Laterogenia

Spis treści

Laterogenia to inaczej boczne przemieszczenie żuchwy, co skutkuje między innymi asymetrią twarzy. Stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Ciało człowieka powinno dążyć do symetrii – jeśli jej nie ma, jedna strona ciała przeważa nad drugą, generując zbędne napięcia i dolegliwości. Laterogenia wymaga specjalistycznego leczenia.

Laterogenia

Z czego wynika laterogenia?

Nie ma konkretnych przyczyn laterogenii. Zazwyczaj wynika ona z już istniejących wad zgryzu lub zmian napięcia tkankowego w obrębie twarzoczaszki, jest więc konsekwencją innych, nieleczonych problemów. U dzieci może np. wynikać z układania malucha przez długi czas na jednym boku. Należy pamiętać, że ciało dziecka w pierwszych miesiącach jest bardzo plastyczne, a więc podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Objawy laterogenii

Boczne przemieszczenie żuchwy to dolegliwość, której często towarzyszy doprzednie ustawienie dolnych zębów w stosunku do górnych. Efektem jest nie tylko asymetria rysów twarzy – niekiedy bardzo wyraźna – ale i szereg problemów zdrowotnych. Laterogenia powoduje wzmożone napięcie mięśni twarzoczaszki (szczególnie żwaczy) po jednej stronie oraz osłabienie tychże mięśni po stronie drugiej. Dodatkowo zauważa się:

Osoba z laterogenią ma trudności z dokładnym doczyszczaniem jamy ustnej. Wzrasta więc ryzyko rozwoju kamienia nazębnego, próchnicy czy paradontozy. Typowe są: nieświeży oddech, krwawiące dziąsła oraz nadwrażliwość zębów.

Leczenie laterogenii

Podstawą leczenia bocznego przemieszczenia żuchwy jest ortodoncja. Leczenie obejmuje założenie aparatu stałego na okres przynajmniej 6 miesięcy. Następnie na ogół wykonuje się osteotomię, czyli zabieg chirurgiczny polegający na przecięciu kości żuchwy i ustawieniu jej w prawidłowej pozycji. Po zabiegu należy kontynuować leczenie aparatem ortodontycznym. Wspomaganiem terapii jest fizjoterapia stomatologiczna – szczególnie, jeśli występuje bruksizm, zablokowanie stawów skroniowo-żuchwowych czy wzmożone napięcie / ból mięśni twarzy.

W okresie leczenia należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Stomatolog powinien poinformować pacjenta dlaczego jest to tak istotne oraz w jaki sposób ułatwiać sobie codzienną pielęgnację zębów. Zwłaszcza przy aparacie ortodontycznym, który utrudnia czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Na szczęście – na wszystko jest rozwiązanie. Przy tym problemie wystarczy zakupić specjalne nici dentystyczne z utwardzanymi końcówkami, które umożliwiają sprawne umieszczenie nici pod drutami aparatu.

Zobacz również: Jak nitkować zęby?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kucharski Z., Uliasz M., Ciechowicz K., Maciejak M., Wanyura H., Zespołowe leczenie chorych z prognacją żuchwy i laterogenią, Czasopismo Stomatologiczne, 5/2005.
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
  3. Kobus K., Kobus-Zaleśna K., Chirurgia i estetyka twarzy, Wydawnictwo Medsport, Warszawa 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *