Plombowanie

Spis treści

Plombowanie zęba to często wykonywany zabieg stomatologiczny polegający na uzupełnianiu ubytków w zębach spowodowanych próchnicą lub innymi uszkodzeniami. Chroni to ząb przed dalszym psuciem się. Stomatolog w pierwszej kolejności usuwa zniszczoną tkankę zęba, po czym wypełnia ubytek specjalnym materiałem, który odtwarza jej strukturę i zabezpiecza. Zabieg wykonuje się zarówno u dzieci, jak i u pacjentów dorosłych.

Plombowanie

Plombowanie zęba – na czym polega?

Plombowanie zęba składa się z kilku etapów. Pierwszym jest dokładny przegląd jamy ustnej pod kątem innych ubytków czy patologii wymagających leczenia. Następnie lekarz stomatolog daje pacjentowi znieczulenie, aby cały proces był dla niego jak najmniej traumatyczny i bezbolesny. Niekiedy konieczne jest wykonanie RTG, aby ocenić, czy ubytek nie sięga bardzo głęboko w tkanki. Zęby są powierzchownie oczyszczane i osuszane, aby możliwe było zastosowanie indywidualnie dobranego znieczulenia.

Lekarz stomatolog usuwa zniszczoną tkankę zęba oraz zmiany próchnicowe (jeśli takie występują) za pomocą narzędzi stomatologicznych, takich jak wiertło dentystyczne. Powierzchnia ubytku jest teraz bardzo dokładnie oczyszczana, aby zapobiec dalszym infekcjom. W ubytek można teraz umieścić plombę, która swoim kształtem i rozmiarem powinna idealnie dopasowywać się do luki w zębie. Niekiedy dentysta wykorzystuje specjalne podkłady, które zabezpieczają głębsze warstwy zęba przed wrażliwością. W przypadku wypełnień kompozytowych materiał dodatkowo utwardza się przy użyciu światła UV, aby był trwały i odporny przez kolejne lata.

Na samym końcu stomatolog ocenia, czy wypełnienie nie przeszkadza w zgryzie, a w razie konieczności dopasowuje jego kształt. Ostatecznie powierzchnia plomby jest polerowana żeby wyglądała naturalnie i nie konfliktowała z innymi tkankami w jamie ustnej. Cały proces plombowania zęba trwa z reguły 30-45 minut, choć może to wydłużać się lub skracać w zależności od wielkości ubytku bądź jego zaawansowania i przyczyn.

Co to jest plomba?

Plomby, czyli wypełnienia zębowe, produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Powinny być w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjenta, wytrzymałe i estetyczne. Przez lata w gabinetach stomatologicznych wykorzystywano wypełnienia amalgamatowe. Stanowiły one mieszaninę rtęci i innych metali, w konsekwencji czego wykazano ich szkodliwość dla zdrowia pacjentów. Współcześnie plomby wykonywane są z materiałów biokompatybilnych i bezpiecznych, co jest badane licznymi testami przed dopuszczeniem do obrotu. Popularnością cieszą się m.in.:

  • plomby kompozytowe – w różnych odcieniach bieli, elastyczne, uniwersalne i niedrogie. Plastyczność sprawia, że bez większych trudności można dopasować je do ubytku w zębie;
  • plomby glasjonomerowe – idealne do wypełniania ubytków o znacznych rozmiarach. Zawierają w składzie jony fluoru, dzięki czemu dodatkowo wzmacniają szkliwo;
  • plomby porcelanowe – najdroższe, jednak dające najlepszy efekt estetyczny i będące najbardziej wytrzymałymi.

Na wizycie lekarz dentysta określa, który rodzaj plomby będzie optymalny dla danego pacjenta.

Zobacz również: Rodzaje wypełnień stomatologicznych.

Plombowanie zęba – wskazania

Plombowanie najczęściej wykonuje się przy próchnicy zębów, gdy w związku z tą chorobą doszło do destrukcji tkanek twardych zęba. Próchnica wiąże się z bólem, nieświeżym oddechem, infekcjami dziąseł i nigdy nie przemija samoistnie. Im wcześniej zostanie rozpoznana, tym mniejsze ubytki w zębach ma pacjent, a w związku z tym mniej rozległe leczenie musi zostać wdrożone.

Tak naprawdę plombę zakłada się jednak nie tylko przy próchnicy, ale przy każdym ubytku w tkankach twardych zęba, bez względu na jego przyczynę. Może do niego dojść np. wskutek leczenia kanałowego, ukruszenia lub złamania zęba, urazu mechanicznego, erozji szkliwa. W niektórych przypadkach nadwrażliwość zębów (np. na zimno lub gorąco) może wynikać z odsłoniętych powierzchni, które wymagają wypełnienia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *