Niezwykle istotne dla utrzymania efektów zabiegu jest to, aby zalecenia po fluoryzacji były respektowane przez pacjenta. Nie są wymagające i w większości dotyczą kilku godzin po zakończeniu zabiegu. Jednakże mają kluczowy wpływ na zdrowie zębów oraz wchłanianie się fluoru. Fluoryzację zębów zaleca się wykonywać raz w roku lub co 6 miesięcy.
Co to jest fluoryzacja zębów?
Związki fluoru wykorzystuje się w wielu dziedzinach medycyny. Powodem, dla którego wprowadzono preparaty fluorowe w stomatologii, były doniesienia naukowe o przeciwpróchniczym działaniu jonów fluoru. Kryształy hydroksyapatytu (podstawowy składnik zębiny i szkliwa zębów) posiadają zdolność wymiany jonu hydroksylowego na jony fluorowe. W konsekwencji tego następuje zahamowanie demineralizacji i zwiększenie mineralizacji tkanki zębów. Dodatkowo fluorki ograniczają metabolizm i wzrost bakterii próchnicotwórczych, obniżając przy tym ryzyko powstania próchnicy. Udowodniono, że do prewencji próchnicy wystarczy 1 mg F/l.
Fluoryzacja zębów jest więc prostym, bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem, mającym na celu wysycenie szkliwa zębów jonami fluoru, co wzmacnia je i chroni. Zazwyczaj zabieg wykonuje się po higienizacji zębów (piaskowanie zębów, skaling zębów). Trwa maksymalnie 3-4 minuty i polega na umieszczeniu wewnątrz jamy ustnej gumowego wycisku napełnionego pianką z fluorem. Po upływie kilku minut piankę się wypluwa, nie płucząc po tym zębów.
Zalecenia po fluoryzacji
Bezpośrednio po aplikacji pianki bogatej we fluor i wypluciu jej, nie należy płukać jamy ustnej. Pacjent może natychmiast zamknąć usta i opuścić gabinet stomatologiczny. Przez godzinę nie należy jeść ani pić (dopuszczalna jest jedynie woda mineralna niegazowana). To czas, w którym jony fluoru wchłaniają się najintensywniej i wbudowują w tkanki zębów. Dopiero po 12 godzinach pacjent może umyć zęby. Do tego czasu higiena jamy ustnej powinna ograniczać się do płukania ust wodą celem usunięcia z niej resztek jedzenia.
Po fluoryzacji zębów, aż do końca danego dnia, nie należy spożywać produktów kwaśnych (napoje gazowane, owoce cytrusowe) oraz lepkich w konsystencji (budyń, banany, biszkopty, karmel). Jako że fluoryzacja zębów wykonywana jest przeważnie w połączeniu ze skalingiem i piaskowaniem, do końca dnia najlepiej powstrzymać się od spożywania pokarmów barwiących, takich jak kawa, herbata, barszcz czerwony czy owoce jagodowe. Może to wpłynąć na delikatne zabarwienie oczyszczonych powierzchni zębowych.
Jak często wykonywać fluoryzację?
Fluoryzacja zębów mlecznych powinna odbywać się 2 razy w roku (co 6 miesięcy) przy średnim ryzyku próchnicy oraz 4 razy w roku (co 3 miesiące) przy wysokim ryzyku próchnicy. Dotyczy do dzieci z zębami mlecznymi. W przypadku osób dorosłych specjaliści rekomendują wykonywanie fluoryzacji 2 razy w roku (co 6 miesięcy) bez względu na ryzyko próchnicy, choć większość osób decyduje się na zabieg higienizacji zębów raz w roku, co wciąż jest korzystniejszym rozwiązaniem niż całkowite bagatelizowanie kontrolnych wizyt u stomatologa.
Czy fluoryzacja jest bezpieczna?
Przez długi czas fluoryzacja zębów postrzegana była jako niekorzystna, prowadząca do fluorozy i licznych konsekwencji zdrowotnych. Sporo osób rezygnowało wręcz z korzystania z past do zębów zawierających fluor. Prawdą jest, że nadmiar fluoru w organizmie człowieka może mieć konsekwencje. Jednakże podobnie wygląda to w przypadku jego niedoboru (co dotyczy większości składników mineralnych czy witamin, nie tylko fluoru). Należy jednak wiedzieć, że wraz z dietą nie dostarczamy aż tak wysokich dawek fluoru, aby mogły one odkładać się w organizmie i wywoływać toksyczne działanie. Z kolei podczas zabiegu fluoryzacji wykorzystywane dawki również nie szkodzą – wręcz przeciwnie. Są niezbędne do zachowania wytrzymałości i zdrowia zębów. Unikanie fluoryzacji znacznie zwiększa ryzyko próchnicy i degradacji szkliwa przez patogenne bakterie.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Błaszczyk I., Ratajczak-Kubiak E., Birkner E., Korzystne i szkodliwe działanie fluoru, Farmakologia Polska, 65/2009.
- Jańczuk Z., Kaczmarek U., Lipski M., Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.