Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest jedną z metod proponowanych zwłaszcza dzieciom niepełnosprawnym czy z dentofobią, ale także przed rozległymi zabiegami, które wiązałyby się z traumą dla tak młodych pacjentów. Podczas wykonywania procedur stomatologicznych dziecko znajduje się w głębokiej nieświadomości przypominającej sen. Po wybudzeniu się jego zęby są już wyleczone, co dodatkowo ułatwia pracę specjalistom.
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci
Leczenie stomatologiczne może odbywać się metodami tradycyjnymi w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym lub w znieczuleniu ogólnym. Wśród podstawowych wskazań do zabiegów w znieczuleniu ogólnym znajdują się:
- brak współpracy z pacjentem wynikający z młodego wieku lub zaburzeń rozwoju psychoruchowego;
- brak możliwości podania znieczulenia miejscowego (np. potwierdzona alergia na środki znieczulające);
- mnogie ekstrakcje zębów;
- konieczność jednoczasowego wykonania zabiegu chirurgicznego z zakresu chirurgii szczękowo-twarzowej.
Decyzję o podaniu dziecku znieczulenia ogólnego zawsze podejmuje lekarz, jako że wiąże się ono z ryzykiem działań niepożądanych.
Zobacz również: Rodzaje znieczuleń w stomatologii.
Na czym polega znieczulenie ogólne?
Znieczulenie ogólne polega na podaniu pacjentowi dożylnie anestetyków znieczulających ogólnie, które silnie i szybko oddziałują na struktury ośrodkowego układu nerwowego. Dawkę leku zawsze dobiera się indywidualnie do wieku, masy ciała, wzrostu, stanu zdrowia dziecka. W niektórych przypadkach pojawia się konieczność ponownego podania leku w trakcie operacji. Znieczulenie ogólne to proces złożony, na który składają się następujące etapy:
- wyłączenie świadomości i niepamięć;
- analgezja, czyli zniesienie czucia bólu;
- obniżanie fizjologicznych reakcji obronnych organizmu;
- zwiotczenie mięśni.
Kolejnymi etapami znieczulenia ogólnego są:
- indukcja (wprowadzenie do znieczulenia);
- kondukcja (podtrzymanie);
- przywracanie fizjologicznych mechanizmów ustroju;
- okres poanestetyczny.
Współcześnie znane są 4 metody znieczulenia ogólnego:
- metoda otwarta;
- metoda półotwarta;
- metoda półzamknięta;
- metoda zamknięta.
Dzieci, których masa ciała nie przekracza 20 kg, przeważnie znieczula się metodą półzamkniętą (układ okrężny). Podawaniem znieczulenia zawsze zajmuje się lekarz anestezjolog, dlatego wizytę tego typu należy umówić odpowiednio wcześniej. Anestezjolog przeważnie nie znajduje się na stałe w placówce stomatologicznej, lecz pojawia się wyłącznie na żądane pacjenta.
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci – jak wygląda?
Pierwszym etapem jest kwalifikacja dziecka do leczenia stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym. W tym celu wykonuje się odpowiednią diagnostykę stomatologiczną (zdjęcie RTG, przegląd jamy ustnej) oraz badania krwi, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Podczas wizyty lekarz podaje dziecku środek znieczulający miejscowo, a następnie zakłada do jamy ustnej specjalny ustnik pozwalający na utrzymanie ust szeroko otwartych. W tym czasie wykonuje planowane czynności lecznicze. Po ich zakończeniu dziecko jest wybudzane, pozostaje jeszcze przez jakiś czas w placówce pod obserwacją. Rodzice mogą zazwyczaj towarzyszyć dziecku zarówno podczas zasypiania, jak i wybudzania się.
Zobacz również: Znieczulenie komputerowe.
Leczenie zębów pod narkozą u dzieci – przeciwwskazania
Leczenie zębów pod narkozą w przypadku dzieci nie może zostać wykonane w następujących przypadkach:
- posocznica (sepsa);
- alergia na wybrane środki znieczulające;
- stosowanie leków przeciwzakrzepowych;
- choroby związane z krzepnięciem krwi, np. zaburzenia krzepnięcia krwi;
- znacznego stopnia odwodnienie organizmu;
- gorączka;
- zaostrzenie wszelkich chorób przewlekłych;
- ciężkiego stopnia astma oskrzelowa.
Przed znieczuleniem dziecko powinno pozostać na czczo, o co muszą zadbać rodzice.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Adamczyk Ł., Olczak-Kowalczyk D., Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym dzieci przewlekle chorych, Dent. Med. Probl. 2010, 47, 1, 61-68.
- Larsen R., Anestezjologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.