Kieszonki dziąsłowe

Spis treści

Kieszonki dziąsłowe (inaczej: kieszonki przydziąsłowe lub kieszonki przyzębne) stanowią przestrzenie znajdujące się pomiędzy dziąsłem a zębem, które w stanach patologicznych mogą się powiększać lub w których gromadzić się może kamień poddziąsłowy. Ich fizjologiczną rolą jest zapewnianie integralności i stabilności zębów.

Kieszonki dziąsłowe

Kieszonki dziąsłowe – charakterystyka

Kieszonki dziąsłowe to inaczej przestrzenie pomiędzy dziąsłami a zębami w jamie ustnej każdego człowieka. U osób zdrowych dziąsła ściśle przylegają do zębów, a głębokość kieszonek dziąsłowych jest niewielka, z reguły wynosi od 1 do 3 mm. Jednak w przypadku zapalenia dziąseł lub chorób przyzębia bakterie mogą gromadzić się wzdłuż linii dziąseł, czego konsekwencją jest stan zapalny dziąseł, zaczerwienienie, ból i obrzęk. Wraz z postępem choroby tkanka dziąsłowa oddziela się od zęba, tworząc głębsze kieszonki.

Kieszonki dziąsłowe same w sobie nie spełniają żadnej znaczącej roli. Mogą wspomagać integralność tkanek i utrzymanie zębów na właściwym miejscu, jednak jest to rola przede wszystkim samych dziąseł oraz wyrostków zębodołowych. Wszelkie problemy związane z kieszonkami dziąsłowymi leczy się u stomatologa bądź u periodontologa. Periodontolog zajmuje się diagnostyką i leczeniem schorzeń przyzębia, czyli zwłaszcza tkanek miękkich otaczających zęby.

Płukanie kieszonek dziąsłowych

Płukanie kieszonek dziąsłowych uznaje się za jedną z najbardziej i najczęściej bagatelizowanych zabiegów stomatologicznych. Czynność zajmuje zaledwie 3 minuty i powinna towarzyszyć każdej wizycie u dentysty (optymalnie co 3 miesiące), jednak niestety tak się nie dzieje. Należy na tym etapie zaznaczyć, że zabieg umożliwia całkowite usunięcie objawów chorobowych związanych z krwawieniem z dziąseł czy stanem zapalnym tej okolicy.

Płukanie kieszonki dziąsłowej u dentysty

Specjalista w pierwszej kolejności sprawdza głębokość kieszonek dziąsłowych, używając specjalnych narzędzi do pomiaru. Następnie przygotowuje roztwór, którym wykona płukanie. Do płukania używa się płynów antybakteryjnych, które mogą zawierać w swoim składzie chlorheksydynę, wodę utlenioną lub inne środki dezynfekujące. Taki roztwór wprowadza się bezpośrednio do kieszonek dziąsłowych za pomocą specjalnej strzykawki, wykonując płukanie i usuwając tym samym bakterie oraz płytkę nazębną tej przestrzeni.

Zobacz również: Płukanie kieszonki dziąsłowej w domu

Zapalenie kieszonek dziąsłowych

Zapalenie kieszonek dziąsłowych to stan zapalny rozwijający się w tej okolicy, manifestujący się opuchnięciem dziąseł i samoistnym krwawieniem z dziąseł. Krwawienie to występuje zwłaszcza podczas szczotkowania zębów lub gryzienia twardych pokarmów. Towarzyszą temu: ból i dyskomfort wokół zainfekowanych dziąseł, halitoza (nieprzyjemny zapach z ust), ropienie kieszonek dziąsłowych (w najbardziej zaawansowanych przypadkach).

Podstawowymi przyczynami tego stanu jest nagromadzenie się płytki nazębnej i kamienia poddziąsłowego w związku z brakiem dostatecznej higieny jamy ustnej. Szczególnie częstym problemem współczesnych ludzi jest unikanie nitkowania przestrzeni międzyzębowych. W takich sytuacjach nawet codzienne szczotkowanie może nie uchronić przed zapaleniem kieszonek dziąsłowych.

W kontekście leczenia poza opisanym wyżej płukaniem kieszonek dziąsłowych zaleca się wykonanie higienizacji zębów (zwłaszcza piaskowania zębów i skalingu zębów), a niekiedy nawet podaż antybiotyków. Palenie papierosów znacznie nasila problemy dziąsłowe, dlatego każdemu człowiekowi rekomenduje się rzucenie palenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *