Fluoryzacja zębów w przedszkolu

Spis treści

Fluoryzacja zębów w przedszkolu jest powszechną praktyką stosowaną od wielu lat. Jej podstawowy cel stanowi wyraźne zmniejszenie ryzyka próchnicy zębów – najczęstszej choroby stomatologicznej wśród dzieci. Należy jednak zaznaczyć, że sama fluoryzacja niewiele da, jeśli jednocześnie rodzice nie zadbają u dziecka o codzienną, dokładną higienę jamy ustnej, której podstawa jest szczotkowanie zębów. Jedynie kompleksowe podejście do problemu zapewni skuteczność.

Fluoryzacja zębów w przedszkolu

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, Sekcji Stomatologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie stomatologii dziecięcej dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej próchnicy zębów dzieci i młodzieży mówią, że, podstawą dbania o właściwą higienę jamy ustnej są:

  • prawidłowe odżywianie, zwłaszcza unikanie cukrów prostych, ale i dostarczanie organizmowi witamin i minerałów niezbędnych do wzmacniania przyzębia i zębów;
  • dbałość o szczotkowanie zębów, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych;
  • stosowanie środków profilaktycznych, w tym zawierających związki fluoru.

Sam zabieg fluoryzacji zębów jest bezpieczny, bezbolesny i nieinwazyjny. Dlatego śmiało można wykonywać go również w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym. Polega na nałożeniu na wyszczotkowane zęby specjalnego preparatu zawierającego jony fluoru w odpowiednich stężeniach. W przedszkolu najczęściej wygląda to w ten sposób, że dziecko przez 2 minuty szczotkuje zęby specjalnym żelem fluorkowym, podobnie jak wygląda to przy stosowaniu pasty do zębów. Inna forma fluoryzacji obejmuje włożenie do ust gumowej szyny, w której znajduje się pianka fluorkowa. Dziecko trzyma to w ustach przez 2 minuty, po czym wypluwa zawartość jamy ustnej.

Działanie fluoru na zęby

Jony fluoru posiadają silne powinowactwo do wapnia i reagują z hydroksyapatytami szkliwa. Wskutek reakcji, które wtedy następują, hydroksyapatyty szkliwa przekształcają się we fluoroapatyty mniej rozpuszczalne w kwasach i wykazujące znacznie lepsze właściwości krystaliczne. Działanie fluorków obejmuje także remineralizację szkliwa. Drobne uszkodzenia szkliwa mogą przy dostarczeniu fluorków z zewnątrz ulec powtórnej mineralizacji. Szkliwo znacznie się wzmacnia i staje się mniej podatne na działanie bakterii próchnicotwórczych. Jednak fluoryzacja nie zastąpi szczotkowania zębów dwukrotnie w ciągu dnia, o czym należy bezwzględnie pamiętać.

Fluoryzacja zębów w przedszkolu – czy jest obowiązkowa?

Nie ma takich przepisów prawnych, które współcześnie nakładałyby na szkoły czy przedszkola obowiązek fluoryzacji zębów. Placówki edukacyjne przystępujące do tego projektu kierują się korzystnym wpływem tego zabiegu na zdrowie uczniów, co zostało potwierdzone licznymi badaniami i obserwacjami specjalistów. Fluoryzacja zębów, zwłaszcza w tak młodym wieku, jest niezbędna. Jako że niektórzy rodzice nie chcą jednak dopuszczać swojego dziecka do takich praktyk, przedszkole powinno udostępnić rodzicom specjalne zgody na fluoryzację. Raz podpisana będzie ważna przez cały czas (zabiegi przeprowadza się okresowo, systematycznie). Brak podpisania zgody sprawia, że dziecko nie jest dopuszczane do przedszkolnej fluoryzacji i grono pedagogiczne nie może go do tego zmusić.

Czy fluoryzacja zębów jest bezpieczna?

Profilaktyka fluorkowa jest wygodną i użyteczną metodą zapobiegania próchnicy. Zabieg przeprowadza się 5-10 razy w roku w odstępach 2 tygodniowych zbiorowo- w szkole lub przedszkolu. Metodę można stosować już u dzieci od 6. roku życia. Jest całkowicie bezpieczna. Istnieją poglądy, że fluor jest szkodliwy, zatem nie powinno się dopuszczać dziecka do takich zabiegów – nic bardziej mylnego. Oczywiście potwierdzono, że jony fluorkowe stosunkowo łatwo przenikają przez błony komórkowe docierając aż do tkanek miękkich i twardych. Przewlekłe narażenie na fluor może powodować fluorozę zębów i szkieletu. Jednak podczas fluoryzacji zębów stężenia te są tak niewielkie, że nie wpływają negatywnie na zdrowie i wzrost organizmu. Wręcz przeciwnie, są kluczowe dla zachowania twardości i odporności szkliwa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Praktyczna fizjoterapia, 9/2009.
  2. Olczak-Kowalczyk D., Kaczmarek U., Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej.
  3. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  4. https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka-fluorkowa-prochnicy-zebow-dzieci-i-mlodziezy.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *