Brązowy nalot na języku jest dość niepokojącym zjawiskiem, niemal zawsze wymagającym choćby wstępnej diagnostyki. Nie należy mylić go z białym nalotem na języku lub lekko żółtym nalotem na języku, który może mieć wiele przyczyn fizjologicznych. W szczególności jeśli brązowemu nalotowi towarzyszy wyjątkowo nieprzyjemny zapach z ust, pieczenie lub szczypanie języka, ewentualnie częste infekcje jamy ustnej, warto skonsultować się ze stomatologiem.
Brązowy nalot na języku – przyczyny
Nalot na języku może mieć wiele przyczyn w zależności od tego, jak dokładnie wygląda. Nierzadko na powierzchni języka zaobserwować można charakterystyczną, białą lub lekko żółtą warstwę, jednak zdarzają się sytuacje, w których nalot ma zupełnie inne, nietypowe zabarwienie. Biały i żółty najczęściej wiąże się z niedoborem śliny, brakiem higieny jamy ustnej, paleniem papierosów, piciem alkoholu, niedoborami pokarmowymi bądź nadużywaniem kawy i mocnej herbaty. To także konsekwencja przyjmowania niektórych leków, np. antybiotyków.
Z kolei brązowy nalot na języku zazwyczaj wiąże się z kwasicą organizmu, która może być konsekwencją cukrzycy, niewydolności nerek, przyjmowania niektórych leków (np. paracetamolu, antybiotyków), przewlekłej i silnej biegunki. To także objaw zatrucia organizmu. Inne możliwe przyczyny brązowego nalotu na języku:
- palenie papierosów;
- wrzody żołądka;
- choroba refluksowa przełyku;
- niedobory witamin i minerałów;
- niedotlenienie organizmu;
- toksemia, czyli nagromadzenie się toksyn i substancji szkodliwych w organizmie;
- kamienie w pęcherzyku żółciowym.
Brązowy nalot na języku może wprawdzie być konsekwencją spożycia barwiących pokarmów, jednak w takich przypadkach utrzymuje się na jego powierzchni bardzo krótko. Zwykle ustępuje po wyszczotkowaniu zębów bądź po przepłukaniu ust czystą wodą.
Brązowy nalot na języku – objawy
Tego rodzaju nalot na języku jest dość charakterystyczny w swoim wyglądzie. Przypomina cienką warstewkę o lekko brązowym odcieniu, który może wpadać także w delikatny odcień żółtego. Pokrywa całą powierzchnię grzbietową języka bądź tylko jej fragmenty (tzw. plamy). Objawy, które bardzo często pojawiają się jednocześnie, to:
- nieprzyjemny zapach z ust, jednak nie sposób określić go jednym stwierdzeniem (może być rybi, cuchnący, gnijący, metaliczny);
- uczucie nadmiernej suchości w jamie ustnej;
- nadmierne gromadzenie się kamienia nazębnego i płytki nazębnej;
- uczucie szczypania, palenia i pieczenia języka;
- częste stany zapalne gardła i związane z tym dolegliwości bólowe.
Konsekwencją brązowego nalotu na języku bywa też powiększenie migdałków, szczególnie u dzieci. Tak naprawdę dokładny obraz kliniczny zależy w dużej mierze od tego, co wywołało omawiany problem zdrowotny.
Brązowy nalot na języku – leczenie
Obserwując u siebie brązowy nalot na języku, w pierwszej kolejności warto wyszczotkować zęby i grzbietową powierzchnię języka (jeśli czynność nie wywołuje silnych dolegliwości), aby upewnić się, że nie ma on przyczyn, np. związanych z barwnikami w żywności. Jeśli pomimo tego znajduje się on na języku i nie ustępuje wraz z upływem czasu bądź towarzyszą mu niepokojące objawy, warto udać się do stomatologa. Gdy brązowy nalot na języku wynika z chorób ogólnoustrojowych, należy rozpocząć ich leczenie przyczynowe pod okiem odpowiedniego lekarza specjalisty. Stomatolog z pewnością uzupełniająco zaleci higienizację zębów, a więc skaling zębów, piaskowanie zębów i fluoryzację zębów.
W warunkach domowych objawowo sprawdzić się mogą płukanki do jamy ustnej z solą lub sodą oczyszczoną (po konsultacji lekarskiej). Wystarczy rozpuść 1 łyżeczkę soli (lub sody) w szklance ciepłej wody i płukać tym jamę ustną przez około 30 sekund. Czynność powtarza się kilka razy dziennie, do ustąpienia objawów. Jamę ustną można też płukać płukanką z naparu rumiankowego lub szałwiowego.
Polecane produkty:
![]() |
Olej z czarnuszki
Olej z czarnuszki to w 100% naturalny produkt o wysokiej koncentracji składników odżywczych. Jest źródłem m.in. niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, mikroelementów, witamin. Wykazuje działanie antygrzybiczne, przeciwwirusowe, antyalergiczne, ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Schnorrenberger C., Schnorrenberger B., Diagnozowanie z języka, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2012.
- Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza z endodoncją, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.