Kolejność wychodzenia zębów mlecznych

Spis treści

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych jest u dzieci taka sama, a samo wyrzynanie się mleczaków przeważnie nakłada się na wyznaczone ramy czasowe. Na tej podstawie można oceniać prawidłowość lub odchylenia od normy w rozwoju niemowlęcia i tym samym wcześnie wdrożyć ewentualne leczenie. Opóźnienia w ząbkowaniu powinny być skonsultowane ze stomatologiem dziecięcym.

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych

Ząbkowanie – co to jest?

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie zębów mlecznych, jest nieodłącznym etapem rozwoju każdego niemowlęcia. U około 1/3 dzieci proces ten przebiega bez istotnych dolegliwości. Jednak u pozostałych maluchów występują objawy miejscowe – opuchnięcia, zaczerwienienia i swędzenie dziąseł, nadmierne wydzielanie śliny, zmiany nastroju, a także przemijające dolegliwości ogólne takie jak: gorączka, wymioty, a nawet biegunka.

Ciekawostką jest, że początek rozwoju zębów mlecznych obserwuje się już około 6.-7. tygodnia życia płodowego. W miejscach odpowiadających przyszłym zębom powstaje tzw. listewka zębowa, która tworzy narząd szkliwotwórczy, przyjmujący kształt przyszłych koron zębów. Proces tworzenia się zębów mlecznych można podzielić na 3 główne fazy:

  • I – faza przederupcyjna – zawiązki koron zębów mlecznych zmieniają pozycję, aby przystosować się do położenia sąsiednich zawiązków i do zmian kształtu powiększających się kości twarzy;
  • II – faza erupcyjna – korona zęba zbliża się do powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, przebija ją i ukazuje się na zewnątrz;
  • III – faza poerupcyjna – adaptacja zębów do wzrostu szczęki i żuchwy oraz ich przyszłego ścierania się i zużywania.

Każdy rodzic powinien dokładnie znać kalendarz ząbkowania, czyli terminy odnoszące się do kolejności wychodzenia zębów mlecznych.

Kolejność wychodzenia zębów mlecznych

Przeważnie pierwsze objawy wyrzynających się zębów zaczynają pojawiać się pomiędzy 3. i 4. miesiącem życia. Pierwszy ząb mleczny wyrzyna się, gdy dziecko ma 6-7 miesięcy. U zdrowych niemowląt okres ten może opóźnić się o kolejne 6 miesięcy albo rozpocząć o 1-2 miesiące wcześniej, dlatego wszelkie przedziały czasowe są umowne. Kolejność wychodzenia poszczególnych zębów mlecznych dla górnego łuku zębowego prezentuje się następująco:

  • 8-12 miesięcy – siekacze przyśrodkowe;
  • 9-12 miesięcy – siekacze boczne;
  • 18-22 miesięcy – kły;
  • 13-19 miesięcy – pierwsze zęby trzonowe;
  • 25-33 miesiące – drugie zęby trzonowe.

Natomiast w przypadku zębów w dolnym łuku zębowym ramy czasowe wyglądają następująco:

  • 6-10 miesięcy – siekacze przyśrodkowe;
  • 10-16 miesięcy – siekacze boczne;
  • 17-23 miesiące – kły;
  • 14-18 miesięcy – pierwsze zęby trzonowe;
  • 23-31 miesięcy – drugie zęby trzonowe.

Aby kontrolować proces wychodzenia zębów mlecznych, rodzice mogą zapisywać na kartce miesiąc życia dziecka, w którym pojawiają się kolejne zęby.

Nieprawidłowa kolejność wychodzenia zębów mlecznych

Problemy związane z ząbkowaniem to przeważnie opóźnione ząbkowanie oraz nieprawidłowa kolejność wychodzenia zębów mlecznych. W pierwszym przypadku przyczynami mogą być niedobory witaminy D i wapnia, unikanie karmienia dziecka piersią, niedoczynność przysadki mózgowej, zespoły genetyczne oraz niedrożność dziąseł. Z kolei nieprawidłowa kolejność może wiązać się z brakiem zawiązków zębowych, w efekcie czego ząb nie ma podłoża do rozwoju. Takie sytuacje diagnozuje się na podstawie badania RTG.

Zobacz również: Bolesne ząbkowanie – co robić?

Sposoby na bolesne ząbkowanie

Ząbkowanie jest dla dziecka mało komfortowe, dlatego warto ułatwiać mu ten okres w życiu. Bardzo dobrze sprawdzają się preparaty ziołowe, w których stosuje się wyciągi z goździka, propolisu, rumianku, tymianku, prawoślazu lekarskiego, szałwii lekarskiej, szkarłatki i rzewienia lekarskiego. Są bezpieczne i dobrze tolerowane, chociaż zawsze należy mieć na uwadze ryzyko nadwrażliwości na rumianek. Dziecku można podawać również schłodzone w lodówce gryzaki oraz wykonywać masaż dziąseł za pomocą własnego palca lub nakładki z wypustkami umieszczanej na palcu. Należy pamiętać, aby bardzo dobrze zdezynfekować dłonie przed włożeniem ich do jamy ustnej dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Sobiech P., Olczak-Kowalczyk D., Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, Nowa Stomatologia, 3/2014.
  2. Szpringer-Nodzak M., Wochna-Sobańska M., Stomatologia wieku rozwojowego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
  3. Torlińska-Walkowiak N., Rataj-Kulmacz A., Wyrzynanie się zębów mlecznych – symptomy towarzyszące czy przypadkowe współistnienie w czasie?, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 9/2013.
  4. Kotowska M., Ząbkowanie okiem pediatry, czyli jak możemy pomóc maluchowi?, Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *