Szynoproteza

Spis treści

Szynoproteza (inaczej: proteza szkieletowa) wykorzystywana jest u pacjentów z paradontozą lub innymi chorobami przyzębia. Jest uzupełnieniem ruchomym o konstrukcji metalowo-akrylowej, którego najważniejszy cel stanowi odbudowanie zniszczonych lub brakujących zębów i tkanek podłoża protetycznego.

Szynoproteza

Co to jest szynoproteza?

Szynoproteza to charakterystyczne uzupełnienie protetyczne stosowane głównie w periodontologii. Jej cechą charakterystyczną jest redukcja zasięgu pokrycia podłoża protetycznego, adekwatna do liczby i rozmieszczenia elementów podpierających w konstrukcji. Dzięki temu bezpiecznie i skutecznie przenosi obciążenia zwarciowe na kość przez ozębną zębów oporowych. Szynoprotezy zawsze wykonywane są indywidualnie dla każdego pacjenta, po przeprowadzeniu szczegółowych badań, m.in.:

Należy również ustalić, czy pacjent wcześniej nie potrzebuje tzw. przygotowania przedprotetycznego, a więc np. leczenia ortodontycznego czy chirurgicznego. Etapy tradycyjnego wykonania części metalowych protez szkieletowych są następujące:

  • odlanie modelu gipsowego szynoprotezy;
  • analiza paralelometryczna;
  • zaprojektowanie protezy;
  • przygotowanie modelu do powielenia;
  • wykonanie negatywu i modelu wtórnego z masy ogniotrwałej;
  • modelowanie szkieletu oraz stworzenie formy odlewniczej i odlewu;
  • obróbka mechaniczna i elektrochemiczna metalowego odlewu.

Mówiąc ogólnie, szynoprotezy składają się z rozbudowanych klamr, które trzymają je poprzez objęcia oraz części zębowej, imitującej naturalne uzębienie pacjenta.

Zobacz również: Rodzaje protez zębowych.

Szynoproteza – wskazania

Szynoprotezy wykonuje się i zakłada głównie celem uzupełnienie braków międzyzębowych, skrzydłowych i mieszanych. Zwłaszcza u pacjentów, u których ze względu na rozległość braków w uzębieniu nie ma możliwości wykonania mostów. Inne wskazania to:

  • protetyczne leczenie zaburzeń zwarcia;
  • protetyczne leczenie rozszczepów podniebienia;
  • periodontopatie, w tym paradontoza;
  • utrwalenie leczenia ortodontycznego.

Decyzję o zastosowaniu szynoprotezy u konkretnego pacjenta podejmuje lekarz. Powinien on wcześniej przedstawić pacjentowi wszystkie optymalne rozwiązania – wówczas wspólnie można wybrać jedno, które będzie dla pacjenta najwygodniejsze i najbardziej satysfakcjonujące pod każdym względem, także finansowym.

Szynoproteza – funkcje

Szynoprotezy są zakładane do jamy ustnej głównie po to, aby przywrócić prawidłowe zwarcie zębowe i aby pacjent mógł bez problemu spożywać posiłki czy wyraźnie się wypowiadać. Obecność tego uzupełnienia protetycznego przeciwdziała zapadaniu się warg, zanikowi tkanki kostnej i wyrostków zębodołowych oraz zmianie kształtu twarzy, która następuje przy brakach zębowych. Szynoproteza stanowi skuteczną prewencję układu stomatognatycznego przed zniszczeniem, m.in. drogą równomiernego rozkładania sił zgryzowych na podłożu.

Szynoproteza – cena

Dokładny koszt szynoprotezy zależy głównie od tego, ile zębów naturalnych ma zastąpić. Cena może wahać się więc od 500 nawet do 3000 zł. Celem uzyskania dokładnych informacji należy skonsultować się z wybranym ośrodkiem protetycznym.

Wady i zalety szynoprotezy

Korzystanie z szynoprotezy jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla pacjenta niż całkowite zrezygnowanie z uzupełnienia protetycznego. Największą zaletą jest więc wspieranie zdrowia jamy ustnej. Ponadto szynoproteza wpływa pozytywnie na zachowanie kształtu twarzy, prawidłową wymowę i zdolność jedzenia. Ze względu na swoją budowę nie osiada na dziąsłach, a więc nie uciska nadmiernie kości i nie powoduje jej zaniku. Nie zaburza również czucia temperatury czy smaku spożywanych pokarmów. Jako że zajmuje niewielką powierzchnię w jamie ustnej, z łatwością można się do niej przyzwyczaić.
Wadą może być wysoka cena oraz widoczność metalowych klamer. Niektórzy pacjenci podczas szerokiego uśmiechania się mogą czuć się z tego względu niekomfortowo. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć wszystkie wady i zalety.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kochanek-Leśniewska A., Oksiński J., Wykorzystanie metod komputerowych w projektowaniu i wykonawstwie metalowych konstrukcji protez szkieletowych, Protetyka Stomatologiczna, 2018; 68; 4.
  2. Dobrzański L., Dobrzańska-Danikiewicz A., Metalowe materiały mikroporowate i lite do zastosowań medycznych i stomatologicznych, Gliwice 2017.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *