Korony stalowe na zęby mleczne

Spis treści

Prefabrykowane korony stalowe na zęby mleczne są znane i stosowane w stomatologii dziecięcej od ponad 60 lat. Są popularne na takim samym poziomie jak dawniej, pomimo ogromnego postępu, jaki dokonał się w tym czasie w dziedzinie materiałów przeznaczonych do wypełniania. Zawsze powinny być tworzone indywidualnie do potrzeb młodego pacjenta.

Korony stalowe na zęby mleczne

Korony stalowe na zęby mleczne – charakterystyka

Korony stalowe na zęby mleczne to rodzaj uzupełnienia protetycznego wykorzystywanego do odbudowy mleczaków u dzieci, gdy zajdzie taka konieczność. Zwykle stosuje się je w odniesieniu do zębów trzonowych, a więc czwórek i piątek. Korona w całości pokrywa ząb i wystarcza na całe życie wspomnianego mleczaka, aż do momentu jego wypadnięcia i ustąpienia miejsca zębowi stałemu.

Praca z prefabrykowanymi koronami jest komfortowa dla lekarza, ponieważ procedury przygotowawcze wykonuje się poza jamą ustną pacjenta. Korony są dostępne w wielu rozmiarach, dlatego każde dziecko bez względu na indywidualną anatomię może liczyć na oczekiwane efekty. Należy przy tym wspomnieć, że stalowe korony nie wykazują negatywnych skutków na tkanki przyzębia. Przeciwnie – przyczyniają się do zmniejszenia cech stanu zapalnego, w tym głębokości kieszonek dziąsłowych.

Mocowanie koron stalowych na zębach mlecznych

Mocowanie koron stalowych w jamie ustnej dziecka przeważnie wykonywane jest techniką klasyczną, co rozpoczyna usunięcie tkanek zmienionych próchnicowo i opracowanie zęba. Następnie miejsce ma dostosowanie standardowej korony stalowej i jej osadzenie z zastosowaniem cementu (najlepiej szkło-jonomerowego). Wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, aby maksymalnie zwiększyć komfort pacjenta. Opracowanie zęba mlecznego przed nałożeniem korony stalowej wymaga:

  • redukcji powierzchni okludalnej, aby stworzyć miejsce dla korony w zwarciu;
  • redukcji powierzchni aproksymalnych.

Naturalny kształt korony zęba mlecznego wpływa na poprawę retencji korony prefabrykowanej. Po doborze właściwej korony dostosowuje się jej wysokość specjalnymi nożyczkami w taki sposób, aby jej brzeg kończył się około 1 mm poniżej brzegu dziąsła. Jama ustna dziecka bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków i obecności stalowej korony.

Korony stalowe na zęby mleczne – wskazania

Wykonanie korony stalowej rekomenduje się w następujących przypadkach:

Skuteczność leczenia endodontycznego zęba mlecznego jest w dużym stopniu uwarunkowana szczelnością odbudowy. Udowodniono, że rekonstrukcja zęba po zabiegu pulpotomii z zastosowaniem korony stalowej zwiększa długoczasową skuteczność leczenia w porównaniu do wypełnienia np. z zastosowaniem amalgamatu.

Wiele osób może się jednak zastanawiać, czy jest sens leczenia protetycznego zębów mlecznych, które w pewnym momencie i tak wypadną. Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – tak. Nieleczona próchnica zębów mlecznych może z łatwością przenieść się na inne, sąsiadujące zęby, a nawet na ukryte w dziąsłach zalążki zębów stałych. Niemal zawsze wiąże się z koniecznością usunięcia zainfekowanego zęba. Jeden przedwcześnie usunięty ząbek mleczny sprawia, że z czasem zaczynają przesuwać się zęby sąsiadujące. W konsekwencji tego skraca się łuk zębowy. W efekcie stałe zęby mogą nachodzić na siebie, rosnąć nierówno lub nie wyrosnąć w ogóle.

Korony stalowe na zęby mleczne – przeciwwskazania

W praktyce istnieje niewiele przeciwwskazań do założenia dziecku stalowej korony. Głównym i bezwzględnym przeciwwskazaniem jest alergia na nikiel, jako że to właśnie z tego materiału przeważnie wykonywane jest uzupełnienie. Przeciwwskazaniem jest także resorpcja korzenia zęba mlecznego (prawdopodobnie taki ząb i tak niedługo wypadnie, zatem nie ma potrzeby wdrażania leczenia protetycznego). Decyzję o zamocowaniu u dziecka stalowej korony zawsze podejmuje lekarz po ocenie stanu jamy ustnej pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kowalczyk W., Sobiech P., Odbudowa zębów mlecznych z wykorzystaniem standardowych koron protetycznych, Nowa Stomatologia, 4/2014.
  2. Maj A., Teślak M. Wykorzystanie prefabrykowanej korony stalowej celem odbudowy po leczeniu kanałowym zęba trzonowego u pacjenta niepełnoletniego – opis przypadku. Polska Stomatologia Dziecięca, 1/2020.
  3. Cameron A., Widmer R., Stomatologia dziecięca, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2013.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *