Brodawki nitkowate

Spis treści

Brodawki nitkowate języka to podstawowy, najliczniej występujący typ spośród wszystkich brodawek języka. Stanowią nawet 90% całej ich puli. Co interesujące, jako jedyne są pozbawione kubków smakowych, nie uczestniczą więc w odbieraniu bodźców smakowych spożywanych potraw i wypijanych napojów.

Brodawki nitkowate

Brodawki językowe

Na powierzchni języka spotkać można 4 typy brodawek:

  • brodawki nitkowate (łac. papillae filiformes);
  • brodawki liściaste (łac. papillae foliatae);
  • brodawki grzybowate (łac. papillae fungiformes);
  • brodawki okolone (łac. papillae vallatae).

Występują one jednak wyłącznie na górnej powierzchni języka, jako że błona śluzowa powierzchni dolnej nie posiada żadnych brodawek.

Brodawki nitkowate – charakterystyka

Brodawki nitkowate można w skrócie opisać następująco:

  • jako jedyne spośród wszystkich brodawek języka nie posiadają kubków smakowych, nie odbierają więc bodźców smakowych;
  • mają najmniejszy rozmiar spośród wszystkich brodawek języka;
  • pokrywają równomiernie całą powierzchnię grzbietową języka, jednak w największej licznie zlokalizujemy je na przednich 2/3 języka;
  • mają tendencję do stałego, powolnego wzrastania, jednak mogą również w odpowiednich ku temu warunkach zanikać;
  • są brodawkami mechanicznymi.

Brodawki nitkowate mają dość charakterystyczny kształt – wydłużony, cienki, przypominający nitki (stąd nazwa). Ich powierzchnię pokrywa cienka warstwa komórek nabłonkowych, w związku z czym bywa ona delikatnie szorstka.

Brodawki nitkowate języka – funkcje

Są to brodawki mechaniczne, co oznacza, że służą przede wszystkim jako wsparcie w rozcieraniu pokarmów i przesuwaniu kęsów pokarmowych w jamie ustnej. Sprzyja temu ich delikatnie szorstka powierzchnia, chociaż na co dzień człowiek aż tak tego nie odczuwa. Obecność brodawek nitkowatych zabezpiecza w pewnym stopniu język przed uszkodzeniami i podrażnieniami, np. podczas spożywania twardych produktów takich jak orzechy.

Zapalenie brodawek nitkowatych języka

Dość częstym problemem w stomatologii może być zapalenie brodawek nitkowatych języka, co bywa spowodowane różnymi czynnikami. Najczęściej są nimi:

Przy omawianym problemie dość istotne jest unikanie drażniących pokarmów. Na czas leczenia rekomenduje się unikanie ostrych, kwaśnych, gorących oraz zbyt twardych produktów spożywczych, które mogą nasilić stan zapalny. Praktyczne i bezpieczne jest też stosowanie łagodzących, antyseptycznych i przeciwzapalnych płukanek, np. z solą lub naparem z rumianku czy naparem z szałwii.

Język geograficzny

Jeszcze innym problemem w obrębie brodawek nitkowatych jest tzw. język geograficzny. Choroba występuje u około 1% populacji, zazwyczaj u kobiet i młodych dorosłych. Przyczyna pozostaje nieznana, uważa się jednak, że czynnikami ryzyka są stres, niedobory pokarmowe, zaburzenia hormonalne oraz choroby wrodzone. Zmiany patologiczne najczęściej lokują się na grzbietowej powierzchni języka i na powierzchniach bocznych, obejmując przednie 2/3 powierzchni języka. Co interesujące, zajęte są jedynie brodawki nitkowate, przy czym brodawki grzybowate pozostają niezmienione.

Przy języku geograficznym nie stosuje się specjalistycznego leczenia. Niekiedy lekarz może podjąć decyzję o podaży leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, ważna jest też systematyczna higiena jamy ustnej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Knychalska-Karwan Z., Choroby zębów i jamy ustnej, Encyklopedia zdrowia rodziny. Tom V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  2. Górska R., Choroby błony śluzowej jamy ustnej. Podręcznik dla studentów i do LDEK, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2023.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *