Ile kosztuje aparat na zęby?

Spis treści

Wiele osób chcących rozpocząć leczenie ortodontyczne w pierwszej kolejności chce wiedzieć ile kosztuje aparat na zęby. Na to pytanie nie ma niestety jednej odpowiedzi. Ostateczny koszt aparatu zależy od wielu czynników, takich jak: lokalizacja i renoma gabinetu ortodontycznego, rodzaj aparatu, materiał, z którego został wykonany oraz ewentualne dodatki. Jesteśmy w stanie jedynie oszacować wstępne wartości, jednak po dokładny kosztorys najlepiej udać się do wybranego ortodonty.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Ceny aparatów ruchomych

Aparaty ruchome cieszą się największą popularnością wśród pacjentów w wieku od 4 do 12 roku życia, ponieważ uzębienie znajduje się jeszcze w fazie rozwoju. Nie są wtedy konieczne stale działające, mocniejsze bodźce, jak w przypadku osób dorosłych. Taki aparat zakłada się na zęby najczęściej na noc, gdy nie musimy go zdejmować do jedzenia i nie przeszkadza nam podczas mówienia. W niektórych przypadkach zaleca się jego noszenie także w ciągu dnia, np. między posiłkami.

Aparaty ruchome są tańsze niż ich stałe odpowiedniki. Koszt waha się od 500 do 1500 zł, w zależności od podanych wcześniej czynników.

Ceny aparatów stałych

Cechą charakterystyczną stałych aparatów na zęby jest brak możliwości ich samodzielnego zdjęcia. Leczenie trwa nawet do 3 lat, dlatego szczególnie ważne jest zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Wciąż najczęstszym wyborem jest klasyczny, tradycyjny aparat na zęby metalowy. Cena pojedynczego łuku wynosi około 1500 zł, a więc koszt za oba łuki – około 3000 zł + opłaty związane z wizytą. To najtańsza opcja wśród stałych aparatów na zęby.

Pacjenci preferujący bardziej estetyczne rozwiązania mogą zdecydować się na stały aparat z niewidocznymi zamkami. Są one w mniejszym lub większym stopniu przeźroczyste, mogą być wykonane z porcelany czy kryształków. Cena za jeden łuk wynosi średnio 2000 zł. Podobna cena ma miejsce w przypadku aparatów samoligaturujących. Mogą one być zarówno metalowe, jak i estetyczne, jednak ich główny celem jest przyspieszenie procesu leczenia.

Niezwykle innowacyjną wersją aparatów i jednocześnie najbardziej kosztowną jest aparat lingwalny. Montuje się go na wewnętrznej powierzchni zębów, czyli od strony języka i podniebienia. To luksusowe rozwiązanie, ponieważ osoby trzecie nie widzą jego obecności. Rozwiązanie to wybierają np. osoby, które ze względu na charakter pracy nie chcą pokazywać się publicznie z aparatem na zęby. Cena jednego łuku aparatu lingwalnego oscyluje w granicach 4000-7000 zł, jest to więc już spory wydatek nie na każdą kieszeń.

Ceny aparatów retencyjnych

Nieodłącznym elementem każdego leczenia ortodontycznego jest założenie tzw. aparatów retencyjnych po zakończeniu leczenia aparatem właściwym. Aparatem retencyjnym zwykle nazywamy metalowy drucik przytwierdzany na stałe do tylnej powierzchni zębów dolnych, co ma na celu do końca życia utrzymać efekty leczenia ortodontycznego. Po kilku dniach drucik przestaje być odczuwalny i pacjenci zapominają o jego obecności. W przypadku górnego łuku zębowego stosuje się zwykle przeźroczystą nakładkę, którą pacjent musi zakładać codziennie lub co każdą noc. Koszt aparatu retencyjnego wynosi średnio 800-1300 zł.

Pozostałe koszty związane z leczeniem ortodontycznym

Założenie aparatu na zęby to dopiero początek wydatków. Jeszcze przed jego wykonaniem i zamocowaniem na zębach pacjent musi wstawić się na wizytę diagnostyczną, podczas której zostaną pobrane wyciski łuków zębowych oraz zdjęcie RTG, na podstawie których w pracowni wykona się odpowiedni aparat. To dodatkowe koszty, zwykle w granicach 200-400 zł. Jeśli posiadamy kamień nazębny lub próchnicę przed założeniem aparatu należy się z tego wyleczyć. Zaleca się wykonanie skalingu i piaskowania zębów. Koszt higienizacji wynosi około 200 zł.

Po założeniu aparatu na zęby konieczne są comiesięczne wizyty kontrolne, aby na bieżąco dostosowywać parametry aparatu do zmieniającego się położenia poszczególnych zębów. Wizyty kontrolne odbywają się do 4-6 miesięcy, w zależności od postępu korekcji wad zgryzu i wieku pacjenta. Koszt jednej wizyty wynosi od 100 zł do 200 zł. Co pewien czas należy ponownie wykonywać zdjęcie RTG, a więc do podstawowej ceny wizyty dodajemy kolejne 100-200 zł.

Poza kosztami związanymi ściśle z wizytami ortodontycznymi istnieją te związane z codzienną higieną jamy ustnej. Należy zakupić specjalne szczoteczki, które umożliwią przedostanie się pod zamki i druty, a także nici dentystyczne ze wzmacnianymi końcówkami. Pasta do zębów nie powinna mieć działania wybielającego, ponieważ trące drobinki mogłyby uszkodzić elementy zamka. Przez cały okres trwania leczenia warto mieć przy sobie specjalne woski, które zakłada się na ostrzejsze elementy aparatu celem ochrony delikatnego wnętrza jamy ustnej przed uszkodzeniami. Całkowity koszt takich dodatków jest już kwestią indywidualną.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Proffit W., Fields H., Sarver D., Ortodoncja współczesna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *