Zbyt częste mycie zębów

Spis treści

Zbyt częste mycie zębów może być w podobnym stopniu szkodliwe, co brak higieny jamy ustnej lub jej niedostateczny poziom. Choć jest to problem rzadziej spotykany, zdarza się, że niektóre osoby szczotkują zęby nawet kilkanaście razy w ciągu dnia, co wyjątkowo negatywnie oddziałuje na szkliwo (i nie tylko). We wszystkim należy zachować umiar i znaleźć złoty środek.

Zbyt częste mycie zębów

Zbyt częste mycie zębów – z czego wynika?

Istnieje wiele powodów, dla których niektóre osoby zbyt często myją zęby. Najczęściej czynność ta wynika z nerwicy lub hipochondrii. Hipochondria odnosi się do lęku o własne zdrowie i nadmiernym skupieniu na profilaktyce rozmaitych dolegliwości. Taka osoba boi się, że rozwinie się u niej np. próchnica lub paradontoza, w związku z czym zbyt często myje zęby. Nie wie jednak, że również to może w dużym stopniu szkodzić. Z kolei w przypadku nerwicy zbyt częste mycie zębów jest natręctwem również związanym z poczuciem lęku i wyolbrzymianiem niektórych sytuacji.

Inną przyczyną zbyt częstego mycia zębów może być nieświeży oddech wynikający np. z chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy lub zespołu Sjogrena. W takich sytuacjach pacjent kompulsywnie myje zęby, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, mimo tego jednak wciąż się z nim zmaga, ponieważ nie wynika on z braku higieny, lecz z chorób. Tworzy się błędne koło.

Zbyt częste mycie zębów – konsekwencje zdrowotne

Zbyt częste mycie zębów jest szkodliwe. Zwłaszcza jeśli podczas tej czynności bardzo mocno dociskamy włosie szczoteczki do powierzchni zębów lub jeśli korzystamy z niewłaściwej techniki szczotkowania zębów, np. w kierunku dziąseł, co powoduje ich stopniowe obniżanie się. Do konsekwencji zbyt częstego mycia zębów zaliczyć można przede wszystkim:

Dodatkowo zbyt częste mycie zębów może po pewnym czasie niszczyć szkliwo, co wiąże się z częstym pocieraniem go włosiem szczoteczki. Należy pamiętać, że nie liczy się ilość, ale dokładność szczotkowania zębów. Nawet 1 rzetelne, efektywne szczotkowanie będzie korzystniejsze niż 5 niedokładnych, kilkunastosekundowych szczotkowań.

Jak często myć zęby?

Zgodnie z ogólnie przyjętymi wskazaniami, zęby powinno się czyścić 2-3 razy dziennie po około 2 minuty, co powinno być poprzedzone nitkowaniem zębów. Rekomenduje się więc umycie zębów z rana lub po śniadaniu, po obiedzie oraz wieczorem przed pójściem spać. Osoby z aparatem ortodontycznym mogą rozważyć szczotkowanie zębów po każdym posiłku, jeśli mają duży problem z gromadzeniem się resztek pokarmowych między drutami aparatu ortodontycznego.

Jeśli chcemy odświeżyć jamę ustną w ciągu dnia, dobrym wyborem będzie sięganie po specjalne płyny do płukania jamy ustnej lub ziołowe napary, które można wykorzystać w identyczny sposób. Alternatywnie po posiłku można energicznie wypłukać usta ciepłą wodą, aby pozbyć się resztek pokarmowych.

O czym należy pamiętać myjąc zęby?

Poniżej przedstawiamy istotne informacje dotyczące szczotkowania zębów:

  • najważniejsze jest wieczorne szczotkowanie, ponieważ nocą spada produkcja śliny, będącej naturalną barierą ochronną zębów;
  • zębów nie należy myć częściej niż 5 razy w ciągu dnia;
  • mycie zębów bezpośrednio po posiłku uniemożliwia wyrównanie pH w jamie ustnej, przez co wcieramy kwasy zawarte w pożywieniu w szkliwo. Należy więc odczekać 30 minut lub po posiłku dokładnie przepłukać usta wodą;
  • jedna sesja szczotkowania zębów nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty;
  • przestrzenie międzyzębowe nitkujemy zawsze przed szczotkowaniem zębów, a nie po jego zakończeniu, ponieważ dzięki temu pozbędziemy się wyjętych resztek i płytki nazębnej podczas szczotkowania.

Podsumowując, dokładne 2-3 szczotkowania zębów trwające średnio 2 minuty w ciągu dnia są wystarczające. Uzupełniająco należy raz w roku odwiedzać swojego stomatologa celem wykonania higienizacji zębów. Składa się na nią piaskowanie zębów (usuwanie płytki nazębnej), skaling (usuwanie kamienia nazębnego) oraz fluoryzacja (wzmacnianie i ochrona zębów przed próchnicą).



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Tanasiewicz M., Kompendium lekarza dentysty, Wydawnictwo Elamed, Katowice 2019.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *