Fluorek cyny to związek aktywny powszechnie występujący w pastach do zębów i w preparatach do fluoryzacji. Ma za zadanie wzmocnić szkliwo i tym samym przeciwdziałać rozwojowi próchnicy. Wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne, jest przy tym bezpieczny dla tkanek jamy ustnej.
Fluorek cyny – charakterystyka
Fluorek cyny (SnF2) jest nieorganicznym związkiem chemicznym zaliczanym do fluorków. Stanowi sól kwasu fluorowodorowego oraz cyny dwuwartościowej. Posiada masę molową 156,71 g/mol i w postaci czystej jest białym lub niemal białym, krystalicznym proszkiem. To częsty dodatek do past do zębów dla osób w każdym wieku, na co wpływają jego szerokie właściwości i dobry profil bezpieczeństwa.
Fluorek cyny – działanie
Fluorek cyny ma działanie wielokierunkowe, ponieważ:
- jest efektywniejszym inhibitorem płytki nazębnej niż pasta z fluorkiem sodu;
- ogranicza rozległość i intensywność stanów zapalnych dziąseł;
- wspiera leczenie nadwrażliwości zębiny;
- zwiększa skuteczność leczenia halitozy, czyli nieprzyjemnego zapachu z ust;
- ma właściwości delikatnie wybielające, usuwa powierzchowne przebarwienia na zębach;
- hamuje powstawanie kamienia nazębnego zarówno naddziąsłowego, jak i poddziąsłowego;
- przy kontakcie ze szkliwem tworzy szczelną barierę zabezpieczającą szkliwo przed działaniem kwasów.
Udowodniono, że fluorek cyny, zwłaszcza w połączeniu z heksametafosforanem sodu, wykazuje bardzo dobre działanie przeciwpróchnicowe oraz przeciwerozyjne – znacznie lepsze niż inne pasty z fluorem i jego związkami. Korzyści widoczne są zwłaszcza przy długoterminowym stosowaniu takich past, w związku z czym specjaliści rekomendują pasty do zębów z fluorkiem cyny na stałe. To związek o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym, o potwierdzonej skuteczności.
Fluorek cyny – bezpieczeństwo
Fluorek cyny uznawany jest za związek całkowicie bezpieczny, również dla dzieci. Należy jednak pamiętać o wypluwaniu piany z pasty tworzącej się podczas mycia zębów. Wiele osób połyka ją, co jest zjawiskiem niepożądanym bez względu na rodzaj pasty czy wiek. Długoterminowe, codzienne stosowanie past z fluorkiem cyny nie wpływa negatywnie na zdrowie i nie przyczynia się do wystąpienia fluorozy.
Fluorek sodu a fluorek cyny
Oba związki wykorzystywane są równie często i powszechnie, różnią się jednak budową i nieco swoim działaniem. Fluorek cyny to sól kwasu fluorowodorowego i cyny dwuwartościowej, natomiast fluorek sodu to sól kwasu fluorowodorowego i sodu. Fluorek cyny wyróżnia się na tle innych związków fluorkowych efektywnością działania (nawet do 12 godzin po umyciu zębów). Oba są jednak skuteczne w prewencji próchnicy oraz bezpieczne dla jamy ustnej i zdrowia ogólnego.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy bioalgi to naturalny produkt z fermentacji roślinnej, dzięki czemu biodostępność jest na bardzo wysokim poziomie. Kwas hialuronowy działa głównie na takie struktury jak włosy, skóra, oczy, stawy, dziąsła ... Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bachanek T., Surdacka A., Konopka T., Buczkowska-Radlińska J., Iwanicka-Grzegorek E., Mielczarek A.,
- Wykorzystanie stabilizowanego związku cyny i fluoru w pastach do zębów, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne.