Bonding zębów

Spis treści

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny polegający na odbudowie powierzchni zębów, zazwyczaj przy użyciu żywic kompozytowych (lub innych specjalistycznych materiałów). W efekcie można poprawić wygląd zębów, maskując ewentualne nieprawidłowości w kształcie, powierzchni czy kolorze.

Bonding zębów

Na czym polega bonding zębów?

Podczas bondingu zębów łączy się strukturę zęba z materiałem kompozytowym, co jest podzielone na kilka etapów. Wstępnym jest trawienie szkliwa i zębiny, co powoduje usunięcie warstwy mazistej i odsłonięcie włókien kolagenowych zębiny. Efektem całkowitej demineralizacji zębiny międzykanalikowej na głębokość 5-8 μm jest powstanie porowatości rzędu nanometrów. Po wypłukaniu wytrawiacza i osuszeniu powierzchni aplikuje się na zębinę hydrofilny primer, który zawiera monomery wiążące kolagen. Hydrofobowy bond aplikowany jest w drugim etapie. Pokrywa on powierzchnię szkliwa i zębiny, wypełnia mikroretencje w szkliwie i wnika do kanalików zębinowych. W zębach z żywą miazgą kanaliki zębinowe są wypełnione do głębokości 20-30 μm, a w zębach leczonych kanałowo do głębokości 400 μm.

Lekarz stomatolog musi pobrać odpowiednie wyciski zębów, dzięki czemu może dopasować poszczególne elementy do indywidualnych potrzeb pacjenta. Tak, aby przypominały one naturalną strukturę zębów. Po opisanym wyżej przygotowaniu zębów, bond przykrywa zewnętrzną powierzchnię szkliwa, na którą nakładane są elementy z cienką warstwą kompozytu wykonanego najczęściej z żywicy. To tańsza alternatywa dla np. licówek, ale równie skuteczna.

Wszystkie zaaplikowane warstwy należy utwardzić światłem lampy polimeryzacyjnej, w efekcie czego odbudowa jest trwała i odporna na uszkodzenia. Na koniec należy wygładzić i wypolerować powierzchnię „nowych” zębów.

Czy bonding zębów boli?

Bonding zębów jest zabiegiem nieinwazyjnym i całkowicie bezpiecznym. Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych po jego prawidłowym wykonaniu. Jest również bezbolesny, nie powoduje dyskomfortu u pacjenta i nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego.

Bonding zębów – efekty

Po wykonaniu bondingu zęby przybierają oczekiwany kształt i kolor. Materiały kompozytowe zazwyczaj dobiera się do naturalnego koloru zębów pacjenta, aby efekt był niewidoczny. Można wyrównać ukruszenia, ubytki, zarówno fizjologiczne (związane z urodą), jak i patologiczne (związane z przebytą chorobą lub urazem). Efekty utrzymują się średnio 5 lat, jednak specjaliści zalecają odświeżanie bondingu co 3-4 lata. Efekty utrzymują się kilka lat (średnio 5 lat).

Bonding zębów – wskazania

Podstawowymi wskazaniami do bondingu zębów są:

Zwykle na zabieg bondingu decydujemy się więc ze względów estetycznych.

Bonding zębów – przeciwwskazania

Teoretycznie nie istnieją przeciwwskazania dla wykorzystania bondingu, ponieważ jest bezinwazyjny i bezpieczny. Możemy zdecydować się na zabieg i jeszcze tego samego dnia cieszyć się odnowionym, pięknym uśmiechem. Jednak decyzję o wykonaniu zabiegu podejmuje stomatolog. Może on odmówić bondingu w przypadku bardzo zniszczonych i zaniedbanych zębów. Zwykle należy również wcześniej wyleczyć aktywną próchnicę i ostre stany zapalne w jamie ustnej.

Bonding zębów czy licówki?

Nie należy mylić bondingu zębów z licówkami, choć obie metody mają ten sam cel. Podczas bondingu wykorzystuje się materiały kompozytowe aplikowane bezpośrednio na zęby i kształtowane w zależności od preferencji pacjenta. Z kolei licówki to porcelanowe, bardzo cienkie płatki mocowane trwale na zewnętrznej powierzchni szkliwa. Skoro obie metody dają ten sam efekt, którą lepiej wybrać?

Bonding zębów jest dużo tańszy (około 800 zł za ząb), więcej osób może sobie na niego pozwolić. Licówki są opcją droższą (około 1600-2000 zł za ząb), jednak znacznie trwalszą. Mając na uwadze fakt, że bonding należy powtarzać co 3-4 lata, ostateczne koszty mogą prezentować się podobnie lub nawet być wyższe w przypadku bondingu. Zakładanie licówek to zabieg nieco bardziej ingerujący w tkanki zębów, ponieważ pojawia się konieczność oszlifowania ich, czyli usunięcia zewnętrznej warstwy szkliwa. Nie jest to potrzebne przy bondingu, do którego jest znacznie mniej przeciwwskazań. Decyzję należy więc podjąć osobiście, najlepiej po konsultacji ze stomatologiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bonding zębów – prosta metoda na szeroki uśmiech!, Medicover Stomatologia, Warszawa 2020.
  2. Łukomska-Szymańska M., Sokołowski J., Łapińska B., Współczesne poglądy dotyczące systemów wiążących, J Stoma, 4/2017.
  3. Ciesielski J., Od bondingu do implantoprotetyki, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2023.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *