Szczotkowanie zębów to jedna z podstawowych czynności higienicznych obowiązujących każdego, dbającego o siebie człowieka. Zęby należy myć przynajmniej 2 razy dziennie, choć w niektórych przypadkach zaleca się mycie ich po każdym posiłku (np. w przypadku osób leczonych ortodontycznie). Ważna jest również technika, rodzaj pasty do zębów, czynności dodatkowe oraz nawet jakość szczoteczki do zębów.
Szczotkowanie zębów – dlaczego jest ważne?
Każdego dnia w jamie ustnej gromadzą się resztki pokarmowe. W połączeniu z obecnością dużej ilości bakterii (które fizjologicznie znajdują się w jamie ustnej, tworząc jej swoistą mikroflorę), resztki te zaczynają się rozkładać. Tworzą środowisko idealne do rozwoju bakterii patologicznych, chorobotwórczych, których obecność przyczynia się do rozwoju m.in. próchnicy czy zapaleń przyzębia. Unikanie codziennego szczotkowania zębów skutkuje psuciem się zębów, rozmiękczaniem dziąseł, jak również nieświeżym oddechem. Zęby stają się żółte, a uśmiech mało estetyczny.
Szczotkowanie zębów jest więc zabiegiem nie tylko profilaktycznym, ale również wpływającym na estetykę uśmiechu. Powinno odbywać się każdego dnia, z zachowaniem kilku najważniejszych zasad.
Szczoteczka do zębów – jaką wybrać?
Przede wszystkim należy zakupić odpowiednią szczoteczkę do zębów. Dla większości osób najlepiej sprawdzi się szczoteczka ze średnim włosiem lub szczoteczka elektryczna / szczoteczka soniczna. Automatyczne szczoteczki znacznie dokładniej oczyszczają powierzchnie zębów, docierając tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć tradycyjna szczoteczka manualna. Soniczne szczoteczki generują dodatkowo mikrodrgania, dzięki którym kamień nazębny nie odkłada się tak szybko.
Pasta do zębów – jaką wybrać?
Osoby z aparatami ortodontycznymi oraz uzupełnieniem protetycznym powinny zrezygnować z past wybierających, które zawierają w składzie czyszczące drobinki. Drobinki te podczas mycia zębów będą uszkadzać ciała obce w jamie ustnej, tworząc na ich powierzchni mikrorysy. Będą w nich w przyszłości gromadzić się bakterie. Warto natomiast sięgać po pasty ziołowe i te z dodatkiem fluoru. Wbrew pozorom, fluor w paście do zębów zawarty jest w tak niewielkich stężeniach, że nie wpływa negatywnie na zdrowie i nie powoduje fluorozy. Chroni natomiast przed próchnicą i niszczeniem się zębów.
Nici dentystyczne
Przed każdym szczotkowaniem zębów zaleca się nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka do zębów (nawet ta najnowocześniejsza) nie jest w stanie usunąć bakterii i płytki nazębnej z wąskich przestrzeni między zębami. Umożliwia to wyłącznie nić dentystyczna. Zęby nitkujemy przed szczotkowaniem zębów, a nie po, ponieważ resztki jedzenia, które usuniemy, będziemy mogli zlikwidować podczas szczotkowania. Takiej możliwości nie mamy, jeśli najpierw umyjemy zęby, a dopiero później sięgniemy po nić dentystyczną.
Płyny do płukania jamy ustnej
Na zakończenie codziennej higieny jamy ustnej, warto wypłukać ją antybakteryjnym lub odświeżającym płynem do płukania jamy ustnej. Można sięgnąć po niego również w ciągu dnia, jeśli chcemy odświeżyć oddech. Płyny wskazane są przede wszystkim osobom, które zmagają się z przewlekłymi stanami zapalnymi błon śluzowych jamy ustnej czy aftami. Istnieje szeroki wybór tego typu preparatów – antybakteryjne, wybielające, z fluorem, odkażające, wzmacniające dziąsła. Warto wybrać produkt dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Jak szczotkować zęby?
Szczotkując zęby należy przede wszystkim unikać ruchów poziomych oraz przesuwnych od szczytu zęba w stronę dziąseł. Takie praktyki mogą mieć poważne konsekwencje, w tym odsłanianie szyjek zębowych. Zęby szczotkujemy ruchami okrężnymi, wymiatającymi, kończąc czyszczenie wybranego zęba 2-krotnym przesunięciem szczoteczki od dziąsła w kierunku szczytu zęba. Nie zapominamy również o tylnych powierzchniach zębów, języku oraz policzkach, ponieważ tam również gromadzą się bakterie. Na szczotkowanie zębów przeznaczamy 2-3 minuty jednorazowo.
Pamiętajmy również, że raz na 6 miesięcy rekomenduje się profesjonalną higienizację zębów w gabinecie stomatologicznym. Obejmuje ona piaskowanie zębów, skaling zębów oraz fluoryzację zębów.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny
Kolagen do picia to naturalny produkt z opatentowaną formułą Peptiplus® hydrolizowanego kolagenu. Dzięki temu jest bardzo wysokiej wchłanialności ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Grucka A., Wykłady dla higienistek stomatologicznych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2021.
- Roberson T., Heymann H., Swift E., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2010.