodatkowe zęby

Dodatkowe zęby – przyczyny

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn zębów dodatkowych, głównymi są jednak:

  • nadaktywność listewki zębowej;
  • dychotomia zawiązka (jego dwudzielność);
  • atawizm (zjawisko związane z ewolucją, odnoszące się do pojawiania się nowych cech u danych osobników).

Źródła wskazują również na zjawiska dziedziczenia zębów dodatkowych w sposób autosomalny oraz związany z chromosomem X. Częstość występowania zębów dodatkowych w uzębieniu mlecznym szacuje się na do 0,8%, natomiast w uzębieniu stałym – do 4%. Mnogie zęby nadliczbowe występują znacznie rzadziej i zwykle wiążą się z chorobami genetycznymi lub wrodzonymi. Do czynników ryzyka zaliczamy:

  • opóźnione wyrzynanie zebów stałych;
  • nieprawidłowe położenie zębów stałych, wady zgryzu;
  • torbiele zawiązkowe;
  • wszelkie zaburzenia zębowo-zgryzowe.

Jak wspomniano wcześniej, obecność mnogich zębów dodatkowych zwykle wiąże się z chorobami. Najczęściej są to: dysplazja obojczykowo-czaszkowa, zespół Hallermana-Streiffa, zespół Gardnera oraz rozszczepy wargi i podniebienia.

Dodatkowe zęby – objawy

Obecność zębów dodatkowych często przebiega bezobjawowo, rozwijają się one jednak z opóźnieniem w stosunku do pozostałych, fizjologicznych zębów. W obrazie klinicznym można zauważyć:

Co ciekawe, naukowcy uważają, że ząb dodatkowy z nieukończonym rozwojem korzenia może stanowić odpowiedni materiał do autotransplantacji. Prawdopodobnie stanowią one przyszłość nowoczesnej stomatologii.

Diagnostyka

Zdiagnozowanie zębów dodatkowych możliwe jest wyłącznie na podstawie badań obrazowych. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG jamy ustnej (zdjęcie pantomograficzne). Na podstawie zdjęcia można od razu ustalić najlepszy plan postępowania terapeutycznego.

Leczenie dodatkowych zębów

Metodą z wyboru w przypadku leczenia zębów dodatkowych jest ekstrakcja tych zębów. Ma ona na celu poprawę wizualną uzębienia oraz przede wszystkim zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju innym zębom. Wyróżniamy 2 sposoby ekstrakcji:

  • natychmiastowy – przypadający bezpośrednio po zdiagnozowaniu zębów dodatkowych;
  • odroczony – przypadający na okres dopiero po całkowitym uformowaniu korzeni zębów sąsiednich.

W niektórych przypadkach stomatolodzy zalecają odczekanie i monitorowanie wzrostu zębów dodatkowych, ponieważ niekiedy następuje ich samoistna resorpcja. Jednak na ogół lepszym rozwiązaniem jest ich usunięcie. W innym razie zabraknie miejsca w jamie ustnej dla pozostałych zębów, co może wiązać się z występowaniem różnego rodzaju wad zgryzu.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gurdziel K., Minch L., Minch E., Późne powstawanie mnogich zawiązków nadliczbowych zębów przedtrzonowych w żuchwie – opis przypadku, Stomatologia Współczesna, 2/2014.
  2. Ratajek-Gruda M., Białkowska-Głowacka J., Janas-Naze A., Ząb dwoisty i nadliczbowy przyczyną opóźnionego wyrzynania zębów 21 i 22, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  3. Bruzda-Zwiech A., Marut-Krawczyńska K., Janas-Naze A., Szczepańska J., Podwójne zęby środkowe szczęki w uzębieniu mlecznym – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa, Nowa Stomatologia, 3/2020.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *