Plastyka dziąseł

Spis treści

Plastyka dziąseł to prosty zabieg wycięcia przerośniętej tkanki dziąsłowej, głównie celem poprawy estetyki, ale także ułatwienia codziennej higieny jamy ustnej. Przerośnięte dziąsła sprawiają bowiem, że korony zębów wydają się znacznie mniejsze, zaś pod ich zewnętrzne krawędzie mogą przedostawać się bakterie i resztki pożywienia, powodując powstawanie kamienia poddziąsłowego i próchnicy. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

Plastyka dziąseł

Na czym polega plastyka dziąseł?

Na samym początku lekarz ocenia jamę ustną pacjenta. Zaleca się, aby przed wszelkimi zabiegami stomatologicznymi wszystkie zęby były wyleczone i oczyszczone (piaskowanie, skaling, fluoryzacja). Przyspiesza to naturalne gojenie tkanek i zmniejsza ryzyko powikłań, takich jak przewlekłe stany zapalne czy nadkażenia. Na pierwszej wizycie wykonuje się również zdjęcie RTG. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjent zostaje umówiony na zabieg w najbliższym możliwym terminie.

Plastyka dziąseł rozpoczyna się znieczuleniem miejscowym, przez co zabieg jest całkowicie bezbolesny. Z kolei dzięki rozwojowi medycyny może przebiegać bezkrwawo. Współcześnie wykorzystuje się lasery stomatologiczne, powodujące koagulację tkanek. Naczynia krwionośne po przecięciu są natychmiastowo zamykane, wzrasta również precyzja samego cięcia. Lasery przypominają swoim wyglądem elektryczny długopis, są więc wygodne także dla lekarza. Bezpośrednio po plastyce dziąseł można wrócić do zwykłego trybu życiu, zachowując jedynie ostrożność podczas mycia zębów.

Gingiwektomia a gingiwoplastyka

W plastyce dziąseł wyróżnia się 2 główne pojęcia – gingiwektomia oraz gingiwoplastyka. Początkowo oba te zabiegi przebiegają tak samo: ocena jamy ustnej, znieczulenie miejscowe, wycięcie przerośniętych fragmentów tkanki dziąsłowej. Różnica polega jednak na tym, że podczas gingiwoplastyki lekarz po wycięciu dziąsła kształtuje brzeg kości, dostosowując ją do oczekiwań pacjenta i walorów estetycznych, a na koniec zszywa ranę. Druga metoda nie wymaga odwarstwienia brzegu dziąseł.

Plastyka dziąseł – wskazania

Najczęściej na zabieg przychodzą osoby niezadowolone ze swojego uśmiechu, zwłaszcza ze zbyt małych zębów. Problem zwie się uśmiechem dziąsłowym i u niektórych osób może powodować kompleksy. Uważa się, że uśmiech dziąsłowy to stan, w którym podczas zwykłego uśmiechu widać co najmniej 2 mm tkanki dziąsłowej. Plastykę dziąseł można wykonać również w następujących sytuacjach:

  • recesja dziąsła lub jego ubytki powodujące nadmierne odsłonięcie szyjki zębowej;
  • nadwrażliwość zębów nieznanego pochodzenia (może bowiem wynikać ze zbyt odsłoniętych szyjek zębowych);
  • paradontoza;
  • zbyt głębokie kieszonki zębowe.

Chęć wykonania plastyki zawsze należy skonsultować z lekarzem. Jeśli decydujemy się na nią ze względów estetycznych, plastykę bardzo często łączy się z założeniem licówek.

Plastyka dziąseł – zalecenia po zabiegu

Po wykonaniu plastyki dziąseł pacjent może wrócić do normalnego trybu życia, zachowując jedynie ostrożność podczas codziennej higieny jamy ustnej. Należy unikać szczotkowania zębów w okolicy zabiegowej, ponieważ będzie ona obrzęknięta i bolesna przy wszelkim podrażnianiu. Stosuje się łagodzące, ziołowe płukanki do jamy ustnej, które zmniejszą stan zapalny i obrzęk. Konieczna jest wizyta kontrolna w terminie wyznaczonym przez lekarza.

W warunkach domowych zaleca się wdrożenie suplementacji, która znacznie przyspieszy gojenie się tkanek. Mowa głównie o przyjmowaniu kolagenu, witamin z grupy B i cynku. Warto ją rozpocząć kilka tygodni przed planowanym zabiegiem i utrzymywać kilka tygodni po jego zakończeniu (choć nie ma żadnych przeciwwskazań do długoterminowego przyjmowania wskazanych preparatów, jest to wręcz zalecane). Dodatkowo dieta powinna być natomiast bogata w świeże warzywa i owoce oraz w pełnowartościowe białko.

Plastyka dziąseł – cena

Koszt zabiegu jest stosunkowo wysoki. Cena plastyki dziąseł może sięgać nawet 1000-1500 zł za jeden ząb. Tego rodzaju zabieg nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Plastyka dziąseł – przeciwwskazania

Ze względu na użycie innowacyjnych, nowoczesnych urządzeń wykorzystujących wiązkę laserową, do zabiegu plastyki dziąseł praktycznie nie ma przeciwwskazań. Zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Zaleca się jednak, aby przed jego wykonaniem wyleczyć zęby i zapisać się na ich higienizację.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mueller H., Periodontologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2017.
  2. Biswas S., Nair S., Kotha M., Ramachandra V., Free Gingival Graft: A Surgical Boon for Receding Gums, Journal of Health Sciences & Research, 5/2014.
  3. Kripal K., Chandrashekar B., Practical periodontal surgery: an overview, Journal of Evolution of Medical and Dental Sciences, 3/2014.
Szukaj
Kategorie
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Aktualności

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *