Amputacja miazgi

Spis treści

Amputacja miazgi to zabieg najczęściej wykonywany u dzieci w przypadku zębów mlecznych, choć wykonuje się go także w odniesieniu do uzębienia stałego. W znieczuleniu miejscowym odcina się patologicznie zmienioną tkankę z pozostawieniem tylko tej żywej i zdrowej w kanale zęba. Dzięki temu unika się ekstrakcji zęba lub bardziej skomplikowanego czy bolesnego leczenia. Tego typu zabiegi wykonuje lekarz endodonta.

Amputacja miazgi

Na czym polega amputacja miazgi?

Zabieg amputacji miazgi zwie się również pulpotomią. Polega na usunięciu miazgi komorowej z pozostawieniem zdrowej miazgi w kanałach. Na zakończenie czynności do zęba nakłada się lek o działaniu stymulującym procesy reperacyjne. Amputacji miazgi nie poleca się w przypadku zębów stałych dojrzałych, ponieważ standardem stało się wyłuszczenie miazgi z kanałów i szczelne ich wypełnienie. Takie postępowanie daje zdecydowanie lepsze rezultaty i zmniejsza ryzyko powikłań takich jak zakażenia miazgi kanałowej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie powoduje dolegliwości bólowych.

Zobacz również: Zapalenie miazgi zęba.

Czynności lecznicze rozpoczynają się wykonaniem zdjęcia RTG, dzięki czemu można rozplanować kolejne etapy. Po znieczuleniu opracowuje się ubytek, np. próchnicowy, wraz z usunięciem tkanki chorobowej. Lekarz znosi sklepienie komory i przystępuje do amputacji miazgi komorowej za pomocą wydrążacza lub dużego wiertła rożyczkowego. Do przemycia komory i tamowania krwawienia używa się wody destylowanej lub soli fizjologicznej. Po osuszeniu dna komory zakłada się na około 5 minut wacik nasycony formokrezolem lub aldehydem glutarowym Zabieg kończy się założeniem cementu i wypełnieniem ubytku metodami zachowawczymi.

Amputacja miazgi – wskazania

Wskazaniem do amputacji przyżyciowej są pulpopatie (choroby miazgi) odwracalne przebiegające z obnażeniem lub zranieniem miazgi próchnicowym lub pourazowym, jeśli pacjent zgłosił się do leczenia w terminie nieprzekraczającym 7 dni od urazu. W zębach stałych lecz niedojrzałych pozostawienie miazgi korzeniowej zaopatrzonej odpowiednim lekiem jest wręcz konieczne celem umożliwienia procesu apeksogenezy, czyli fizjologicznego formowania się wierzchołka korzenia.

Amputację miazgi można wykonać również w przypadku pulpopatii nieodwracalnych (miazga obficie krwawiąca, obecność wysięku), jednak wówczas zabieg składa się z dwóch etapów.

Amputacja miazgi – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania amputacji miazgi zęba są przede wszystkim:

  • bliski okres wyrzynania się zęba stałego;
  • przetoki i ropnie;
  • zaawansowana resorpcja korzenia zęba;
  • ząb nienadający się do rekonstrukcji;
  • choroby odogniskowe;
  • brak współpracy ze strony pacjenta.

Decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje lekarz. W skrajnych przypadkach (np. u dzieci niepełnosprawnych) może paść decyzja o wykonaniu znieczulenia ogólnego.

Czy amputacja miazgi boli?

Amputacja miazgi przebiega w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym wszelkie dolegliwości bólowe są zniesione. Zabieg odbywa się bezboleśnie. Dyskomfort może pojawić się dopiero w domu, gdy znieczulenie zacznie ustępować. Wówczas zaleca się wykonywanie chłodnych okładów na policzek.

Ile kosztuje amputacja miazgi?

Amputacja miazgi zęba jest zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że można z niego skorzystać bezpłatnie, jeśli odprowadza się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Chcąc prywatnie opłacić zabieg należy liczyć się z kosztami rzędu około 100-200 zł, w zależności od lokalizacji i renomy kliniki stomatologicznej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wrzyszcz-Kowalczyk A., Pregiel B., Leczenie endodontyczne zapaleń miazgi w zębach mlecznych, Dental and Medical Problems, 2/2002.
  2. Stemińska A., Berczyński P., Bogusz M., Krawczuk-Molęda E., Amputacja całkowita miazgi z zastosowaniem preparatu Biodentine w zębie stałym z niezakończonym rozwojem wierzchołków korzeni – Opis przypadku, 4/2018.
  3. Kozubska A., Szczepańska J., Skuteczność amputacji formokrezolowej w leczeniu miazgi zębów trzonowych mlecznych – badanie retrospektywne, Nowa Stomatologia, 3/2018.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *