Radektomia

Spis treści

Radektomia to zabieg wykonywany stosunkowo rzadko, polegający na usunięciu jednego z korzeni w chorym zębie. Nie może on nadawać się do odbudowy, a jego pozostawienie grozi dalszymi procesami patologicznymi w jamie ustnej. Ząb po radektomii wciąż pozostaje pełnowartościowy i może pełnić swoje funkcje przez wiele lat.

Radektomia

Radektomia – co to jest?

Radektomia jest zabiegiem odbywającym się w gabinecie stomatologicznym w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na zastosowanie znieczulenia nie powoduje dolegliwości bólowych czy większego dyskomfortu. Dopiero po kilku godzinach, gdy preparat zostanie usunięty z organizmu, może pojawić się ból przypominający ten po ekstrakcji zęba, który ustępuje po 2-3 dniach.

Sam zabieg polega na odcięciu i usunięciu korzenia w zębie wielokorzeniowym. Warunkiem jest zachowanie pełnego zdrowia pozostałych korzeni, nie mogą być one zajęte procesem patologicznym. Dlatego przed podjęciem jakichkolwiek czynności chirurgicznych lekarz wykonuje przegląd uzębienia oraz badanie RTG jamy ustnej. Radektomia wymaga użycia nowoczesnych metod stomatologicznych i specjalistycznego sprzętu (np. zestawu do piezochirurgii). Zabieg krok po kroku prezentuje się następująco:

  • zakwalifikowanie pacjenta do radektomii;
  • podanie znieczulenia miejscowego;
  • rozcięcie tkanek otaczających korzeń zęba, począwszy od dziąsła;
  • odsłonięcie korzenia i maksymalne uwidocznienie go;
  • usunięcie chorego korzenia zęba z dużą precyzją;
  • wypełnienie pozostałości po korzeniu zęba i zabezpieczenie jej specjalnymi materiałami;
  • zszycie rany przy użyciu szwów rozpuszczalnych (najczęściej) lub szwów zdejmowanych, które usuwa się w gabinecie stomatologicznym po około 7 dniach.

Wokół usuniętego korzenia zęba narastać będzie kość, co jest procesem powolnym i złożonym. Cały proces odbudowy kości może trwać nawet do 8 miesięcy.

Radektomia – wskazania

Podstawowym wskazaniem do zabiegu radektomii jest znaczne zniszczenie tylko jednego korzenia w zębie wielokorzeniowym. To z kolei może być następstwem następujących problemów zdrowotnych:

  • zmiany okołowierzchołkowe;
  • ubytki przyzębia w okolicy korzenia zęba;
  • próchnica w miejscu rozwidlenia korzenia;
  • złamanie narzędzia w korzeniu lub złamanie samego korzenia;
  • złamanie pionowe zęba;
  • pionowy ubytek kości wyrostka zębodołowego.

Zabieg można wykonać również ze wskazań estetycznych, gdy braki w uzębieniu prowadzą do przesuwania się zębów w łuku zębowym. W tym przypadku radektomię bezwzględnie łączy się z uzupełnieniem protetycznym, aby przywrócić właściwe warunki zgryzowe.

Radektomia – przeciwwskazania

Głównymi przeciwwskazaniami do zabiegu radektomii są:

  • zbyt krótkie korzenie zęba;
  • niekorzystny stosunek długości korony zęba do korzenia zęba;
  • niektóre zaawansowane choroby przyzębia;
  • powikłania po leczeniu kanałowym;
  • zły stan zdrowia pacjenta.

Właśnie dlatego tak istotne jest wykonanie RTG. Pozwala ocenić nie tylko stan zdrowia, ale i budowę korzeni zębowych.

Radektomia a hemisekcja

Oba zabiegi są do siebie bardzo podobne, ponieważ w obu dochodzi do usunięcia korzenia zębowego. Różnica jest jednak znaczna. Przy radektomii lekarz eliminuje wyłącznie jeden, uszkodzony procesem chorobowym korzeń zęba, z kolei przy hemisekcji zęba separuje się i usuwa dodatkowo część naturalnej korony zęba. Umożliwia to zachowanie fragmentu zęba, który może być następnie wykorzystany jako filar w trakcie dalszej rehabilitacji protetycznej. Hemisekcja pozwala na dłuższe utrzymanie zębów naturalnych i zapobiega powstaniu braków zębowych. Wykonywana jest częściej niż radektomia.

Ile kosztuje radektomia?

Radektomia jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej. Koszt jej wykonania (wliczając w to cenę biomateriałów, którymi uzupełnia się powstałe luki) waha się w przedziale 700-2000 zł. Dodatkowo należy doliczyć koszt badania RTG, które kosztują zwykle około 150-200 zł.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Myśliwiec L., Sporniak-Tutak K., Łuszczyński B., Lesiakowski M., Kałużyński K., Leczenie endodontyczne czy implantologiczne?, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 3/2008.
  2. Makacewicz S., Panek H., Barzyk M., Hemisekcja – podstawowe zasady planowania odbudowy protetycznej, Dental and Medical Problems, 4/2008.
  3. Kaczmarzyk T., Dominiak M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2020.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *