Pasta jodoformowa

Spis treści

Pasta jodoformowa stosowana jest w leczeniu endodontycznym, czyli kanałowym. Jodoform to powszechnie stosowany w stomatologii związek chemiczny o działaniu bakteriobójczym, delikatnie znieczulającym i hamującym krwawienie. Pasty z jego dodatkiem stosuje się do leczenia kanałowego zarówno zębów mlecznych, jak i zębów stałych, wykazują bowiem duże bezpieczeństwo bez względu na wiek pacjenta.

Jodoform

Pasta jodoformowa – działanie

Głównym składnikiem pasty jodoformowej jest jodoform, wykazujący działanie przeciwbólowe, osuszające wysięk, delikatnie znieczulające i hamujące krwawienia. Związek ten nie podrażnia tkanek okołowierzchołkowych i jest całkowicie bezpieczny w użyciu. Jedynie sporadycznie może spowodować reakcję alergiczną, gdy pacjent wykazuje nadwrażliwość na jodoform, co zdarza się jednak rzadko. Mimo swojego korzystnego działania nie ma właściwości antyseptycznych poza jamą ustną. Po kontakcie z tkankami jamy ustnej (szczególnie po kontakcie z wydzieliną surowiczą bądź ropną) ulega stopniowemu rozkładowi, w konsekwencji wydzielając wolny jod.

Jodoform – charakterystyka

Jodoform jest organicznym związkiem chemicznym i jodową pochodną metanu. W temperaturze pokojowej (gdy posiada czystą postać) stanowi proszek o charakterystycznym i intensywnym, przenikliwym zapachu. Praktycznie nie ulega rozpuszczeniu w wodzie, natomiast bardzo dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych. Związek ten otrzymuje się z acetonu bądź alkoholu etylowego, łącząc roztwór jodu z wodorotlenkiem sodu lub wodorotlenkiem potasu (reakcja jodoformowa).

Zobacz również: Uszczelniacze kanałowe.

Wskazania

Pasty jodoformowe stosuje się najczęściej do leczenia:

  • stanów zapalnych miazgi zęba, także zębów mlecznych;
  • zgorzeli miazgi;
  • stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych w zębach stałych z nieuformowanymi i uformowanymi korzeniami, także przy występowaniu wysięków.

Zazwyczaj mają zastosowanie w leczeniu dzieci i młodych dorosłych. Są idealnym środkiem przy zabiegach przeżyciowej amputacji miazgi w zębach mlecznych.

Przeciwwskazania

Pasta jodoformowa nie powinna być stosowana u pacjentów z nadwrażliwością na jodoform lub którykolwiek inny składnik preparatu. Przeciwwskazaniem jest również ciąża, ponieważ jodoform może negatywnie wpływać na rozwój płodu.

Czy warto leczyć kanałowo zęby mleczne?

Wiele osób zastanawia się, czy leczenie kanałowe zębów mlecznych ma sens, biorąc pod uwagę fakt, że jest to uzębienie przejściowe, które i tak w pewnym momencie wypadnie. Odpowiadając na pytanie – zęby mleczne również powinno się leczyć kanałowo, jeśli tylko zaistnieje taka konieczność. Nieodwracalne zapalenia miazgi zębów mlecznych trzeba wyleczyć jak najszybciej, ponieważ w innym razie dojdzie do zainfekowania tkanek jamy ustnej, co przełoży się na zdrowie zębów stałych. Chore zęby mleczne będą powodować u dziecka silny ból i dyskomfort.

Dodatkowo znacznie wcześniej wypadną lub trzeba będzie je usunąć, co nie łączy się z jedną z podstawowych funkcji uzębienia mlecznego. Zęby mleczne powinny bowiem przez pewien czas „trzymać miejsce” dla zębów stałych. Gdy przedwcześnie wypadną, organizm dziecka nie będzie w stanie prawidłowo rozwinąć szczęki i żuchwy, wskutek czego zęby stałe nie będą mieć odpowiedniej ilości miejsca do wzrostu. W dużej mierze wzrasta ryzyko różnego rodzaju wad zgryzu i wad wymowy.

Podsumowując, już od najmłodszych lat należy dbać o zdrowie jamy ustnej swojego dziecka, pilnując regularnego szczotkowania zębów i unikając dawania mu słodyczy. Wskazane są również regularne kontrole u stomatologa, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne patologie. Kontrole już od wczesnych lat sprawią, że dziecko przyzwyczai się do wizyt, co w późniejszym wieku sprawi, że leczenie stomatologiczne nie będzie kojarzyć się negatywnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Krzyżak M., Klimczyk-Święch M., Gardiasz M., Leczenie endodontyczne zębów mlecznych – techniki postępowania, materiały obturacyjne. Przykłady kliniczne, Twój Przegląd Stomatologiczny, 2/2020
  2. Wrzyszcz-Kowalczyk A., Pregiel B., Leczenie endodontyczne zapaleń miazgi w zębach mlecznych, Dental and Medical Problems, 2/2002.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *