Samoistne krwawienia dziąseł zawsze mają patologiczne podłoże. Jeśli powtarzają się bardzo często, warto skonsultować tę sytuację ze swoim stomatologiem. Najczęściej zjawisko wiąże się z niedostateczną higieną jamy ustnej, zwłaszcza z unikaniem nitkowania zębów i przestrzeni międzyzębowych. Może jednak mieć poważniejsze przyczyny, choćby te związane z zaburzeniami krzepnięcia krwi.
Samoistne krwawienia dziąseł – przyczyny
Możliwą przyczyną samoistnych i częstych krwawień dziąsłowych są tak zwane skazy krwotoczne, czyli różnego rodzaju choroby przebiegające z rozrzedzeniem krwi i upośledzeniem procesów jej krzepnięcia. Przykładem jest choćby hemofilia, choroba związana z mutacjami genetycznymi, o niewyjaśnionej do końca etiopatogenezie. W jej przebiegu pacjenci zmagają się z tendencją do siniaczenia nawet przy niewielkich uderzeniach, samoistnymi krwawieniami z dziąseł czy nosa, a także obfitymi i przedłużającymi się miesiączkami (w przypadku kobiet). Wszystkie skazy krwotoczne wiążą się z obniżeniem liczby trombocytów we krwi obwodowej, co nazywa się profesjonalnie małopłytkowością. Jej możliwymi przyczynami są wady szpiku kostnego, choroby nowotworowe szpiku kostnego, narażenie na promieniowanie jonizujące, choroby autoimmunologiczne, mutacje genetyczne. Rzadka krew może również wynikać z przyjmowania leków obniżających krzepnięcie krwi w przebiegu różnego rodzaju chorób.
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną samoistnych krwawień dziąseł jest jednak niewystarczająca higiena jamy ustnej. Zwłaszcza w odniesieniu do unikania nitkowania przestrzeni międzyzębowych, co powinno odbywać się dwukrotnie w ciągu dnia przed każdym szczotkowaniem zębów. Między sąsiednimi zębami również gromadzi się płytka nazębna bogata w patogenne bakterie, a jeśli jej nie usuwamy systematycznie, prowadzi do stanów zapalnych dziąseł, rozpulchniania ich, a nawet obniżania się linii dziąsłowej. Takie dziąsła są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i mają tendencję do samoistnych krwawień. Takie krwawienia zaobserwować można najczęściej podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych przedmiotów, na przykład całego jabłka.
Samoistne krwawienia dziąseł niekiedy wynikają ze znacznych niedoborów pokarmowych. Najbardziej charakterystyczny jest szkorbut wynikający z braków w organizmie witaminy C. Długo utrzymujący się niedobór witaminy C może prowadzić nawet do chwiania się i wypadania zębów. Innym czynnikiem ryzyka jest niedobór witaminy K, witaminy D oraz żelaza. Jeśli stan zdrowia jest prawidłowy, a mimo to pojawiają się krwawienia z dziąseł, warto zastanowić się, czy nie dociskamy włosia szczoteczki zbyt mocno do dziąseł lub, czy nie jest ono zbyt twarde.
Samoistne krwawienia dziąseł – leczenie
W przypadku samoistnych krwawień dziąsłowych w pierwszej kolejności należy udać się na wizytę u dentysty w celu wykonania higienizacji zębów. Podczas zabiegu higienizacji usuwa się płytkę nazębną, powierzchowne przebarwienia na zębach, kamień nazębny oraz wszelkie zanieczyszczenia nagromadzone w przestrzeniach międzyzębowych. Zwieńczeniem wizyty jest fluoryzacja zębów, czyli wzmocnienie szkliwa i zabezpieczenie go przed destrukcyjnym działaniem bakterii próchnicotwórczych. Jednocześnie warto przyjrzeć się swojej technice szczotkowania zębów oraz wdrożyć do nawyków systematyczne korzystanie z nici dentystycznej. Dobrym pomysłem jest też płukanie jamy ustnej raz dziennie z wykorzystaniem schłodzonych, niesłodzonych naparów ziołowych o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Można je przyrządzić z rumianku, szałwii czy goździków. Niekiedy wystarczającym rozwiązaniem jest suplementacja aceroli, Spiruliny i innych superfoods, które kompleksowo odżywiają organizm konsumenta i mają w pełni naturalne pochodzenie.
Jeśli pomimo tego problem nie ustąpi, dobrym pomysłem jest wizyta u swojego lekarza rodzinnego. Zleci on badania krwi, zwłaszcza morfologię krwi obwodowej oraz w kierunku czynników krzepnięcia krwi jej czynników stanu zapalnego. Jednocześnie należy zbadać poziom odżywienia organizmu (poziom żelaza, witaminy C, witaminy K), a także poziom hormonów tarczycy i hormonów płciowych. Jeśli wykryte zostaną jakiekolwiek skazy krwotoczne, wdraża się specjalistyczne leczenie, najczęściej obejmujące farmakoterapię.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Naturalna witamina C pozyskana została z ekologicznych upraw z owocu o nazwie Acerola. Jest standaryzowana co oznacza, że wyselekcjonowano tylko najwyższej jakości owoce, a z nich pozyskano ekstrakt. Dzięki temu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Bilińska M., Sokalski J., Ciążowe zapalenie dziąseł ze szczególnym uwzględnieniem guzów ciążowych, Ginekologia Polska, 87/2016.
- Podsiadła-Urban G., Kiernicka M., Wysokińska-Miszczuk J., Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety – przegląd piśmiennictwa, Dental and Medical Problems, 47/2010.