Laryngolog to specjalista zajmujący się głównie schorzeniami i chorobami uszu, krtani, nosa oraz gardła. Jest także uprawniony do wykonywania drobnych zabiegów w tym zakresie. W celu skorzystania z pomocy laryngologa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza rodzinnego.
Laryngolog – czym się zajmuje?
Laryngolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób ucha, krtani, nosa, gardła, ale także kości skroniowej, zatok przynosowych, jamy ustnej, przełyku, tchawicy, oskrzeli, języka czy gruczołów ślinowych. To specjalista, który posiada uprawnienie i niezbędną wiedzę do wykonywania zabiegów endoskopowych przełyku i krtani, chirurgii dróg oddechowych i przełyku czy chirurgii szczękowej. Laryngologia dzieli się na podspecjalizacje:
- foniatria – zaburzenia mowy i głosu;
- rynologia – schorzenia nosa i zatok przynosowych;
- audiologia – nieprawidłowości słuchu;
- neurootologia – zaburzenia równowagi i słuchu, co wiąże się z obwodowym układem nerwowym i narządem słuchu;
- otologia – choroby uszu.
Dodatkowo laryngolog może rozwijać się w kierunku laryngologii onkologicznej (nowotwory przełyku lub zlokalizowane w obrębie głowy i szyi) lub dziecięcej. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do laryngologa z następującymi problemami:
- angina;
- niedosłuch, problemy ze słuchem, szumy uszne;
- zapalenie gardła, zatok, krtani;
- bóle gardła i krtani;
- krwioplucie;
- uczucie ciała obcego w przełyku;
- zespół Sjogrena;
- polipy nosa i krtani;
- zapalenie ucha wewnętrznego lub zapalenie ucha środkowego;
- zatkanie ucha;
- otoskleroza;
- urazy i złamania nosa;
- przerośnięte migdałki podniebienne;
- zaburzenia mowy;
- bezdech senny;
- przewlekłe nieżyty nosa, w tym alergiczne;
- guzy w obrębie głowy i szyi.
Coraz częściej pacjenci zgłaszają się także z zaburzeniami widzenia, ponieważ mogą mieć one związek z zaburzeniami w obrębie zatok lub błędnika.
Kiedy udać się do laryngologa?
Do omawianego specjalisty warto udać się w momencie wystąpienia objawów takich jak:
- częste krwawienia z nosa, krwioplucie;
- problemy ze słuchem, np. słyszenie dźwięków jak spod wody;
- problemy z oddychaniem przez nos;
- guzy głowy i szyi;
- nagła zmiana barwy głosu, chrypka;
- bóle ucha, szumy uszne;
- zaburzenia równowagi;
- zaburzenia węchu i smaku;
- ciężki do wyleczeniam przewlekły katar lub kaszel;
- bezdech senny;
- chrapanie;
- zaburzenia połykania;
- bóle gardła;
- nawracające bóle głowy bez konkretnej przyczyny.
W rzeczywistości do specjalisty warto wybrać się w przypadku podejrzenia jakichkolwiek dolegliwości związanych z narządami pozostającymi w zakresie zainteresowań laryngologa.
Wizyta u laryngologa – jak wygląda?
Wizyta u laryngologa rozpoczyna się przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu, podczas którego pacjent zgłasza wszelkie niepokojące objawy, wskazuje na ich początek oraz nasilenie. Lekarz w dalszej kolejności przystępuje do badania za pomocą specjalistycznej latarki, lusterka, mikroskopu czy wzierników. Wszystko zależy od tego, której części ciała dotyczy problem. W przypadku krtani, strun głosowych czy jamy nosowej na wizycie często wykonuje się fiberoskopię, czyli badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu cienkiego endoskopu przez nozdrza pacjenta. Badanie jest bezbolesne.
W zależności od problemu laryngolog może przeprowadzić testy równoważne, badanie słuchu, badanie wzroku czy węchu. Podstawą są również palpacyjna ocena węzłów chłonnych w okolicy szyi, wziernikowanie nosa czy uszu oraz ocena ujść ślinianek. Jeśli lekarz stwierdzi, że pacjent wymaga bardziej szczegółowej diagnostyki, może zlecić badanie RTG, TK, USG oraz inne dokładniejsze badania obrazowe. W przypadku narośli czy guzów nierzadko pobiera się biopsję celem oceny laboratoryjnej.
Laryngolog a otorynolaryngolog
Zarówno laryngolog, jak i otorynolaryngolog, to dwa pojęcia określające tego samego specjalistę. Pierwszy termin używany jest częściej ze względu na łatwiejszą wymowę, bywa więc skrótem. W praktyce między tymi specjalistami nie ma żadnej różnicy i do obu można zgłosić się z tymi samymi problemami.
Polecane produkty:
Spirulina 100% naturalna
Spirulina to naturalna alga, która uzupełnia niedobory witamin i minerałów. Jej zadaniem jest wzmocnienie organizmu i w naturalny sposób wspomaganie procesu jego oczyszczenia. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Niemczyk K., Jurkiewicz D., Składzień J., Stankiewicz C., Szyfter W., Otorynolaryngologia kliniczna, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2014.
- Zielnik-Jurkiewicz B., Choroby laryngologiczne u dzieci, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2020.