Kortykotomia

Spis treści

Kortykotomia to zabieg ortodontyczny wspierający korekcję rozmaitych wad zgryzu. Wykonuje się go u pacjentów dorosłych. Polega na miejscowym nacięciu lub nawierceniu blaszki zbitej kości w okolicy korzeni zębów, co uruchamia biologiczne procesy zmiany metabolizmu i struktury kości. Rezultatem jest łatwiejsze przemieszczanie się zębów.

Kortykotomia

Kortykotomia – na czym polega?

Kortykotomię zaczęto wykonywać w ortodoncji w drugiej połowie XX wieku. Zgodnie z definicją jest to procedura chirurgiczna mająca na celu cięcie lub perforowanie zewnętrznej kości zbitej. Spowodowane nacięciem uszkodzenie kości zapoczątkowuje kaskadę procesów jej demineralizacji i remineralizacji, wskutek których dochodzi do przejściowej osteopenii charakteryzującej się obniżeniem gęstości tkanki kostnej. Co się z tym wiąże, spada opór w odpowiedzi na ruch zęba.
Kortykotomia umożliwia przesunięcia zębów, które są wyzwaniem dla konwencjonalnych metod ortodontycznych oraz poprawia stabilność uzyskanych wyników. Natomiast dzięki dodatkowemu zastosowaniu materiałów augmentacyjnych, korzystnie zmienia się grubość tkanek twardych.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, zatem pacjent nie musi się obawiać o ból. Dolegliwości mogą pojawić się po kilku godzinach, gdy znieczulenie przeminie, jednak nie są one bardzo silne. Czas trwania procedury może sięgać do 1,5 h, w zależności od tego, czy opracowuje się segment łuku zębowego czy może cały łuk zębowy.

Wskazania do kortykotomii

Podstawowe wskazania do przeprowadzenia kortykotomii to:

  • cienki biotyp dziąsła;
  • duży zanik kości w miejscu wcześniejszej ekstrakcji zęba;
  • wady kostne o słabym nasileniu;
  • zwiększone ryzyko powikłań ze strony przyzębia;
  • oporność na przesuwanie się zębów, zmniejszona podatność wyrostka zębodołowego;
  • wolniejsza mobilizacja komórek i przekształcania włókien kolagenowych;
  • upośledzenie anatomii lub czynności korzeni zębowych, np. zbyt krótkie korzenie czy korzenie podatne na resorpcję.

W sytuacji, gdy kość jest twarda i mało elastyczna, pojawia się większe ryzyko resorpcji korzenia oraz uszkodzenia tkanek przyzębia. W każdej powyższej sytuacji z pomocą przychodzi kortykotomia, która pomimo ograniczeń umożliwia uzyskanie estetycznego, prostego i zdrowego uśmiechu. Zabieg można wykonać u pacjentów po 20. roku życia, którzy mają już zakończony wzrost kości szczęki.

Kortykotomia – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu kortykotomii pacjent musi szczególnie dbać o higienę jamy ustnej, aby nie doszło do infekcji w miejscu rany. Stosuje się roztwór chloroheksydyny pod osłoną antybiotykową. Pacjent przez kilka dni po zabiegu może odczuwać ból i obrzęk. W takiej sytuacji poleca się krótkie przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ), stosowanie miękkiej diety z suplementacją minerałów, a także chłodnych okładów na policzek. W pierwszych dniach po zabiegu przeciwwskazana jest bardzo intensywna aktywność fizyczna.

Najczęściej pacjent kierowany jest na zabieg, mając założony aparat ortodontyczny. Wizyty ortodontyczne po kortykotomii zwykle są planowane w 2-tygodniowych odstępach przez 4 miesiące. Częstość badań kontrolnych pozwala na ciągłą stymulację kości i pełne wykorzystanie fenomenu przebudowy.

Kortykotomia – efekty

Kortykotomia skraca czas leczenia ortodontycznego nawet o połowę i widocznie poprawia jego efektywność u pacjentów dorosłych. Jej wykonanie przeciwdziała rozwojowi resorpcji korzeni zębów, czyli ich stopniowego zaniku. Zmniejsza także ryzyko nadmiernej ruchomości zębów już po zakończeniu leczenia ortodontycznego, ryzyko powstawania recesji dziąseł oraz odsłaniania się szyjek zębowych.

Kortykotomia – koszt

Koszt wykonania kortykotomii zależy od tego, czy zabieg dotyczy jedynie segmentu łuku zębowego, czy całego łuku zębowego. Opracowanie jednego łuku kosztuje zwykle w przedziale 2000-3500 zł, cena może jednak różnić się w zależności od miasta i renomy specjalisty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Majdanik W., Szepietowska Z., Madej J., Zadurska M., Górska R., Plakwicz P., Kortykotomia jako zabieg wspomagający leczenie ortodontyczne. Opis przypadku, Forum Ortodontyczne, 15/2019.
  2. Wiśniewski M., Kortykotomia – wspomaganie chirurgiczne, Stomatologia po Dyplomie, 9/2014.
  3. Ponikiewska M., Żurek J., Cieślik-Wegemund M., Tarnawski M., Galwas-Żurek A., Kortykotomia jako wspomaganie leczenia ortodontycznego – opis postępowania chirurgicznego, Forum Ortodontyczne, 9/2013.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *