Opuchlizna po wyrwaniu zęba jest niemal stałą dolegliwością, wynikającą z tak dużej ingerencji w tkanki przyzębia. Wiąże się z miejscowym stanem zapalnym i intensywnymi procesami gojenia się. Znika samoistnie po kilku dniach, co można skutecznie przyspieszać domowymi metodami łagodzącymi ból i opuchliznę, np. zimnym okładem.
Jak wygląda wyrwanie zęba?
Wyrwanie zęba jest procesem raczej szybkim, choć wieloetapowym. Na samym początku lekarz aplikuje środek znieczulający miejscowo, aby zabieg był dla pacjenta bezbolesny i nietraumatyczny. Gdy środek zacznie działać, za pomocą specjalnych kleszczyków zrywa więzadło okrężne zęba, które utrzymuje je w zębodole. Tak przygotowany ząb jest podatny na zwichnięcie, co wykonuje się w pełni kontrolowanych warunkach przy użyciu konkretnych ruchów narzędziami. W ten sposób ząb opuszcza swój zębodół.
W niektórych przypadkach najczęściej podczas ekstrakcji zębów mądrości (trzecie zęby trzonowe), pojawia się konieczność fragmentacji zęba stomatologicznymi dłutami. Chirurg stomatologiczny dzieli zęba na mniejsze części, a następnie usuwa je po kolei, ponieważ masa zęba nie pozwala na wyrwanie go w całości. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zębów zatrzymanych (niewyrzniętych do końca).
Opuchlizna po wyrwaniu zęba
Opuchlizna (inaczej: obrzęk) może mieć różne pochodzenie. Fizjologicznie można ją określić jako miejscowe nagromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi i w przestrzeni pozakomórkowej. Obrzęk jest naturalną częścią procesu gojenia wszelkich uszkodzeń tkankowych. Wynika ze zwiększonego przepływu krwi do obszaru zabiegu i stanowi mechanizm ochronny organizmu. W płynie tym znaleźć można czynniki stanu zapalnego, przeciwciała, a także substancje, które wspierają szybkie gojenie się tkanek.
Inne objawy po wyrwaniu zęba
Po wyrwaniu zęba obserwuje się nie tylko obrzęk, ale i miejscowy ból (choć przy bardziej rozległych czy powikłanych ekstrakcjach może on rzutować na całą szczękę / żuchwę bądź promieniować w pobliskie struktury anatomiczne), zaczerwienienie oraz pulsowanie w miejscu pozabiegowym. W krótkim czasie dochodzi do pojawienia się skrzepu w ranie i jest on niezwykle pożądany. Absolutnie nie należy go usuwać, np. podczas szczotkowania zębów lub intensywniejszego płukania jamy ustnej. W innym razie może dojść do rozwoju tzw. suchego zębodołu.
Warto też zaznaczyć, że pierwszego, a niekiedy nawet drugiego dnia po wyrwaniu zęba może pojawić się niewielkie krwawienie. Ustępuje ono po przyłożeniu do policzka chłodnego kompresu, co prowadzi do obkurczenia się ścian naczyń krwionośnych tej okolicy i spadku przepływu krwi. Jeśli krwawienie jest nasilone lub nie ustępuje w ciągu kilku kolejnych dni, należy ponownie zgłosić się do stomatologa celem kontroli rany.
Opuchlizna po wyrwaniu zęba – skuteczne sposoby
Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem łagodzenia bólu i opuchlizny po wyrwaniu zęba jest przyłożenie do policzka po tej samej stronie zimnego okładu. Może to być żelowy kompres możliwy do zakupienia w każdej aptece, jak również zwykły woreczek z lodem lub nawet mrożonka wyjęta z domowego zamrażalnika. Należy jedynie pamiętać, aby woreczków z lodem lub mrożonek nie przykładać bezpośrednio do skóry, ponieważ jest ona w tym miejscu wyjątkowo delikatna. Mogłoby więc dojść do jej poparzenia lub uszkodzenia. Między zimnym okładem a skórą powinna znajdować się ściereczka kuchenna lub nawet kawałek bawełnianego materiału (np. bluzki).
Celem zmniejszenia opuchlizny można również powoli i spokojnie popijać zimną wodę mineralną niegazowaną. Nie należy tego robić za szybko lub przez słomkę, ponieważ wówczas wytwarza się ciśnienie w jamie ustnej, które może wypłukać tworzący się, pożądany skrzep. Nie należy też płukać ust zimną wodą. W codziennej diecie mogą ponadto znajdować się zimne produkty, takie jak lody czy jogurty wyjęte z lodówki.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Włodarek D., Lange E., Kozłowska L., Głąbska D., Dietoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Chiapasco M., Chirurgia stomatologiczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2020.