Szkodliwe składniki pasty do zębów w dzisiejszych czasach nie są wykorzystywane. Może jedynie pojawić się nadwrażliwość lub skutek uboczny u osób predysponowanych do nadwrażliwości na niektóre związki, które mogą być stosowane podczas produkcji pasty. Co warto wiedzieć na ten temat?
Środki ścierne w pastach do zębów
Trące drobinki nie są niczym niezwykłym w pastach do zębów. Mają mikroskopijne rozmiary, a ich podstawowym celem jest delikatne ścieranie powierzchownych przebarwień znajdujących się na powierzchni szkliwa. Właśnie dlatego są istotnym składnikiem wielu past wybielających zęby. Jeśli jednak takie pasty będą stosowane bardzo często bądź będą stosowane przez osoby z nadwrażliwością zębów, erozją szkliwa czy ubytkami szkliwa, przyniosą więcej szkód, niż pożytku. W niektórych grupach konsumentów można więc uznać je za składniki szkodliwe, choć w większości przypadków będą bezpieczne i dadzą pożądany efekt. Wszystko zależy od pierwotnej kondycji zębów oraz nawyków danego człowieka.
Zobacz również: Najskuteczniejsze wybielanie zębów w domu.
Warto zaznaczyć, że ścierność past do zębów jest niezmiernie ważna, a oznacza się ją mianem współczynników RDA i REA. Jeśli są one nadmierne, pasta do zębów może wywierać destrukcyjny wpływ na szkliwo i zębinę. W rezultacie może wywoływać obnażanie szyjek zębowych, co jest klasycznym czynnikiem rozwoju nadwrażliwości zębów. Dodatkowo pasty o wysokiej ścieralności mogą sprzyjać uwalnianiu zwiększonej ilości jonów rtęci z uzupełnień amalgamatowych, gdy takie są u pacjenta zastosowane. Łącząc pastę o zbyt wysokim poziomie abrazyjności ze źle dobraną, zbyt twardą szczoteczką do zębów, można wywołać tworzenie się ubytków klinowych.
Fluor w pastach do zębów
Niezmiernie kontrowersyjnym składnikiem past do zębów w dzisiejszych czasach jest fluor. Z jednej strony wiele mówi się o jego pożądanym wpływie na profilaktykę próchnicy i wzmocnieniu szkliwa, z drugiej strony jednak podkreśla się toksyczność fluoru i ryzyko rozwoju fluorozy. Jak wygląda to w praktyce? Rzeczywiście udowodniono, że fluor sprzyja procesom remineralizacji wczesnych zmian próchnicowych oraz wpływa na zaburzenie metabolizmu bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Toksyczność fluoru zależy głównie od dawki i czasu ekspozycji. Przyjmuje się, że w ilościach dostępnych w wodzie i pożywieniu, a także w pastach do zębów, fluor jest całkowicie bezpieczny, a wręcz konieczny do zachowania zdrowia i wytrzymałości zębów. Dawka potrzebna zębom wynosi zaledwie 1 mg, a to i tak więcej, niż znajduje się w przeciętnej porcji pasty do zębów. Nie u każdego konsumenta fluor będzie jednak składnikiem pożądanym. Przeciwwskazania to:
- uczulenie na fluor;
- zdiagnozowana fluoroza zębów;
- zatrucie fluorem;
- bardzo młody wiek.
Zobacz również: Zawartość fluoru w pastach do zębów.
Szkodliwe składniki pasty do zębów
W skrajnych przypadkach rzeczywiście spotkać można szkodliwe składniki w pastach do zębów, choć w dzisiejszych czasach zdarza się to bardzo rzadko. Kupując produkt, należy zwracać uwagę, aby w składzie nie miał substancji i związków takich jak:
- sztuczne barwniki;
- glikol propylenowy;
- karagen;
- aluminium;
- triclosan;
- phenoxyethanol.
Nie tylko mogą one podrażniać delikatne tkanki przyzębia i całego wnętrza jamy ustnej, ale również w dłuższej perspektywie czasu mogą kumulować się w tkankach organizmu, powodując ich zanieczyszczenie i pogorszenie funkcji.
Zgodnie z danymi ogólnodostępnych badań, w niektórych pastach do zębów znaleziono SLS, co dotyczyło głównie kilku past ekologicznych. Tego związku również nie powinno w nich być. W żadnym stopniu nie wpływa antybakteryjnie, odświeżająco, przeciwpróchniczo czy wzmacniająco na szkliwo, dlatego SLS jest zupełnie zbędny. Jego obecność ma na celu zwiększenie pienienia się pasty podczas szczotkowania zębów, jednak może on podrażniać tkanki, a nawet wywoływać miejscowe stany alergiczne. Przy częstym stosowaniu obserwuje się ponadto przesuszanie błon śluzowych jamy ustnej, co zwiększa ryzyko aft, nadżerek jamy ustnej i patologicznej suchości, a ta zaś jest czynnikiem ryzyka próchnicy zębów i stanów zapalnych.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kasiak M., Kasiak M., Pasty do zębów – skład i działanie, Farm Pol, 2009, 65(9): 665-672.
- Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farm Pol, 2009, 65(9): 623-626.
- Kociołek-Balawejder E., Żebrowska M., Pasta do zębów. Część II, Składniki aktywne, Przemysł Chemiczny, 6/2011.
- Chałas R., Maksymiuk P., Wpływ past do zębów o różnej zawartości fluoru na zmineralizowane tkanki zęba, Twój Przegląd Stomatologiczny, 1/2018.