Płytka retencyjna

Spis treści

Płytka retencyjna jest zdejmowaną formą aparatu ortodontycznego, zabezpieczającego efekty leczenia lub będąca podstawowym akcesorium prostującym uzębienie przy niewielkich wadach zgryzu (zwykle u dzieci). Można zdejmować i zakładać ją w dowolnym momencie, w zależności od wskazań lekarza nosi się go jedynie na noc lub przez całą dobę.

Płytka retencyjna

Płytka retencyjna – charakterystyka

Płytka retencyjna jest rodzajem zdejmowanego aparatu ortodontycznego. Jego  zadaniem jest utrzymanie efektu leczenia, polegającego na zmianie pozycji zębów i łuków zębowych do pożądanej i optymalnej pozycji. Wykonuje się ją zawsze indywidualnie do potrzeb jamy ustnej pacjenta, np. na podstawie badania RTG oraz wycisku alginatowego. Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się tworzenie płytek retencyjnych na modelu drukowanym w 3D. Jak wygląda taki proces?

Wykonanie płytki rozpoczyna się od doginania elementów drucianych, przy czym klamry wykonane są zazwyczaj z drutu około 0,7 mm. Samą klamrę dogina się klasycznie. Łuk wargowy z drutu 0,8 mm musi idealnie przylegać do poziomego ramienia klamry, gdyż w przypadku pracy na modelu drukowanym nie ma możliwości łączenia elementów metalowych przy pomocy lutowania, ze względu na zbyt wysoką temperaturę płomienia, który stopi żywicę. Jeszcze przed zamocowaniem elementów drucianych na modelu, należy dokładnie go zaizolować. Niedokładne wykonanie tej czynności sprawi, że „odklejenie” aparatu od modelu nie będzie możliwe. Dogięte elementy mocuje się za pomocą wosku i zasypuje akrylem dokładnie w taki sam sposób, jak w przypadku pracy na modelu gipsowym. Po obróbce mechanicznej pozostaje już tylko wypolerowanie płytki retencyjnej, aby była gładka i tym samym bezpieczna do stosowania.

Płytka retencyjna – wskazania

Podstawowym zadaniem płytki retencyjnej jest prostowanie zębów w taki sposób, aby były one równe i bez szpar pomiędzy nimi. Wskazaniami do stosowania płytki retencyjnej mogą być więc rozmaite wady zgryzu. W tym:

Oraz także nieprawidłowe ustawienie zębów.

Ile trwa leczenie retencyjne?

Leczenie retencyjne stanowi końcowy etap leczenia ortodontycznego. Polega na ustabilizowaniu i utrzymaniu osiągniętych wyników po zdjęciu aparatu stałego. W tym celu stosuje się tzw. aparaty retencyjne. Zazwyczaj do górnego łuku zębowego pacjent otrzymuje zdejmowaną płytkę retencyjną. Z kolei w dolnym łuku retainer w postaci cienkiego drucika przytwierdzony jest na stałe do zębów siecznych od strony językowej. Retainer stały nosi się więc do końca życia. Po kilku dniach przestaje być odczuwalny przez pacjenta, natomiast płytkę retencyjną zaleca się stosować przez najbliższe 2-3 lata.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że powinno się ją nosić przez przynajmniej połowę czasu, który poświęcono na leczenie podstawowe. Innymi słowy, jeśli aparat stały noszony był przez 4 lata, płytę retencyjną należy nosić przez połowę tego czasu, czyli 2 lata.

Zobacz również: Szyna retencyjna.

Higiena płytki retencyjnej

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych, tak i w odniesieniu do płytki retencyjnej kluczowe znaczenie ma pilnowanie zasad higieny jamy ustnej. Zęby szczotkujemy 2 razy dziennie (rano i wieczorem), przed każdym szczotkowaniem korzystając z nici dentystycznej i płukanek. Po jedzeniu należy płukać wodą jamę ustną. Aparat retencyjny podczas codziennej higieny jamy ustnej należy wyjąć i oczyścić osobno. Wykorzystuje się do tego wodę z szarym mydłem lub aptecznymi środkami do czyszczenia protez zębowych, a także szczoteczkę z miękkim włosiem. Po umyciu wystarczy dokładnie opłukać płytkę retencyjną ciepłą wodą. Nadaje się ona do ponownego użytku.

Płytka retencyjna – ile kosztuje?

Koszt płytki retencyjnej wynosi średnio 500-800 zł. Jest to wydatek jednorazowy, chyba że w trakcie leczenia dojdzie do uszkodzenia czy zagubienia przedmiotu, co wiąże się z koniecznością ponownego jego wykonania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Gul P., Nowak K., Krej M., Wykonanie płytki retencyjnej na modelu drukowanym w 3D, Nowoczesny Technik Dentystyczny, 1/2018.
  2. Marczyńska-Stolarek M., Leczenie ortodontyczne – podstawowe informacje, Zakład Ortodoncji Warszawski Uniwersytet Medyczny.
  3. Cobourne M., DiBiase A., Ortodoncja, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *