Drętwienie dolnej wargi ust jest objawem charakterystycznym zwłaszcza dla niedoboru wapnia oraz dla zespołu pieczenia jamy ustnej. W pozostałych przypadkach przeważnie obserwuje się drętwienie obu warg jednocześnie. Jest to nieprzyjemna dolegliwość, która wymaga konsultacji lekarskiej, jeśli utrzymuje się co najmniej kilka dni lub gdy towarzyszą jej inne niepokojące objawy.
Drętwienie dolnej wargi ust
Drętwienie dolnej wargi ust może wskazywać na zespół pieczenia jamy ustnej. Jest on przewlekłym idiopatycznym zespołem bólowym objawiającym się występowaniem piekącego, parzącego lub kłującego uczucia w zakresie języka i błon śluzowych jamy ustnej. Przeważnie dotyczy końca języka oraz wargi dolnej. Dolegliwościom bólowym towarzyszyć może subiektywne uczucie suchości jamy ustnej. Etiologia zespołu pieczenia jamy ustnej nie została w pełni wyjaśniona. Uważa się jednak, że jest ona wieloczynnikowa i może obejmować przyczyny systemowe, miejscowe i psychologiczne. Współcześnie sugeruje się głównie podłoże neurologiczne schorzenia, zwłaszcza różnego rodzaju zaburzenia percepcji nocyceptywnej.
Jony wapnia biorą udział w przewodzeniu impulsów w układzie nerwowym i są niezbędne do skurczu mięśni. Ponadto regulują aktywność wielu enzymów i uwalnianie hormonów, a także pełnią ważną funkcję w procesie krzepnięcia krwi, zmniejszając przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Przy niedoborach wapnia w organizmie człowieka dochodzi m.in. do rozmaitych zaburzeń mięśniowych i neurologicznych, w tym do subiektywnego uczucia pieczenia i drętwienia warg (zwłaszcza wargi dolnej). W skrajnych przypadkach może dojść do napadu tężyczkowego, w którego przebiegu pacjent odczuwa drętwienie nie tylko warg, ale i całej twarzy czy innych części ciała.
Inne możliwe przyczyny drętwienia dolnej wargi ust to:
- cukrzyca;
- niedobór magnezu lub witamin z grupy B;
- zaburzenia gospodarki elektrolitowej;
- zaburzenia hormonalne, np. niedoczynność przytarczyc;
- alergia pokarmowa lub kontaktowa;
- neuralgia nerwu trójdzielnego;
- porażenie nerwu twarzowego;
- silny napad migreny;
- silny stres;
- nerwica.
Należy również wspomnieć, że przyspieszone bicie serca, ucisk lub kłucie w klatce piersiowej, płytki oddech, suchość w ustach oraz mrowienie i drętwienie kończyn to typowe objawy zbliżającego się zawału serca. Wbrew ogólnemu przekonaniu, zawał serca to nie tylko silny ból w okolicach mięśnia sercowego. Przeważnie ból ten ma charakter promieniujący wzdłuż lewej kończyny dolnej i w kierunku żuchwy. Może obejmować także uczucie drętwienia dolnej wargi.
Drętwienie dolnej wargi ust – objawy
Drętwienie dolnej wargi ust określane jest jako uczucie „chodzących mrówek”, „wbijania szpilek” czy po prostu nieprzyjemnego pieczenia. Nierzadko uniemożliwia spożywanie pokarmów czy picie napojów ze szklanki i bezpośrednio z butelki, ponieważ towarzyszyć mu może różnego stopnia zaburzenie czucia wargi dolnej. Jeśli towarzyszą temu objawy takie jak drętwienie innych części twarzy, silny ból (zwłaszcza w klatce piersiowej) czy stan przedomdleniowy, należy jak najszybciej zadzwonić po karetkę pogotowia. Inne objawy wymagają konsultacji lekarskiej, jednak w mniej pilnym trybie.
Drętwienie dolnej wargi ust – leczenie
Do tej pory nie ma jednego uniwersalnego schematu leczenia zespołu pieczenia jamy ustnej. W leczeniu farmakologicznym zastosowanie znajdują leki przeciwdepresyjne (np. paroksetyna), benzodiazepiny (np. klonazepam), kwas alfa-liponowy, żel z kapsaicyną podawany miejscowo. Naukowcy ogromne nadzieje wiążą w zastosowaniu gabapentyny w leczeniu tej choroby, ponieważ wykazuje ona skuteczność w leczeniu bólu neuropatycznego oraz neuralgii. Uzupełnieniem jest terapia poznawczo-behawioralna. Niedobory wapnia uzupełnia się za pomocą suplementacji wapnia i witaminy D3+K2.
Jeśli jest to możliwe, w leczeniu drętwienia dolnej wargi ust stosuje się leczenie przyczynowe, którego celem jest usunięcie choroby podstawowej. W razie braku takiej możliwości dąży się do uregulowania tej choroby i uzupełnienia niedoborów pokarmowych. Spore znaczenie ma wzmocnienie odporności i zadbanie o higienę jamy ustnej.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wysocki P., Zespół pieczenia jamy ustnej, Gastroenterologia Kliniczna, 1/2017.
- Stępień A., Neuralgie i nerwobóle twarzy, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
- Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.