Przerost dziąseł w ciąży

Spis treści

Przerost dziąseł w ciąży to poważna dolegliwość stomatologiczna, która może mieć opłakane konsekwencje – zarówno dla matki, jak i przede wszystkim dla dziecka. Schorzenie rozwija się na podłożu płytki bakteryjnej po zadziałaniu zmian hormonalnych. Jest następstwem ciążowego zapalenia dziąseł.

Przerost dziąseł w ciąży

Przerost dziąseł w ciąży – przyczyny

Podczas ciąży w organizmie kobiety następuje wiele zmian fizjologicznych, które można zauważyć także w jamie ustnej. Czynnikami powodującymi zwiększone prawdopodobieństwo rozwinięcia się zapalenia dziąseł są:

  • wzmożona aktywność hormonalna – znamienny wzrost estrogenów i progesteronu we krwi, co może wpływać na wzrost liczby bakterii z rodzaju Prevotella intermedia w biofilmie poddziąsłowym. Dzieje się tak, ponieważ hormony te stanowią substytut witaminy K, będącej ich istotnym czynnikiem wzrostu;
  • powinowactwo estrogenów do receptorów znajdujących się w tkance dziąsła, sprzyjające zmianom zapalnym;
  • zmiany w odpowiedzi immunologicznej kobiety, spowodowane zahamowaniem reakcji immunologicznej skierowanej przeciwko płodowi.

Powiększenie dziąseł może być całkowicie niebolesne, chociaż często zdarza się ból przy szczotkowaniu i jedzeniu, któremu towarzyszy samoistne bądź wywołane krwawienie ze szczeliny dziąsłowej. Przerośnięte dziąsła stanową doskonałe miejsce zalegania resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej, co prowadzi do powstawania kamienia nazębnego czy występowanie przykrego zapachu z ust. Obecność płytki bakteryjnej dodatkowo sprzyja przerostowi dziąseł, co w efekcie tworzy błędne koło. Przerost dziąseł u kobiet ciężarnych jest następstwem ciążowego zapalenia dziąseł.

Jak zapobiegać przerostowi dziąseł w ciąży?

Aby uniknąć problemów takich jak zapalenie dziąseł lub ich przerost należy przede wszystkim wyleczyć zęby przed zajściem w ciążę. Należy więc wybrać się na piaskowanie zębów i skaling, uzupełnić wszelkie ubytki i wyleczyć ewentualną próchnicę. Dodatkowo należy podjąć leczenie ewentualnych schorzeń w obrębie jamy ustnej – próchnicy, aft czy nadżerek. Ponadto w trakcie ciąży warto regularnie uczęszczać na wizyty kontrolne do stomatologa. Pozostałe zalecenia higieny jamy ustnej w ciąży:

  • używaj miękkiej szczoteczki do zębów (dobrym rozwiązaniem są szczoteczki elektryczne);
  • delikatnie nitkuj przestrzenie międzyzębowe;
  • używaj pasty zmniejszającej stany zapalne i chroniącej przed nadmiarem płytki nazębnej (ciąża to nie czas na wybielanie zębów i stosowanie past o podobnym działaniu);
  • korzystaj z bezalkoholowych płynów do płukania ust.

Konieczna jest również modyfikacja diety. Jak wiadomo, sposób odżywiania matki wpływa na rozwój płodu, dlatego jest tak istotny w ciąży. Zdrowa, zbilansowana dieta zapewnia dziecku wykształcanie poszczególnych układów i narządów, zaś matka jest pełna energii i wykazuje duże zdrowie. Dieta ma wpływ między innymi na stan jamy ustnej. Aby zapobiegać wspomnianych dolegliwościom należy spożywać odpowiednią ilość wapnia, fosforu, białka oraz witamin – A, C i D.

Zobacz również: Jak wzmocnić zęby i dziąsła?

Jak leczyć przerost dziąseł?

Jeśli już doszło do wystąpienia przerostu dziąseł należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Wyróżnia się 3 fazy leczenia – wstępną, korekcyjną i podtrzymującą. W fazie wstępnej wykonuje się skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy, który najczęściej również jest wskazany. Niekiedy konieczne są: wymiana uzupełnień protetycznych, polishing, płukanie jamy ustnej roztworem wody utlenionej czy eliminacja niektórych wypełnień. Pacjenta musi dbać o higienę jamy ustnej w domu, zgodnie z zasadami wymienionymi przy postępowaniu profilaktycznym.

Jeśli takie leczenie nie przyniesie poprawy należy wykonać zabieg resekcji. Po zabiegu pacjentka musi przestrzegać kilku zasad, takich jak używanie specjalnych płukanek lub picie naparów o działaniu ściągającym. Dobrym pomysłem będzie także suplementacja koenzymu Q10 i witaminy E, które wpływają regeneracyjnie na dziąsła i tkanki miękkie jamy ustnej.

Podsumowanie

Istota problemu zdrowia jamy ustnej u kobiet ciężarnych jest niepodważalna. Doniesienia naukowe jednoznacznie wskazują, że zdrowie jamy ustnej matki wpływa na zdrowie jeszcze nienarodzonego dziecka. Współpraca między lekarzami ginekologami i lekarzami stomatologami jest konieczna, aby zmniejszyć ryzyko powikłań w przebiegu ciąży, takich jak poród przedwczesny i niska masa urodzeniowa noworodków.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bugaj J.,Matyjasek A., Borakowska-Siennicka M., Ocena świadomości wśród lekarzy ginekologów i kobiet w ciąży dotycząca wpływu chorób przyzębia na przebieg ciąży, Nowa Stomatologia, 3/2014.
  2. Bilińska M., Sokalski J., Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, Ginekologia Polska, 87/2016.
  3. Błaszczak B., Piotrowska M., Brukwicka I., Kopański Z., Rowiński J., Strychar J., Problemy zdrowotne jamy ustnej u kobiet w ciąży, Journal of Clinical Healthcare, 1/2017.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *