Fluorek cyny

Spis treści

Fluorek cyny to związek aktywny powszechnie występujący w pastach do zębów i w preparatach do fluoryzacji. Ma za zadanie wzmocnić szkliwo i tym samym przeciwdziałać rozwojowi próchnicy. Wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, jest przy tym bezpieczny dla tkanek jamy ustnej.

Fluorek cyny

Fluorek cyny – charakterystyka

Fluorek cyny (SnF2) jest nieorganicznym związkiem chemicznym zaliczanym do fluorków. Stanowi sól kwasu fluorowodorowego oraz cyny dwuwartościowej. Posiada masę molową 156,71 g/mol i w postaci czystej jest białym lub niemal białym, krystalicznym proszkiem. To częsty dodatek do past do zębów dla osób w każdym wieku, na co wpływają jego szerokie właściwości i dobry profil bezpieczeństwa.

Fluorek cyny – działanie

Fluorek cyny ma działanie wielokierunkowe, ponieważ:

Udowodniono, że fluorek cyny, zwłaszcza w połączeniu z heksametafosforanem sodu, wykazuje bardzo dobre działanie przeciwpróchnicowe oraz przeciwerozyjne – znacznie lepsze niż inne pasty z fluorem i jego związkami. Korzyści widoczne są zwłaszcza przy długoterminowym stosowaniu takich past, w związku z czym specjaliści rekomendują pasty do zębów z fluorkiem cyny na stałe. To związek o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym, o potwierdzonej skuteczności.

Fluorek cyny – bezpieczeństwo

Fluorek cyny uznawany jest za związek całkowicie bezpieczny, również dla dzieci. Należy jednak pamiętać o wypluwaniu piany z pasty tworzącej się podczas mycia zębów. Wiele osób połyka ją, co jest zjawiskiem niepożądanym bez względu na rodzaj pasty czy wiek. Długoterminowe, codzienne stosowanie past z fluorkiem cyny nie wpływa negatywnie na zdrowie i nie przyczynia się do wystąpienia fluorozy.

Fluorek sodu a fluorek cyny

Oba związki wykorzystywane są równie często i powszechnie, różnią się jednak budową i nieco swoim działaniem. Fluorek cyny to sól kwasu fluorowodorowego i cyny dwuwartościowej, natomiast fluorek sodu to sól kwasu fluorowodorowego i sodu. Fluorek cyny wyróżnia się na tle innych związków fluorkowych efektywnością działania (nawet do 12 godzin po umyciu zębów). Oba są jednak skuteczne w prewencji próchnicy oraz bezpieczne dla jamy ustnej i zdrowia ogólnego.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bachanek T., Surdacka A., Konopka T., Buczkowska-Radlińska J., Iwanicka-Grzegorek E., Mielczarek A.,
  2. Wykorzystanie stabilizowanego związku cyny i fluoru w pastach do zębów, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *