Uzupełnianie ubytków

Spis treści

Uzupełnianie ubytków zębowych może odbywać się na wiele sposobów i obejmuje zarówno działania z zakresu protetyki stomatologicznej, jak i stomatologii zachowawczej. Wszystko zależy od tego, czy ubytek dotyczy fragmentu zęba naturalnego, czy może wiąże się z całkowitą utratą tego zęba. Najlepiej skonsultować się ze stomatologiem, który oceni stan zdrowia jamy ustnej i zaproponuje optymalne sposoby leczenie. Które spośród nich cieszą się największą popularnością?

Uzupełnianie ubytków

Wypełnianie ubytków (plomba)

Plomba dentystyczna to materiał medyczny wypełniający tkanki zęba. Gwarantuje trwałe wypełnienie ubytku, który powstał w zębie najczęściej wskutek próchnicy lub mechanicznego urazu. Współcześnie istnieje wiele różnych typów wypełnień, m.in. kompozytowe, krzemowe, krzemowo-fosforanowe, szkło-jonomerowe. Po dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu powierzchni zęba stomatolog odsłania ubytek i dodatkowo go oczyszcza oraz opracowuje za pomocą wierteł dentystycznych. Następnie odkaża ubytek i uzupełnia go wybraną plombą, która po utwardzeniu pozostaje w wybranym miejscu na wiele kolejnych lat. Ważne, aby podczas wypełniania ubytków plombą nie doszło do kontaktu ubytku ze śliną oraz aby bardzo dokładnie usunąć wszelkie ogniska chorobowe z zabezpieczanej okolicy.

Uzupełnienia tymczasowe

Uzupełnienia tymczasowe są konstrukcjami protetycznymi, których czas użytkowania w jamie ustnej jest ograniczony. Zakłada się je na okres niezbędny do wykonania procedur klinicznych i laboratoryjnych mających na celu wytworzenie docelowego uzupełnienia protetycznego o charakterze stałym. Do funkcji uzupełnień protetycznych tymczasowych należą m.in.: ochrona przed próchnicą, stabilizacja oszlifowanego zęba, zachowanie prawidłowej wysokości zwarcia, ustalenie nowej relacji międzyszczękowej przy przebudowie zwarcia. Podczas opracowywania zęba pod uzupełnienie stałe dochodzi do utraty szkliwa i części zębiny, w konsekwencji czego staje się on narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Uzupełnienie tymczasowe pozwala okresowo zabezpieczyć tak opracowany ząb.

Uzupełnianie ubytków protetycznie

Uzupełnianie ubytków całego zęba, kilku zębów lub nawet wszystkich zębów (tzw. bezzębie) w jamie ustnej jest możliwe dzięki protetyce stomatologicznej. Do podstawowych rozwiązań tego zakresu zalicza się protezy ruchowe (zdejmowane przez pacjenta w dowolnym momencie):

  • akrylowe – najtańsze, jednak związane z ryzykiem przesuwania się w jamie ustnej i niskim stopniem estetyki;
  • szkieletowe – zwykle metalowe, opierające się na zębach, a nie na śluzówce. Protezy szkieletowe są lepiej tolerowane przez pacjentów niż akrylowe;
  • overdenture – opierają się częściowo na korzeniach zębów lub na implantach zębów. Są więc najkorzystniejszą opcją, ale jednocześnie najdroższą.

Popularne są też uzupełnienia protetyczne trwałe (pacjent nie może ich samodzielnie wyjąć, są przytwierdzane do tkanek jamy ustnej na stałe):

  • korony – osadza się je na filarze zęba naturalnego, na wkładach koronowo-korzeniowych, teleskopowe, na implantach. Imitują koronę naturalną zęba, gdy z różnych względów doszło do jej utraty;
  • mosty – osadza się je na zębach naturalnych pacjenta, uzupełniając ubytki między nimi;
  • nakłady – inlay, onlay, overlay, endokorony;
  • licówki – mocuje się je do przednich powierzchni zębów naturalnych, aby uzupełnić niewielkie ukruszenia szkliwa, zmienić barwę zębów lub wyrównać ich kształt.

Uzupełnianie ubytków pozwala nie tylko na przywrócenie estetyki uśmiechu, ale i zadbanie o prawidłowe warunki zgryzowe. Jeśli zakładane będzie uzupełnienie stałe, wcześniej należy wykonać szczegółowe badania RTG oraz pobrać wyciski łuków zębowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Rachwalska A., Górecka M., Pihut M., Gala A. Wybrane możliwości uzupełnienia braków zębowych w odcinku przednim z zastosowaniem implantoprotez – w oparciu o łączniki hybrydowe – opis przypadków. Protet Stomatol, 2021; 71(2): 162-176.
  2. Howis J., Wrzecionek M., Ruśkowski P., Gadomska-Gajadhur A., Innowacyjne metody wypełniania ubytków zębowych, Wyroby Medyczne, 3/2021.
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *